تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۴
در گفت‌وگو با نماینده کارگران در شورای‌عالی کار مطرح شد؛

در ششمین جلسه کمیته دستمزد چه گذشت؟/ ادامه جلسات تعیین مزد کارگری تا ۱۵ بهمن

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به اتفاقات و روند بررسی حداقل دستمزد در ششمین جلسه گفت: تاکید نمایندگان کارگری بر تعیین حداقل دستمزد با توجه به تورم سال آینده و رعایت ماده ۴۱ قانون کار است.
در ششمین جلسه کمیته دستمزد چه گذشت؟/ ادامه جلسات تعیین مزد کارگری تا ۱۵ بهمن
به گزارش عصرهامون  هادی ابوی نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ درباره ششمین جلسه کمیته دستمزد گفت: در این جلسه و در ادامه مباحث جلسات قبل در زمینه مزد منطقه‌ای، شرکای اجتماعی ما دیدگاه‌های خود را در زمینه اصلاح قانون کار بیان کردند و نمایندگان کارگران نیز نقطه‌نظرات خود را توضیح دادند.

وی با اشاره به گزارش مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی از بررسی ابعاد مزد منطقه‌ای گفت: مرکز پژوهش‌های سازمان تأمین اجتماعی با انجام این پژوهش آمار خوبی را در اختیار نمایندگان کارگری و کارفرمایی قرارداد که این آمار نیز منتشر خواهد شد که پس از این گزارش نمایندگان کارفرمایان معتقدند بودند مزد منطقه‌ای به داوری گذاشته شود و نظر وزیر کار حمایت از گزارش تأمین اجتماعی و ادامه جلسات کمیته دستمزد تا ۱۵ بهمن‌ماه بود.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار گفت نظر ما نمایندگان کارگری این بود که بند یک ماده ۴۱ قانون کار مدنظر قرار گیرد و دستمزد، بر اساس تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین شود.

نماینده کارگران در کمیته دستمزد گفت: گزارش مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی نشان می‌داد وضع معیشت کارگران شاغل نزولی بوده و فقیرتر شده‌اند لذا تاکید ما کارگران این است که در تعیین حداقل دستمزد تنها تورم امسال ملاک عمل قرار نگیرد و شرایط اقتصادی و تورم سال آینده نیز موردتوجه باشد.

وی گفت: ما با تعیین مزد منطقه‌ای یا مزد صنایع مخالف نیستیم و خواسته اصلی کارگران تعیین مزد واقعی بر اساس هزینه‌های سبد معیشت است و به نظر ما تعیین دستمزد ۱۴۰۱ به شیوه منطقه‌ای بعید است و زیرساخت‌های این موضوع هنوز آماده نیست.

وی ادامه داد: تاکید بر رعایت ماده ۴۱ قانون کار، استخراج آمار و اطلاعات موردنیاز از مراکز آماری، ارائه گزارشی از روند اجرای طرح پژوهشی با موضوع مزد منطقه‌ای توسط نماینده مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی و بررسی وضعیت فقر و نابرابری در فاصله سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۸ از خواسته‌های کارگران از دولت و کارفرمایان است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور نتیجه مذاکرات و تشکیل جلسات شورای‌عالی کار و کمیته دستمزد را موجب تصمیم‌گیری بهتر در تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده دانست و گفت: کارگران از کارفرمایان می‌خواهند که طرز تفکر خود را تغییر دهند و با واقعیت‌ها روبه‌رو شوند و توجه ویژه به کافی نبودن دستمزد کارگران برای تأمین هزینه‌های زندگی آنان داشته باشند.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با تشکر از وزیر کار برای تشکیل این جلسات منظم گفت: این اهمیت موضوع از دیدگاه وزیر را نشان می‌دهد و ادامه جلسات با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان استاندارد در جلسه شورای‌عالی کار را مهم دانست و بر خروجی مثبت از این جلسات تاکید کرد.

این عضو جامعه کارگری در پایان تأکید کرد: ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا نتایج خوبی در این جلسات برای جامعه کارگری رقم‌زده شود.

انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcdjk0fkyt0os6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما