تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۶
پس از تشدید تحریم‌ها و ممنوعیت واردات لوازم خانگی فضای مناسبی برای ارتقای توانمندی تولیدکننده داخلی فراهم شده است؛ به طوری که در صورت حمایت دولت، در آینده تولیدکننده ایرانی در جایگاهی ویژه در سطح دنیا قرار خواهد گرفت.
تحریم‌ها، کیفیت و تقاضای لوازم خانگی ایرانی را بالا برد/ ورود کالای قاچاق به کشور برابر با بیکار شدن کارگران است
به گزارش عصرهامون به نقل از عصراترک، چندین ماه است که با افزایش چشمگیر قیمت در بازار لوازم خانگی مواجه هستیم، که فروشندگان علت آن را افزایش قیمت توسط تولید کننده دانسته و عنوان کردند که بر اساس اظهارات تولیدکنندگان در چند ماه گذشته قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای لوازم خانگی، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مواد پتروشیمی و... موجب شده قیمت این محصولات روند افزایشی داشته باشد.
همین عوامل و افزایش نرخ آنها بر قیمت تمام شده محصولات لوازم خانگی تاثیر مستقیمی داشته است.
امروز صنعت لوازم خانگی در شرایطی به رشد بیش از ۸۰ درصدی پس از تحریم دست یافته است که کمترین استفاده را از منابع طبیعی کشور به‌نسبت صنایعی همچون فولاد، پتروشیمی و سیمان داشته و تولید خود را مبتنی بر ارتقای بهره‌وری ناشی از سرمایه‌گذاری قرار داده است.
وضعیت اقتصادی کشور و کاهش درآمدهای نفتی بیش از هر زمان دیگری لزوم توجه به توسعه تولیدات غیرنفتی را آشکار کرده است، در همین زمینه صنعت لوازم خانگی یکی از صنایعی است که با تنوع محصولات و پتانسیل بالا می‌تواند پس از نفت، بزرگترین صنعت سودآور کشور محسوب شود. اگرچه طبق آمار و ارقام صنعت لوازم خانگی در جایگاه سوم صنایع کشور و بعد از صنعت خودرو قرار دارد، اما این دو صنعت به‌لحاظ ساختاری تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.
پس از تشدید تحریم‌ها و ممنوعیت واردات لوازم خانگی فضای مناسبی برای ارتقای توانمندی تولیدکننده داخلی فراهم شده است و تولیدکنندگان این صنعت می‌گویند، در صورت حمایت دولت، میزان داخلی‌سازی مواد اولیه و قطعات در این بخش افزایش خواهد یافت و در آینده تولیدکننده ایرانی حتی در جایگاهی ویژه در سطح دنیا قرار خواهد گرفت.
 در صنعت لوازم خانگی به‌طور میانگین 35 درصد اقلام وارداتی است و مابقی 65 تا 95 درصد بسته به پلت‌فرم واحدهای تولیدی، بومی‌سازی شده است.
بیان این نکته ضروری است که لوازم خانگی ایران به‌عنوان صنعت پیشران کشور توانسته است بیش از 300هزار اشتغال مستقیم و حدود یک‌میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کند.
بنابراین با این آمار و ارقام ها با حمایت از تولید کننده داخلی که چندین سال است مقام معظم رهبری تحت عنوان شعار سال، مطرح می کنند، در واقع باید سرلوحه امور قرار گیرد و این امر بیش از پیش در نظر گرفته شود تا وابستگی کشور نسبت به لوازم خانگی خارجی به صفر برسد.
 
افزایش 50 درصدی قیمت لوازم خانگی
یکی از فروشندگان لوازم خانگی در بجنورد ادامه داد: لوازم خانگی در حال حاضر نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به‌طور میانگین حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد گران‌تر شده است.
وی اضافه کرد: به‌طور مثال سال گذشته لباس‌شویی تولید داخل از چهار الی هفت میلیون تومان در بازار به مشتری عرضه می‌شد، در حالی که همان کالا امسال با قیمتی در حدود ۶ تا ۱۲ میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
این فروشنده لوازم خانگی بیان داشت: همچنین سال گذشته ارزان‌ترین یخچال فریزر حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسید، اما امسال ارزان‌ترین یخچال فریزر با قیمت حداقلی ۵ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.
 

 
فراوانی کالاهای خارجی قاچاق در بازار
رحیمی نژاد یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی در مرکز خراسان شمالی ابراز داشت: در حال حاضر با ۲۰ میلیون تومان تنها می‌توان دو قلم از کالاهای ضروری لوازم خانگی را خریداری کرد در صورتی که دو سال پیش با ۲۰ میلیون تومان هر مشتری می‌توانست حدود ۵ قلم از محصولات مورد نیاز خود را از این فروشگاه‌ها تامین کند.
وی با اشاره به اینکه کالاهای خارجی که در سطح شهر دیده می شود، اکثرا قاچاق هستند و هیچ گونه ضمانت نامه ای ندارند، گفت: براین اساس مردم در سال های اخیر بعد از تحریم لوازم خانگی خارجی نسبت به استفاده از کالای ایرانی تمایل پیدا کرده اند.
رحیمی نژاد گفت: لوازم خانگی ایرانی، بعد از اعمال تحریم ها، با بالابردن کیفیت، قابلیت رقابت با بازار لوازم خانگی خارجی را پیدا کردند و جایشان را در بازار به خوبی پیدا کرده اند.
 
کیفیت پایین کالای قاچاق خارجی، مردم را به سمت کالای ایرانی کشانده است
محسن افراسیابی، دارای نمایندگی یک لوازم خانگی ایرانی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: برندی که مشغول به کار هستیم، در بین برندهای ایرانی سابقه بسیار بالایی دارد، به خصوص در سال های اخیر با تحریم برندهای خارجی، با قدرت بیشتری در حال فعالیت است.
وی ادامه داد: خدمات پس از فروش بصورت 24 ساعته برای مشتریان در نظرگرفته شده است تا مشتری در هر ساعتی برای خرابی یا نصب محصول نسبت به حضور در منزل اقدام کند ، خدمات دریافت کند.
این مسئول نمایندگی در شهرستان بجنورد ابراز داشت: شرایط خرید اقساطی ویژه ای برای خرید محصولات ایرانی در نظر گرفته شده است بطوری که تا سقف 50 میلیون تومان به صورت اقساطی و معرفی به بانک برای  مشتریان در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه لوازم خانگی ایرانی طی سالهای اخیر از لحاظ کیفیت و طراحی با برندهای جهانی برابری می کند، گفت: بعد از تحریم برند های خارجی و کمبود آنها در بازار، استفاده از برندهای ایرانی با کیفیت  افزایش یافت .
وی گفت: در حال حاضر بخش زیادی از کالاهای خارجی به صورت قاچاق وارد کشور می شود که به دلیل نداشتن خدمات پس از فروش، ضمانت نامه و قیمت بالا با استقبال خوبی مواجه نمی شوند و تمایل مردم به استفاده از برندهای ایرانی با کیفیت است.
افراسیابی عنوان داشت: با افزایش تولید کالای ایرانی و حمایت از تولید کننده توسط دولت و مردم، قطعا نیروی کار بیشتری در کارخانه ها مشغول به فعالیت خواهند شد و به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال می شود.

ورود کالای قاچاق به کشور برابر با بیکار شدن کارگران است
حسین اصغرزاده، رئیس اتحادیه لوازم خانگی شهر بجنورد در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با وضعیت لوازم خانگی ایرانی در بازار توضیح داد:  چندسال سال است که لوازم خانگی ایرانی از لحاظ کیفیت و خدمات پس از فروش بسیار  بهتر از سال های قبل شده در حالی که در این بازه اجناس خارجی بدلیل اینکه به صورت قاچاق وارد می شود، جدای از کیفیت، خدمات پس از فروش نیز ندارند.
وی افزود: به همین دلیل مردم نیز بیشتر نسبت به استفاده از کالای داخلی استقبال دارند، زیرا در بازار به فراوانی وجود دارد و کل نیاز مردم تامین می شود.
رئیس اتحادیه لوازم خانگی بجنورد ادامه داد: باید از ورود اجناس قاچاق فاقد ضمانت و قیمت بالا به کشور جلوگیری شود، زیرا در صورت ایراد کسی نیست به مردم پاسخگو باشد.
مسئولان نسبت به وعده های حمایتی از مشتریان عمل کنند
اصغر زاده در پاسخ به این سوال که حمایت از کالای ایرانی چه میزان می تواند در وضعیت اقتصادی کشور موثر باشد، گفت: با بهتر شدن کیفیت کالای ایرانی، مردم نیز نسبت به استفاده از کالای ایرانی استقبال می کنند علاوه بر این با ورود کالای قاچاق به داخل کشور، قطعا چندین کارگر بیکار می شوند، بنابراین مسئولان مربوطه باید جلو قاچاق را بگیرند.
وی گفت: اگر مسئولان به حرفی که زده می شود، عمل کنند، تا مشتری در زمان خرید دچار مشکل نشود و وعده تسهیلات با سود پایین، واقعی باشد  برای مشتری صرفه اقتصادی دارد زیرا باتوجه به بالا بودن قیمتها باید به مردم کمک شود، تا دچار سرگردانی نشوند.
اصغرزاده با بیان اینکه اجناس بیش از 50 درصد افزایش قیمت دارند،خاطرنشان کرد: اجناس خارجی نیز با کیفیت بسیار  پایین و قیمت بالا عرضه می شود و نبود ضمانت باعث شده که مردم تمایلی نسبت به استفاده از این اجناس نداشته باشند.
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdciurazvt1a5q2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما