تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۶
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛

68 درصد مبتلایان به ایدز در سیستان و بلو چستان از بیماری خود بی اطلاع هستند

مجید سرتیپی گفت: در استان سیستان و بلوچستان تاکنون 32 درصد مبتلایان به ایدز شناسایی شده اند و 68 درصد این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند.
68 درصد مبتلایان به ایدز در سیستان و بلو چستان از بیماری خود بی اطلاع هستند
مجید سرتیپی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت وگو با عصرهامون، ضمن گرامیداشت روز جهانی ایدز گقت: در حال حاضر در کشور حدود 43 هزار نفر مبتلاء به ایدز شناسایی شده اند و در استان سیستان و بلوچستان تاکنون 32 درصد مبتلایان به ایدز شناسایی شده و 68 درصد این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند.

وی افت فعالیت های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به اچ ای وی را از چالش های همه گیری کرونا عنوان کرد و افزود: وزارت بهداشت در راستای شناسایی سریع موارد ابتلا به ایدز و ترغیب مردم، پویش "من هم آزمایش تشخیص اچ ای وی را انجام می دهم" با هدف بیماریابی در جمعیت های کلیدی و دسترسی همگانی به آموزش و تشخیص اچ ای وی برگزار کرده است.

دکتر سرتیپی افزود: در این کمپین علاوه بر مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در شهرستانها و مراکز کاهش آسیب زیر نظر بهزیستی، پایگاههای سیار در نقاط مختلف شهر جهت دسترسی بهتر مردم به خدمات تشخیصی و آشنایی مردم با این بیماری بر پا شده است.

وی گفت: غربالگری مادران باردار تحت عنوان برنامه پیشگیری از انتقال اچ ای وی از مادر باردار به نوزاد در اولین مراقبت بارداری در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت به صورت رایگان و محرمانه در حال انجام است و نوزادان مادرانی که در این برنامه کشف شده اند، پیگیری شده و هیچ مورد مثبتی در این نوزادان وجود نداشته است.

وی ادامه داد: مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در شهرهای استان آماده ارائه خدمات آموزش، مشاوره، تشخیص و درمان بیماران اچ ای وی به صورت کاملا محرمانه می باشند.

هرسال اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و شعار امسال تحت عنوان " اجازه نمی دهیم کرونا برنامه مراقبت اچ ای وی را تحت تاثیر قرار دهد؛ پایان ایدز با پوشش همگانی خدمات پیشگیری، تشخیص، مراقبت و درمان" نامگذاری شده است.


انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcaayn6m49ny61.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود