تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۰
بخش کشاورزی به دلیل درون‌زا بودن، تمامی ویژگی های اقتصاد مقاومتی را در دل خود جای داده لذا اگر بخش های صنعتی و خدماتی نیز دچار مشکل شود این بخش می‌تواند روی پای خود بایستد و به اقتصاد کشور کمک کند.
کردستان؛ نگین توسعه بخش کشاورزی در غرب کشور/ از صادرات 160 میلیون دلاری تا تولید 3 میلیون تنی محصولات زراعی
به گزارش عصرهامون به نقل از کُردتودی، بخش کشاورزی به دلیل درون‌زا بودن، تمامی ویژگی های اقتصاد مقاومتی را در دل خود جای داده لذا اگر بخش های صنعتی و خدماتی نیز دچار مشکل شود این بخش می‌تواند روی پای خود بایستد و به اقتصاد کشور کمک کند لذا در این شرایط که کشور ما به‌دنبال رونق تولید است جایی که می‌تواند برای ما نقطه اتکا باشد حوزه کشاورزی است.
در چند سال اخیر به ‌خاطر امنیتی که در استان کردستان ایجاد شده و حمایت از سرمایه‌گذاران، طرح‌های صنعتی با رشد خوبی در حال توسعه و به بهره‌برداری رسیدن است، به‌ویژه در سال گذشته که به ‌دلیل تزریق وام کم‌بهره اجرای این طرح‌ها فزونی یافت و چنانچه این حمایت تسهیلاتی ادامه یابد، در آینده نزدیک تمام محصولات تولیدی بخش کشاورزی به‎صورت فراوری شده یا با بسته‎بندی‎های مناسب به بازارهای داخلی و خارج کشور صادر خواهد شد.

 
از طرفی انبارداری و ذخیره سازی یکی از ضروریات اصلی و اساسی در بازاریابی محصولات کشاورزی است که در نظم بخشی، تنظیم و تعادل بازار محصولات کشاورزی و غذائی نقش مهم و اساسی ایفا می کند.
استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.
با توجه به وجود منابع و اراضی فراوان کشاورزی در بخش تولیدات مواد غذایی و دامی و رونق این صنعت در استان های ایران، نیاز کشور به توسعه آبیاری و اجرای پروژه هایی به منظور اشتغال زایی و فقرزدایی به خوبی احساس می گردد. هرچند این مهم قابل تامل می باشد که ایران مابین 7 کشور برتر دنیا در زمینه صادرات محصولات کشاورزی قرار دارد و خاصه این امر می‌تواند سرمایه گذاران را به اجرای پروژه‌های جانبی همانند توسعه آبیاری نوین و مکانیزه و... تشویق نماید.

160 میلیون دلار محصولات کشاورزی از استان صادر شده است
محمد فرید سپری در گفت و گو با خبرنگار کرد تودی با بیان اینکه میزان تولیدات کشاورزی کردستان با رشد ۵۷ درصدی از حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تُن در سال ۹۲ به مرز ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن رسیده است، اظهار داشت: با پیگیری‌های متعدد و همکاری بخش خصوص در راستای افزایش ظرفیت ذخیره سازی به منظور حفظ ارزش افزوده محصول این ظرفیت را ۱.۲ افزایش دادیم.
وی اضافه کرد: این ظرفیت استان در سال ۹۲ حدود ۲۹۲ هزار تُن بود و امروز این عدد به ۶۴۸ هزار تُن رسیده بطوریکه در سال ۱۳۹۲ این استان دارای سه واحد سردخانه‌ای، هشت واحد سیلوی گندم و چهار انبار بود ولی با سرمایه گذاری‌های مختلف اکنون ۲۵ واحد سردخانه، ۱۷ واحد سیلو و ۱۵ واحد انبار در اختیار داریم.
وی گفت: استان کردستان با ظرفیتی که دارد در تولید گندم رتبه دوم را کسب کرده و این نشان از تلاش کشاورزان و جهاد کشاورزی برای این استان است. با وجود این سرمایه گذاری در بخش کشاورزی پیشرفتی نداشته و رشد در این زمینه منفی بود زیرا جاذبه بخش های دیگر بیشتر از بخش کشاورزی است و این بخش نیازمند حمایت های ویژه با بسته های سرمایه گذاری و تسهیلات کم بهره است.

 سپری، با اشاره به میزان صادرات محصولات کشاورزی استان در 4 ماهه سال‌جاری اظهار کرد:‌ 160 میلیون دلار محصولات کشاورزی از استان صادر شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد:با توجه به ارزش 272 میلیون دلاری کل صادرات گمرکات استان در بازه زمانی مذکور، محصولات کشاورزی حدود 59 درصد از کل صادرات استان را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: یکی از زنجیره‎های تولید که می‏تواند تولید انواع محصولات صنعتی و کشاورزی را از نظر اقتصادی به صرفه و تولید آن را توجیه کند، ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری کننده است، خام‌فروشی در هر رشته‌ای در نهایت به ضرر تولیدکنندگان است و موجب هدر رفت منابع می‎شود.

وی خاطر نشان کرد: وسعت و استعدادهای سرزمینی کردستان، برای کشاورزی مناسب است و این بخش با اتکا به توانمندی های خود توان رفع مشکلات اشتغال و توسعه پایدار استان را دارد بطوریکه هم اکنون زندگی حدود ۱۶۰ هزار بهره بردار با جمعیت تحت پوشش حدود ۶۰۰ هزار نفری به این بخش وابسته است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه میزان پایین فرآوری محصولات کشاورزی از موضوعات آزاردهنده بخش کشاورزی است، یادآور شد: از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن تولید استان هم اکنون حدود ۹۰۰ هزار تن آن فرآوری می شود.
سپری عمده این طرح ها را در بخش های تولید خوراک دام و طیور، میوه خشک، بسته بندی غلات و حبوبات، واحدهای سردخانه ای، کارخانه های آرد و کنسانتره عنوان کرد و افزود: هم اکنون این طرح ها حداقل از ۲۵ تا۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند.
برای رفع بیکاری و افزایش رفاه مردم لازم است رویکرد جهادی نسبت به تولید رخ دهد، همچنین بانک‌ها در پرداخت تسهیلات از بخش تولید حمایت کنند گرچه این امر بسیار کمرنگ است و تسهیلات با سود بالا به کشاورزان پرداخت می‌شود، بنابراین بانک‌ها باید به تسهیلات با جنبه تولیدی بها دهند.
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcivvazvt1ar52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود