تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۹
نماینده ولی فقیه در دیدار جمعی از مداحان بسیجی و خادمیار رضوی مطرح کرد؛

جنبه های مهارتی، معرفتی، معنوی و اخلاقی در بین مداحان تقویت شود

آیت الله مصطفی محامی گفت: تقویت جنبه های مهارتی، معرفتی، معنوی و اخلاقی عامل بهره وری صحیح از جامعه مداحان خواهد بود.
جنبه های مهارتی، معرفتی، معنوی و اخلاقی در بین مداحان تقویت شود
به گزارش عصرهامون، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در دیدار جمعی از مداحان استان اهمیت کار جامعه مداحان را از چند حیث حائز اهمیت دانست و گفت: یکی از  جنبه های مهم کار این است که این قشر از جامعه برای سرآمدان عالم آفرینش مداحی می کنند و چنین چیزی تکلیف ایجاد می کند.

امام جمعه زاهدان افزود: جهت دیگر کار در فضای دینی و معرفتی است که دارای ارزش بسیاری است.

آیت‌الله محامی بیان داشت: میزان و دامنه تاثیرگذاری از دیگر جهات اهمیت کار مداحان می باشد به گونه ای که عمق کار آن ها می تواند در دل و جان مخاطب تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در قدم اول باید خداوند متعال را سپاس گذار باشید که توفیق صرف عمر در این جهت را پیدا کرده اید و شکر گذاری تنها در مقام حرف نیست بلکه در عمل هم باید به جایگاه خود واقف و در گفتار و رفتار خود الگویی چون خاندان پیامبر را در نظر داشته باشیم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی تصریح کرد: به لحاظ کمی تعداد مداحان فعال در استان مهم است البته تمامی این ها باید مخاطبان خود را در تراز انقلاب و بیانیه گام دوم تربیت کنند.

این استاد درس خارج حوزه علمیه اظهار کرد: در قدم اول باید همین تعداد از مداحان موجود در استان را مورد توجه قرار داده و برای رشد و ارتقاء آن ها برنامه ریزی های لازم صورت گیرد و در گام دوم به تربیت افراد از میان نسل جدید بپردازیم.

آیت‌الله محامی خواستار برنامه ریزی صحیح در جهت استفاده و بهره وری صحیح از جامعه مداحان شد و گفت: در این جهت چند نکته قابل توجه است ابتدا تقویت جنبه های مهارتی است زیرا در این صورت کار شما بهتر و موثر تر واقع خواهد شد.

وی نکته دوم را جنبه های معرفتی و معارف بیان کرد و افزود:  فهم مداح از مسائل دینی از نکات مهمی است که تاثیر مستقیم بر روی محتوای ارائه شده دارد.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان سومین نکته را جنبه های معنوی و اخلاقی بیان کرد و عنوان داشت: گاهی ممکن است مداح حرف خاصی به زبان نیاورد اما به جهت حال روحی خاص تاثیر آن بر مخاطب بسیار بیشتر و تا عمق جان نفوذ کند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان بر لزوم گسترش تعداد مداحان در استان تاکید کرد و گفت: استفاده و جذب اهل سنت نیز از دیگر موارد مهم و موثر است چرا که اهل سنت استان نیز نسبت به اهل بیت محبت داشته و با شیوه خاص خود به ستایشگری اهل بیت می پردازند.

وی خاطر نشان کرد: تجلیل از پیشکسوتان در این عرصه کار شایسته ای است و باید در طول سال ادامه دار باشد و معیار انتخاب افراد نیز جامع و شامل عرصه های مختلف باشد.

همچنین در ابتدای این نشست محمد جواد جامعی مسئول سازمان بسیج مداحان و کانون مداحان خادمیاری رضوی استان گفت: سازمان بسیج مداحان از سال 88 با اهداف و مسئولیت های ویژه و تخصصی در این زمینه شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر تعداد 1200 نفر مداح بسیجی درسطح استان مشغول بع فعالیت هستند  که از این تعداد 40نفر به عنوان مداحان خادمیار رضوی در کانون مداحان خادمیار رضوی آستان قدس رضوی  استان فعالیت دارند.
 
وی ادامه داد: از مهم ترین اهداف این سازمان شناسایی، جذب، پرورش، بکارگیری و ارتقای کمی و کیفی کادری در تراز انقلاب است؛ افزایش سطح معرفت دینی، بصیرت سیاسی، روحیه خدمت گذاری، مقابله با جریانات انحرافی در عرصه ستایش گری اهداف ارزشمندیست که این سازمان پیوسته به رشد و نهادینه سازی آن هاتوجه دارد.

این مقام مسئول با تشریح فعالیتهای شاخص این سازمان اعم از جلسات آموزشی رده های مختلف سنی ؛نوگلان حسینی و زینبی ،نوجوانان و جوانان به صورت حضوری و مجازی ،از فعالیتهای خودجوش و جهادی هیئت ها و مداحان بسیجی که نتایج چشمگیری در ارائه خدمات به محرومین شامل تهیه بسته های معیشتی،طبخ غذای گرم ،ایجاد کارگاههای تهیه ماسک ،پرستاری بیماران کرونایی ،توزیع نان و ماسک و...داشته است به عنوان نقاط قوت این مجموعه نام برد.

در ادامه فرازمند از پیشکسوتان جامعه ستایشگری گفت: ما به عنوان مداح باید به جنبه های اخلاقی بیش از هر نکته ای دیگری تکیه داشته باشیم چرا که محبت و مهربانی دوری از کبر و غرور وحدت بیشتر میان  مداحان که از تاکیدات مهم مقام معظم رهبری (مدظله العالی )است را درپی دارد.

وی در ادامه افزود: مداحان باید سعی کنند در کنار شور حسینی از معرفت حسینی نیز بهره گیری کنند چرا که این دو اصل مکمل یکدیگر در دستیابی به اهداف متعالیه انسان سازی است.

فرازمند در ادامه خواهان برگزاری همه ساله سالگرد اولین قیام مردم سیستان در سایر شهرهای استان نیز به عنوان نماد و محور محبت دیرین به اهل بیت (ع )شد.

اربابی عضو انجمن علمی و هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج مداحان، از مداحان به عنوان اصحاب رسانه شیعه در کنار علما نام برد.

وی با بیان اینکه مداحان از ضریب نفوذ بیشتری بهره مند هستندو بر عواطف و احساسات مخاطب تاثیر بیشتری دارند افزود: ارتباط مداحان با علما نیز این تاثیر گذاری را افزایش خواهد داد و چه بسیار نیکوست که این ارتباط همواره تدوام داشته باشدچرا که سیره حضرت آقا (مدظله العالی  )نیز در دیدار همه ساله مداحان نیز همین مطلب است.

وی ازخطبه های سیاسی و عبادی نماز جمعه به عنوان دو شانی نام برد که در رسالت مداحان نیز قابلیت رصد دارد.

اربابی گفت: از مداح تراز انقلاب انتظار می رود نسبت به جریان های سیاسی آگاهی داشته باشد چراکه موجب تصمیم گیری و تصمیم سازی در عرصه های سیاسی و نقش آفرینی به موقع در جبهه انقلاب است.

انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdccosqs02bq0e8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود