چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ,3 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
فاقدین شناسنامه در سیستان و بلوچستان هویت می خواهند؛
آروزی ایرانی شدن برای ایرانی های بی هویت
 
برخی از فاقدین شناسنامه، در شهرستان هیرمند زندگی می کنند، شهرستان هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، و 110 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.

به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛ بسیاری از افراد در مناطق دور افتاده ایران ، فاقد شناسنامه هستند، این افراد که به دلیل سهل انگاری اجدادشان در امر دریافت هویت ایرانی کوتاهی کرده اند امروز ، به سختی می توانند از خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران بهره مند شوند.

افراد فاقد شناسنامه، عمدتاً خود را در معرض انواع بیماری ها می بینند، آنها مجبورند، در اکثر اوقات در روستا بمانند، تا در معرض دید مامورین انتظامی قرار نگیرند، عدم دسترسی به تحصیلات، بیمه درمانی، گواهینامه، و همچنین زایمان در خانه عمده مشکلات فاقدین شناسنامه در منطقه سیستان است.

در سال های اخیر ، آموزش و پرورش برخی از شهرستان های سیستان بهع دنبال جذب بازماندگان از تحصیل بوده اند، بازماندگان از تحصیل کودکان بی شناسنامه ی ایرانی هستند که به دلیل های مختلف نتوانسته اند هویت ایرانی خود را به اثبات برسانند.

برخی از فاقدین شناسنامه، در شهرستان هیرمند زندگی می کنند، شهرستان هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، و 110 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.

محمد 14 فرزند دارد که هیچکدام از هویت ایرانی بهره ای نبرده اند، آنها زندگی سخت خود را با کارگری ، در مراکز شهر به شب می رسانند.

وی به خبرنگار ندای هیرمند گفت: بارها جهت اخذ شناسنامه به مراکز مربوطه مراجعه کرده ایم، و DNA نیز مورد آزمایش قرار گرفته است، اما این مراحل آنقدر طولانی هستند که شاید عمر ما کفاف ندهد تا رنگ شناسنامه را ببینیم.

محمد افزود: ما از دریافت نفت، محروم هستیم و با توجه به سردی هوا مجبوریم از هیزم برای گرمای خانه استفاده کنیم.

 

 

 

 

2700 دانش آموز فاقد شناسنامه در هیرمند مشغول تحصیل هستند

 

حمید سارانی مدیر آموزش و پرورش شهرستان هیرمند  گفت: آموزش و پرورش یکی از نهادهای موثر در تربیت نیروی انسانی و افراد فرهیخته جهت رشد و تعالی جامعه است.

سارانی مدیر آموزش و پرورش شهرستان هیرمند از ثبت نام فرزندان فاقد شناسنامه در مدارس شهرستان خبر داد و بیان داشت: طبق همکاری های که فرمانداری شهرستان با اداره آموزش و پرورش داشته است در ابتدای سال تحصیلی تعداد 730 نفر از دانش آموزان فاقد شناسنامه در سطح مدارس شهرستان هیرمند ثبت نام به عمل آورده اند.

وی تصریح کرد: در مجموع تعداد دانش آموزان فاقد شناسنامه در کل مقاطع تحصیلی در مدارس سطح شهرستان هیرمند  2700  نفر می باشند.

انتهای پیام/و.ش

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۶۷۷


ارسال