تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲
طبق اعلام هواشناسی، باد و باران شدید مهمان دوباره مردم سیستان و بلوچستان شد و بار دیگر برخی از ساکنان این استان شاهد سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی معابر و انسداد راه ها خواهند بود.
باد و باران شدید مهمان دوباره مردم جنوب شرق کشور شد/احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان مجدد رودخانه ها
به گزارش عصرهامون؛ گویا دی ماه، ماه نزول باران رحمت الهی در جنوب شرق کشور است، بارانی که لب های خشکیده زمین را سیراب و طراوت را به مردم منطقه اهدا می کند و مرهمی بر زخم های خشکسالی می شود.

بارانی که البته به دلیل نبود زیرساخت ها در برخی نقاط با مشکلاتی همراه می شود و آبگرفتگی منازل مسکونی، معابر و خسارت به مردم و زیرساخت ها را به همراه دارد، وضعیتی که در پی فعالیت دو سامانه قبلی رقم خورد.

اما مجدد قرار است از امروز سامانه بارشی جدیدی استان را فرا بگیرد و با توجه به اعلام متولیان احتمال آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه ها و انسداد راه ها در پی این بارش ها وجود دارد، بنابراین انتظار می رود با عزم جدی مسئولان از بروز بحران جلوگیری شود.

آغاز بارش شدید باران از صبح فردا در برخی از نقاط استان

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان این که سامانه جدید بارشی از امروز وارد سیستان و بلوچستان شده است، اظهار کرد: بارش شدید باران از صبح فردا در برخی از نقاط استان آغاز می شود، دلگان، شمال ایرانشهر، فنوج، ارتفاعات نیکشهر، تفتان، خاش، جنوب غرب شهرستان زاهدان و شمال غرب شهرستان نیمروز از مناطق تحت تاثیر این سامانه بارشی است، این شرایط تا  یکشنبه شب ادامه خواهد داشت.

وی ضمن اعلام آمادگی برای دستگاه های امدادی و فرمانداری ها اضافه کرد: مردم استان با توجه به جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، انسداد جاده های مواصلاتی به سمت رودبار و افزایش حجم سیلاب از سمت استان کرمان به جازموریان، از اسکان در حاشیه رودخانه های فصلی و مسیل ها خودداری کنند.

حیدری گفت: کشاورزان نیز برای حفاظت از محصولات کشاورزی خود اهتمام ورزند و از تردد غیرضروری به سمت جنوب استان کرمان و شرق هرمزگان به شدت بپرهیزند.

جاری شدن رواناب و احتمال آبگرفتگی معابر

علیرضا شهرکی، مدیرکل ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این باره گفت: به استناد هشدار اداره کل هواشناسی و بر اساس آخرین الگوهای پیش یابی شرایط جوی استان فعالیت سامانه بارشی این خطه را فرا می گیرد.

وی با اشاره به نوع مخاطره اظهار کرد: بارش باران در برخی نقاط با رگبار و رعد و برق و تگرگ و در ارتفاعات تفتان با بارش برف همراه خواهد بود که تا روز سه شنبه همه شهرستان های استان را در برمی گیرد.

شهرکی، جاری شدن رواناب، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، پدیده مه و کاهش دید به ویژه در جاده‌های کوهستانی را از اثرات این مخاطره جوی اعلام کرد.

وی گفت: توصیه می شود نسبت به آمادگی دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌ها، عدم اسکان در حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات به ویژه تفتان، محافظت از محصولات کشاورزی به ویژه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه اقدام شود.

وزش باد شدید و احتمال آسیب به گلخانه ها و خیزش گرد و خاک

این مقام مسئول گفت: وزش باد شدید نیز از روز گذشته در سیستان و بلوچستان آغاز شده که مناطق مرکزی و غرب استان شهرستان‌های زاهدان، دلگان، میرجاوه، تفتان، خاش، گلشن، سراوان، شمال ایرانشهر را در بر می گیرد و تا سه شنبه شب ادامه دارد.

وی افزود: در پی وزش این باد شدید احتمال آسیب به گلخانه ها و خیزش گرد و خاک، سقوط اشیا از ارتفاع وجود دارد که توصیه می شود نسبت به محافظت از محصولات کشاورزی و گلخانه ها اقدام و فعالیت در ارتفاع با احتیاط انجام شود.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcgtn9qxak9tw4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما