تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۱
طبق گفته رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان، افغانستان حق آبه ایران را به رسمیت می شناسد و امروز موضوع انحراف آب از بند کمال خان با حضور نمایندگان ۲ کشور بررسی می شود.
افغانستان حق آبه ایران را به رسمیت می شناسد/امروز؛ بررسی موضوع انحراف آب از بند کمال خان با حضور نمایندگان ۲ کشور
به گزارش عصرهامون؛ با توجه به بحرانی شدن وضعیت منابع آبی در سیستان که وابسته به رودخانه هیرمند بوده، اما مدت هاست که نه تنها حق آبه ایران از این رودخانه محقق نشده بلکه به واسطه احداث سد و بند در افغانستان از ورود سیلاب هم خبری نیست، دغدغه های مردم منطقه چند برابر شده است.
 
مردمانی که به دلیل بیش از دو دهه خشکسالی و از دست دادن شغل و درآمدشان، سال هاست وضعیت نا به سامانی را سپری می کنند، با شنیدن خبرهایی در خصوص بارش های زمستانی در افغانستان و روانه شدن سیلاب به سمت بند کمال و هدایت سرریز سیلاب ها به چاه نیمه ها و تالاب هامون امیدوار شدند.
 
اما در ادامه با انتشار تصاویر هوایی از سر ریز شدن بند کمالخان با ظرفیت بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب و ورود بخش قابل توجهی از سیلاب سرریز جنوبی سد کمال خان به رودخانه خشک و هدایت آن به سمت گودزره افغانستان دغدغه هایشان افزایش یافته و از مسئولان امر خواستار اقدام جدی در خصوص گرفتن حق آبه ایران از افغانستان هستند.
 

انحراف آب از باند کمال خان به گودزره
 
محمد سرگزی، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دغدغه مردم مبنی بر عدم رهاسازی آب از بند کمال خان به حوزه سیستان و انحراف آب از باند کمال خان به گودزره بیان کرد: این موضوع به اطلاع مسئولان نظام از جمله وزیر امور خارجه، معاونان وی و نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان رسید.
 
وی ادامه داد: طی مذاکره و تماس تلفنی مجدد در خصوص گزارش اقدام های اخیر، حسن کاظمی قمی اعلام کرد که سفری به استان خواهد داشت، همچنین تیمی به افغانستان اعزام شده و مذاکراتی در کابل با ملابرادر و وزیر امور خارجه افغانستان صورت گرفت.
 
سرگزی اظهار کرد: هر دو نفر مجدد به مانند ایران در جلسه ای که حضور داشتند اعلام کردند که حق آبه رودخانه هیرمند را به رسمیت می شناسند و حتما آب را به سمت ایران رهاسازی می کنند.
 
وی اضافه کرد: از طرفی تصاویر هوایی مبنی بر انحراف آب از بند کمال خان به گودزره به این افراد نشان داده و قرار شد امروز تیمی متشکل از نمایندگان ایران و افغانستان به بند کمال خان اعزام شوند و از نزدیک موضوع را بررسی کنند که اگر آب به سمت گودزره منحرف شده جلوی آن را بگیرند.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcbfsb8wrhbafp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما