تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۱
مسکن ملی یکی از مهمترین اقدامات دولت سیزدهم برای خانه دار شدن قشر ضعیف است که نیازمند همراهی و همکاری تمامی مسئولان خواهد بود. شواهد حاکیست در برخی از شهرستانها هنوز زیرساخت‌های آن فراهم نشده است.
تحقق نهضت مسکن ملی نیازمند عزم جدی همه مسئولان است/ نبود زیرساخت مناسب طرح جهش مسکن در برخی شهرستانها
به گزارش عصرهامون به نقل از کُردتودی، در طی چند سال گذشته افزایش سرسام آوار اجاره بهای مسکن و به تبع آن بالا رفتن قیمت زمین برای ساخت ساز، خانه دار شدن برای جوانان امروزی را به رویای دست نیافتنی تبدیل کرده است.
در استان کردستان که طبق آمار سازمان برنامه و بودجه از نظر شاخص فلاکت در رده هشتم است داشتن سرپناه فقط مختص افراد ثرتمند است و دولت قبلی در این خصوص نمره مردودی داشته است و در طرح مسکن ملی سهم شهرستان بیجار 11 هزار 843 واحد است.
در دولت قبلی علاوه بر افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی زندگی و بروز مشکلات اقتصادی خیلی از مردم به دلیل بالا رفتن اجاره بهای خانه یا آواره مناطق حاشیه ای شهرها شدند یا بی خانمان شدند.

ساخت مسکن ملی نیازمند عزم جهادی تمام مسئولان است
علی تقی زاده یکی از شهروندان کردستانی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: با راه اندازی طرح مسکن ملی بارقه ای از امید در دل جوانان برای خانه دار شدن روشن شد که امیدواریم به سرانجام برسد.
وی افزود: طبق اسناد و مدارکی که موجود است در دولت قبل حتی یک متر مسکن ملی هم ساخته نشده است و نقش دولت سیزدهم در این خصوص کلیدی است و در کنار آن اگر تمام مسئولان همت نکنند کار به نحو احسن به سرانجام نمی رسد.
این شهروند کردستانی بیان داشت: تعداد زیادی از خانوارهای ایرانی با توجه به درآمد ضعیف نمی توانند مسکن و سرپناهی برای خود دایر کنند و تمام چشم امید آنها به ساخت مسکن ملی که آقای رئیسی قول داده دوخته اند.
وی عنوان کرد: متاسفانه در برخی شهرستان ها زیر ساخت مناسب برای این طرح وجود ندارد و با توجه به شروع ثبت نام و پایان آن در شهرهای استان کردستان هنوز برخی شهرها مانند بیجار، قروه و دیواندره برای این طرح زمین مشخص نشده است.

۹۶ هزار و ۵۹۶ واحد، سهم کردستان در طرح جهش تولید مسکن
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در این خصوص اظهار داشت: در قالب طرح جهش تولید مسکن باید ۹۶ هزار و ۵۹۶ واحد مسکن طی چهار سال آینده در استان احداث و تحویل افراد متقاضی شود که سهم امسال استان ۲۴ هزار و ۱۴۹ واحد است.
عرفان مرادی به طرح اقدام ملی مسکن نیز اشاره و ادامه داد: در قالب این طرح ۱۱ هزار و ۷۴۵ واحد مسکن برای کردستان تعریف شده است که ۲۲ هزار و ۷۵۱ نفر در همه شهرستان‌های استان برای آن ثبت نام کردند.
وی افزود: در مجموع ۱۲ هزار و ۲۴۴ نفر دارای شرایط لازم برای دریافت مسکن طرح اقدام ملی هستند که تاکنون سه هزار و ۷۷۴ واحد زمین برای آنها تخصیص یافته است.
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با اشاره به اینکه تاکنون در استان ۲ هزار و ۳۹۶ واحد به پروژه‌ها معرفی شده اند، گفت: ۳۳۱ هکتار زمین برای طرح اقدام ملی مسکن در استان در نظر گرفته شده است.

هیچ لکه زمین دولتی نداریم و در حال پیگیری الحاق به محدوده هستیم
شهرستان بیجار یکی از شهرهای استان کردستان است که تا کنون برای طرح ملی مسکن زمینی معرفی نکرده و مردم این شهر هنوز سردرگم هستند.
علی اکبر ورمقانی فرماندار بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی دولت در طول چهار سال تعداد چهار میلیون واحد مسکونی در راستای اجرای قانون با اختصاص زمین رایگان برنامه ریزی و اجرا می گردد.
وی با با بیان اینکه سهم شهرستان بیجار در طرح جهش ملی مسکن در طول چهار سال 5 هزار و 76 واحد است، افزود: در طول چهار سال 4416 واحد در بیجار، 304 واحد در حسن آباد یاسوکند، 180 واحد توپ آغاج، 48 واحد در بابارشانی و 128 واحد در شهر پیرتاج احداث می شود.
فرماندار بیجار گفت: تا کنون هیچ لکه زمینی دولتی برای ایجاد طرح مسکن ملی معرفی نکرده ایم و در حال پیگیری الحاق به محدوده هستیم و امیدواریم هر چه سریعتر زمین ها معرفی و در سامانه ثبت نام برای هشهریان بیجاری فراهم شود.
سخن پایانی
با درج این مصاحبه ها این سوال در ذهن هر خواننده ای ایجاد می شود که واقعا این مورد مهم اینقدر برای برخی از مسئولان پیش پا افتاده است که برایشان هیچ اهمیتی ندارد و بعد از اتمام ثبت نام این طرح مهم تازه می گویند به دنبال الحاق زمین هستیم و امیدواریم بتوانیم کاری بکنیم.
از مسئولان ارشد استان از استاندار گرفته تا مدیرکل های که با این امر مهم در ارتباط هستند می خواهیم هر چه سریعتر مشکل جوانان این شهر را پیگیری کنند.
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcbssb8wrhba8p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما