تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۰
محمد سرگزی گفت: صبح امروز جزئیات طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
تصویب طرح انتقال آب از دریای عمان به  سیستان و بلوچستان با رویکرد حمایت از بخش خصوصی
به گزارش عصرهامون؛  نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز  با اصل ماده واحده طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان با ۱۷۰ رأی موافقت کردند.

محمد سرگزی، نماینده مردم سیستان در مجلس در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در کمیسیون عمران در ارتباط با طرح انتقال آب از دریای عمان گفت: با زمینه سازی دولت جهت ورود بخش خصوصی در این طرح امیدواریم شرایط تامین آب استان بهبود یابد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط بحرانی خشکسالی در منطقه ما نمی توانیم تنها به یک منبع آبی توجه کنیم و لازم است همه مسیرهای تامین آب مورد نیاز منطقه را به صورت موازی پیش ببریم و پیگیری کنیم.

بر اساس این گزارش؛ طبق پیشنهاد علیرضا سلیمی  ماده واحده طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان اصلاح شد. به موجب پیشنهاد این نماینده معاونت علمی ریاست جمهوری علاوه بر وزارت نیرو و صمت مکلف به انجام تکالیف قانونی در این حوزه شد. همچنین برداشت فلزات بازمانده از دریای عمان علاوه بر نمک زدایی و انتقال آب نیز به پیشنهاد سلیمی به ماده واحده اضافه شد و در نهایت نمایندگان با اصل ماده واحده نیز موافقت کردند.

ماده واحده طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان که به عنوان بند خ به ماده ۲ قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور مصوب ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۴ الحاق می‌ شود. عبارت است از: «وزارت نیرو با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز با استفاده از توان علمی معاونت علمی ریاست جمهوری مکلف است در زمینه سرمایه‌گذاری داخلی یا خارجی برای برداشت آب، نمک‌زدایی، انتقال آب و استفاده از نمک ها و فلزات بازمانده از دریای عمان (با اولویت انتقال آب به استان سیستان و بلوچسستان) اقدام کند. خرید آب نمک‌زدایی شده و انتقال یافته برای جبران مصارف آب شرب در چارچوب ماده (۲۰) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ۲ از سرمایه‌گذار تضمین می‌گردد.

آئین نامه اجرایی این قانون حداکثر ۳ ماه پس از تصویب آن توسط وزارت نیرو تدوین و به تصویب هیات وزیران می رسد.»

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcbzsb8srhba5p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما