تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۶
در دیدار فرستاده ویژه رئیس‌جمهور و وزیرخارجه ترکمنستان مطرح شد؛

تاکید رئیس جمهور بر توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی تهران و عشق‌آباد

رئیس جمهور در دیدار فرستاده ویژه رئیس جمهور و وزیر خارجه ترکمنستان گفت: همکاری‌های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی تهران - عشق‌آباد در مسیر توسعه قرار گرفته است،
تاکید رئیس جمهور بر توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و ترانزیتی تهران و عشق‌آباد
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور روز یکشنبه در دیدار «سردار بردی محمداف» فرستاده ویژه رئیس جمهور و «رشید مردوف» وزیر خارجه ترکمنستان با بیان اینکه روابط تهران - عشق‌آباد در مسیر توسعه قرار گرفته است، گفت: مصمم هستیم گام‌های موثر و مفیدی در روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به نفع ملت‌های خود برداریم.
رئیسی دیدار دوجانبه با رئیس جمهور ترکمنستان در عشق‌آباد و تماس‌های تلفنی طرفین را آغاز فصل جدیدی در توسعه روابط دو کشور دانست و بیان داشت: در این گفتگوها با اتخاذ تصمیمات مناسب موانع موجود در توسعه همکاری‌ها از جمله در بخش حمل و نقل و انرژی رفع شده و زمینه گسترش و تعمیق روابط دو کشور تسهیل شده است.
رئیسی خاطرنشان کرد: تهران از پیشنهادهای طرف مقابل در زمینه تحکیم و ارتقاء همکاری در بخش‌های مختلف بویژه در حوزه انرژی، تجارت و بازرگانی استقبال می‌کند و هیچ مانع و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تهران برای توسعه روابط با کشورهای همسایه اهمیت ویژه‌ای قائل است، گفت: ایران و ترکمنستان فقط دو کشور همسایه نیستند، بلکه رابطه خویشاوندی با یکدیگر داشته و دو ملت از ارتباط ریشه‌دار و عمیق فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند.
«سردار بردی محمداف» فرستاده ویژه رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار پس از تقدیم پیام کتبی «قربانقلی بردی محمد اف» و قدردانی از تلاش دولت ایران در چند ماه گذشته برای گسترش و تحکیم روابط با ترکمنستان، اظهارداشت : مصمم هستیم سطح روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف بویژه گاز، حمل ونقل،‌ اقتصاد، بازرگانی و امور فرهنگی بیش از پیش افزایش دهیم.
«سردار بردی محمداف» خاطرنشان کرد: ترکمنستان بدنبال گشودن صفحه جدید تاریخی در روابط با جمهوری اسلامی ایران است و پیشنهادات متعدد و مختلفی برای توسعه همکاری‌های همه جانبه بخصوص افزایش و تسهیل تجارت و ترانزیت در پایانه‌های مرزی آماده شده است تا در سفر رئیس جمهور ترکمنستان به ایران امضاء و عملیاتی کنیم.
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcb0sb8zrhba8p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما