تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۸
غلامرضا خارکوهی، محقق و تاریخ شناس گفت: 26دی ماه یادآور فرار شاه و آغاز دوره ای 15 روزه است که با ورود امام راحل به ایران، منجر به پیروزی انقلاب اسلامی و خاتمه رژیم سلطنتی در ایران بود.
اختلاس ۳۵ میلیارد دلاری شاه هنگام فرار از کشور/ ثروت ایرانیان توسط خاندان پهلوی حیف و میل شد
به گزارش عصرهامون، غلامرضا خارکوهی در گفت وگو با خبرنگار چهاربهاران در خصوص سالروز فرار محمد رضاپهلوی از کشور، بیان کرد: فرار شاه به علت مبارزات مردم به رهبری امام خمینی (ره) بود، وقتی که در طول ۱۷ سال مبارزات مردم هر روز تحت فشار و در زندان های مخوف رژیم پهلوی بودند، طاقتشان سر آمد و دست به اعتراضات سراسری زدند به طوری که در تاسوعا و عاشورای سال ۵۷ بزرگترین اجتماع سیاسی مردم ایران علیه رژیم پهلوی رقم خورد.
 
وی تصریح کرد: این اجتماع در میان محافل داخلی و خارجی به عنوان یک رفراندوم عمومی بر علیه شاه پهلوی تلقی شد به همین علت شاه ملعون ماندنش را بر صلاح ندانست چراکه راهپیمایی های مردم به، در کاخ شاه رسیده بود و شاه و همسرش از ترس جانشان دست به فرار زدند.

این کارشناس تاریخ انقلاب با اشاره به اینکه رضاخان و پسرش محمدرضا پهلوی هردو با کودتا و توسط عوامل بیگانه بر روی کار آمدند، افزود: رضاخان دراسفند سال ۱۲۹۲توسط عوامل خارجی روی کار آمد و همان ها هم در شهریور سال ۱۳۲۰ او را از ایران اخراج کردند و پسرش محمدرضا شاه را بر تخت نشاندند.

اساس رژیم پهلوی به خواست بیگانه بود نه مردم

وی با بیان اینکه اساس رژیم پهلوی به خواست مردم شکل نگرفت و به خواست عوامل بیگانه بنیانگذاری شد، اظهار کرد: در ۲۸ مرداد مردم با همت بلند واقعی سیاسی در خیابان‌ها علیه رژیم پهلوی تظاهرات کرده و شاه نیز فرار می کند، اما آمریکایی‌ها با کودتایی دوباره شاه را بر تخت برمی‌گردانند و در اینجا باز هم مشخص می‌شود که هر دوی آنها دست‌نشانده عوامل خارجی هستند و  هیچ سنخیتی با آراء و خواسته مردم ندارند برای همین سیاست های این رژیم سیاست‌های بود که در راستای نظر و تامین خواسته های بیگانه ها از جمله آمریکا بود.

خارکوهی ادامه داد: اصلاحات ارضی از جمله مواردی بود که به خواسته عوامل خارجی انجام و کشاورزی ایران را نابود کردند، بزرگترین زمین خواری درباریان پهلوی در این راستا رقم خورد، تاسیس ساواک نمونه دیگری بود که مخوف ترین سازمان اطلاعاتی و امنیتی در خاورمیانه به شمار رفته و توسط عوامل آمریکایی و انگلیسی، اسرائیلی به ماموران آن آموزش داده می شد.

حیف و میل و سرقت ثروت ایرانیان توسط خاندان پهلوی  

وی با اشاره به نارضایتی شدید مردم از رژیم پهلوی، گفت: زندان های مخوف و پر از شکنجه ساواک از جمله جنایت های دیگر رژیم پهلوی بود که موجب نارضایتی مردم به شمار رفته چرا که با کوچکترین اعتراض برای مردم پرونده سازی می شد و آنها را به زندان انداخته، شکنجه کرده و اعدام می شدند.

این محقق در بخش دیگر سخنان خود اذعان کرد: در رژیم پهلوی گرانی های زیاد وجود داشت که مردم با آنها دست و پنجه نرم می کردند، مفاسد اجتماعی و اخلاقی در ایران زیاد و این مهم موجب نارضایتی شدید مردم و خانواده‌ها شده بود، از طرفی دیگر حیف و میل بیت‌المال توسط وابستگان دربار پهلوی زیاد و مردم فقیر هر روز فقیرتر و ثروتمندان ثروتمند تر می شدند.

به گفته وی، عوامل وابسته به دربار پهلوی از شخص خود شاه گرفته تا همسر و تمام وابستگانش در مراکز اقتصادی نفوذ و دخالت داشتند و صاحب ثروت های بادآورده شده بودند، به طوری که حتی در روز فرار شاه در 26 دی سال1357 بیش از 35 میلیارد دلار سرمایه مردم ایران را به غارت رفت.

با فرار شاه شاکله رژیم از هم پاشیده است

این تاریخ شناس خاطرنشان کرد: سال ۵۷ وقتی شاه و همسرش با هواپیمای شخصی خود از ایران فرار کردند امام پیام صادر کردند که فرارشاه طلیعه پیروزی است، یعنی فرارشاه خود مقدمه پیروزی انقلاب اسلامی است، چرا که شاه در راس قدرت رژیم منحوس پهلوی بود و با رفتن شاه گرچه هنوز رژیم برپا بود و نیروهای نظامی و انتظامی مردم را سرکوب می‌کردند اما همه فهمیدند و دریافتند که با فرار شاه شاکله رژیم از هم پاشیده است.
 
این محقق اظهار کرد: مردم با شجاعت به مبارزات ادامه دادند و خواستار سقوط رژیم پهلوی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی شدند و مهمترین خواسته آنها بعد از فرار شاه بازگشت امام بود که چند روز بعد نیز امام راحل به ایران بازگشتند و با حضور امام در روز ۲۲ بهمن انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdce7n8zxjh8eei.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما