سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ,11 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۹
گزارشی از بارش و برف در جنوب شرق کشور؛
تفتان؛ بام شرق ایران سفید پوش شد/ بارش نخستین باران پاییزی سبب خوشحالی مردم خاش شد
 
با ورود سامانه بارشی به شهرستان خاش قله 4050 متری تفتان بام شرق ایران با پوششی از برف، سفید پوش و سبب خوشحالی و شادمانی مردمان این مناطق شد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما،زمزمه شعر سهراب، چه لذتی ‎می‎دهد در ورای این فضای معطر به طبیعت، چترها را باید بست، زیر باران باید رفت، بارانی که ترنمش، خاطره زندگی است و هم‌رنگ دل صاف و بی‎ریای مردمی که در حوضچه اکنون، زندگی را شنا می‎کنند.
ترجمان صدای موسیقی باران در این دیار زیبا، توأم با حس زیرپوستی سرمایی‎ که آن‌چنان آزاردهنده نیست و تجربه‎‎ای به خنکای حس خیس شیطنت کودکانه در روزهای دور با طعم صدای فریاد آسمان، تابلویی از احساس شاعرانه ساکنان این دیار بارانی است.
علی ای حال نسیم دلنشین و پاییزی همراه با بارانی دلنواز، آرام آرام هوای شهرستان خاش را به هوای بهشتی و جان بخش  تبدیل کرده است.
در واقع این شهرستان این روزها بارانی است، قرار است این باران در روزهای آینده نیز مجدداً میهمان این دیار باشد، خبری هرچند خوش برای ملکی که اصلاً تاب دوری از این رحمت الهی را ندارد و سرما هم در این گستره نمناک باران، کم‌کم رخ‎نمایی می‎کند.
 
بارش ملایم باران در شهرستان خاش موجب امیدواری کشاورزان برای تولید محصولات زراعی و باغی و سبب طراوت و دل انگیزی هوای این شهرستان در فصل پاییز شد و همچنین سبب آبگرفتگی معابر و خیابان ها و نیز در برخی از نقاط موجب بسته شدن راه های عبوری روستای شده است.
* بیشترین میزان بارندگی در تمندان خاش
رئیس اداره هواشناسی شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با اشاره به بارش باران در روزهای اخیر در این شهرستان، اظهار کرد: در خاش 4.5، تمندان 11.5، ترشاب 1.2، کوشه 10، مارندگان 7، رحمت آباد 3، گرنچین 8، سبزگز 6، بیلری 6،  رحمت آباد 3 و رحمان آباد کارواندر 2 میلی متر بارندگی گزارش شده است.
ابراهیم ایرندگانی با بیان اینکه این بارش ها به صورت رگبار و رعد و برق و همراه تند باد شدید بوده است، خاطر نشان کرد: در منطقه تفتان نیز برف گزارش شده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تفتان سربلند مانند عروسی زیبا جامه سفید بر تن کرده و زیبایی خود را به رخ می کشد، ادامه داد: ریزش برف جلوه ای زیبا به قله، ارتفاعات و دامنه و حاشیه کوه تفتان بخشیده و طبیعت بکر منطقه را جذاب و دیدنی کرده است.
ایرندگانی با اشاره به پیش بینی هواشناسی برای روزهای آینده، افزود: این سامانه با توجه به وزش باد به تدریج از استان خارج شده و شاید به صوت محلی همراه با رگبار باشد.
 
 
وی تصریح کرد: وزش باد در روزهای آینده و کاهش محسوس دما در این شهرستان دور از انتظار نمی باشد.
ایرندگانی خاطرنشان کرد: برخی از نقاط شهرستان دچار آبگرفتگی معابر و روان آب شده است، که شهروندان باید از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.
وی افزود: کشاورزان و خصوصاً گلخانه داران باید در این مدت مراقبت خود را از محصولات بیشتر کنند چرا که با کاهش دما امکان آسیب به محصولات کشاورزان بیشتر می شود.
ایرندگانی با بیان اینکه بارش باران موجب طراوت و دل انگیزی هوای این شهرستان شده است، گفت: بررسی‌ نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد و هم اکنون آسمان شهرستان خاش نیمه ابری همراه با بارش باران  است.
 
وی با بیان اینکه بسیاری از رودخانه های شهرستان خاش که دچار خشکسالی شده بود پرآب شد، گفت: بارش باران و برف در این شهرستان سبب جاری شدن سیلاب و قطع ارتباط بسیاری از روستاها شده و در برخی از نقاط این شهرستان احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب ها است.
ایرندگانی با بیان اینکه جهت باد از طرف شمال است، گفت: سرعت باد 10 متر برثانیه و 36 کیلومتر بر ساعت است و دید افقی 5 هزار متر است.
وی خاطرنشان کرد: پروردگار متعال را شاکریم بارش ها به موقع رخ داد و امید داریم سرسبزی و شادابی ناشی از این رحمت الهی زندگی کشاورزان و دامداران سخت کوش و مردم مهمان نواز این منطقه را نیز شاداب و متحول کند.
ایرندگانی در  پایان کمینه حداکثر دمای شهرستان خاش 20 و حداقل دما را 9 درجه اعلام کرد.
* مردم ساکن در شهر، نقاط روستایی و عشایری از خروج بی مورد از منزل خودداری کنند
فرماندار خاش نیز در ادامه  در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما  گفت: با توجه به شدت رعد و برق و وقوع بارش های تند و سیل آسا انتظار می رود مردم ساکن در شهر، نقاط روستایی و عشایری از خروج بی مورد از منزل خودداری کنند.
محمداکبر چاکرزهی با بیان اینکه تردد در حاشیه رودخانه ها به هیچ وجه توصیه نمی شود، تصریح کرد: اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان خاش در حالت آماده باش قرار دارند تا در شرایط اضطرار به کمک آسیب دیدگان بشتابند.
وی بیان کرد: همچنین عصر دیروز از انبارهای ذخیره نمک در ایستگاه راهداری میرآباد بازدید شد تا در شرایط برف و سرمای زمستان بتوانیم به مردم گرفتار در برف، کولاک و یخبندان در مسیر جاده ترانزیتی خاش به زاهدان خدمات ارائه دهیم.
 
به گزارش خبرنگار تفتان ما، بارش شدید باران در خاش و روستاهای اطراف موجب آبگرفتگی معابر و خیابان و همچنین در برخی از نقاط موجب بسته شدن راه های عبوری روستایی و سبب قطع چندباره و مکرر برق و اختلال در شبکه اینترنت شده است.
همچنین ریزش برف در محدوده تفتان معمولا سبب جذب علاقه مندان و دوستداران طبیعت به ویژه از شهرها و روستاهای اطراف می شود که برای لذت بردن از هوای پاک و مواهب الهی به این منطقه سفر می کنند.
بارش های خوب در فصل زمستان سبب شادمانی اقشار مختلف مردم به ویژه کشاورزان و دامداران شهرستان خاش شده و بهاری زیبا و دلنشین را به مردم هدیه کرده است.
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۶۱۲
مرجع : تفتان ما


ارسال