تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۷
سیاست‌های حمایتی ازدواجی جوانان در سال های اخیر پیشرفت خوبی بر روی کاغذ داشته تا جایی که میزان پرداختی تسهیلات قرض الحسنه مبلغی شده که جوان بتواند مرهمی بر روی برخی از زخم هایش باشد اما این حرف ها تنها بر روی کاغذ باقی مانده و داستان در واقعیت چیز دیگری است.
دریافت "وام ازدواج" رستم دستان می‌طلبد/ فرمول پیچیده بانک‌ها برای تحقق رویای زوج‌های جوان
به گزارش عصرهامون به نقل از گلستان ما، اندک سرمایه ای که دارم، تنم سالم است و می توانم کار کنم، اخبار هم که هر روز می گوید دولت و مجلس آماده تسهیل ازدواج جوان است و اگر خودم هم کمی زندگی را آسان تر بگیرم به راحتی می توانم از عهده یک خانواده بر بیایم.
هفته گذشته اعلام کردند وام ازدواج نیاز به یک کارمند دارد، با توجه به شرایط سنی ۲۲ سالی که دارم می توانم از تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی بهره مند شوم و برای پیدا کردن ضامن هم نیاز نیست خیلی خود را به آب و آتش بزنم طبق اخباری که در رسانه ها اعلام شد فقط کافی است در سایت ثبت نام کنم، انتخاب شعبه انجام دهم پس از آن هم مدارک که آماده شد می توانم خود را در خانه آرزوها ببینم.
این ها ذهنیت یک فردی است که در اوج جوانی به خود این جسارت را داده تا اعلام کند می تواند وارد عرصه اجتماعی جدیدی با عنوان سرپرست خانوار شود، جوانی که در این روزها با تحولات عرصه اقتصادی جسارت این ذهنیت را داشته باشد لیاقت حمایت شدن را دارد.
یکی از قوانینی که در این سال ها ذهن بسیاری از مسوولان را به خود درگیر کرده بحث جوانی و افزایش جمعیت است که مهم ترین بستر آن را می توان در افزایش میزان ازدواج و در راستای آن حمایت از جوانان برای پایداری زندگی دانست.
همه این مسائل را که کنار هم می گذاریم متوجه این می شویم هر فردی که به بلوغ فکری و اجتماعی برسد با این شرایط روی کاغذ می تواند یک زندگی جدیدی را آغاز کند اما طبق آمارها ومشاهدات واقعی این ها فقط ذهنیت و روی کاغذ است!

بله، جوانی که بخواهد این روزها هوای وام ناکام ازدواج را در سر بپروراند ابتدا باید زره بر تن، کفشی آهنین و گرز در دست به این در و آن در بزند تا شاید بتواند از هفت خان وام ازدواج عبور کند و تازه به مشکلات دیگرش بتواند فکر کند.
سیاست های حمایتی ازدواجی جوانان در سال های اخیر پیشرفت خوبی بر روی کاغذ داشته تا جایی که میزان پرداختی تسهیلات قرض الحسنه مبلغی شده که جوان بتواند مرهمی بر روی برخی از زخم هایش باشد اما این حرف ها تنها بر روی کاغذ باقی مانده و داستان در واقعیت چیز دیگری است.
برای اینکه بخواهیم کمی وارد گود شویم باید سراغ جوانی جسور که در طول یک سال اخیر به کارزار مبارزه با بانک ها و مسوولان رفته برویم تا بررسی کنیم برای دریافت تسهیلات ازدواج باید با چه دیوهایی مبارزه کرد.
شرایط عجیب پیش روی درخواست کننده وام ازدواج!
علی خلیلی ۲۲ ساله یکی  از ۶هزار و ۹۲۵ جوان گلستانی در صف دریافت وام است که ۱۴ ماه پیش برای وام ازدواج اقدام می کند و در ادامه با مشکلات عجیب و غریب وی در مسیر وام ناکام ازدواج بیشتر آشنا خواهید شد.
این جوان گرگانی می گوید: مرداد ماه سال ۹۹ بود که با همسرم ازدواج کردم و حدود ۲ ماه پس از آن برای دریافت وام ازدواج در سایت ثبت نام کردم.
خلیلی ادامه می دهد: بهمن ماه سال گذشته بود برای من از بانک پیامکی آمد که ۱۰ روز فرصت دارم ضامن را به بانک معرفی کنم تا وام را دریافت نمایم، پس از آن نیز بانک به من اعلام کرد که باید، دو ضامن کارمند رسمی دولت یا یک ضامن کارمند و یک کاسب معتبر دسته چک دار به بانک معرفی کنم.
این جوان یاد آور می شود: با توجه به اینکه شرایط من به نحوی بود که در مدت اعلامی نمی توانستم دو ضامن کارمند یا بازاری دارای دسته چک معرفی کنم مهلت دریافت وام من باطل شد و سهمیه بنده برای اولین بار سوخت.
خلیلی که نمی خواست در این مسیر مغلوب شرایط پیچیده شود، عنوان می کند: برای بار دوم اردیبهشت ماه در بانک صادرات برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کردم که با شرایط اعلامی مشابه با دفعه قبلی مواجه شدم اما این بار با بهانه جدیدی مانند اینکه ضامن کارمند نیروهای مسلح را قبول نداریم باز هم از پرداخت وام به بنده امتناع کردند.
وی می گوید: بارها عنوان کردم که این مشکلات با سیاست های نظام همخوان نیست اما مسولان بانک گفتند که این موضوع به ما ارتباطی ندارد شرایط دریافت وام را ما تعیین می کنیم و پس از پیگیری از چند نهاد دیگر هم با این پاسخ رو به رو شدم.
گویا این جوان در مسیر دریافت وام پیگیر تر از مسوولان بود و این بار اما با توجه به مشکلات مالی و نیاز به دریافت این وام برای بار سوم آ بان ماه در بانک سپه ثبت نام کرد که با وجود اینکه ۳ ماه از زمان ثبت نام می گذرد هنوز تعیین شعبه ای برای وی نشده است.
خلیلی با طرح پرسشی تصریح می کند: سوال من این است من که دو سال در عقد هستم و می خواهم خانه ای را برای خود اجاره کنم و دارای امنیت شغلی مشخصی هم نیستم از کجا باید پول بیاورم تا به خانه بخت بروم؟ اگر این شرایط ادامه دار باشد کم کم ناامید و مایوس می شوم.
یکی از مشکلات اصلی عدم برگزاری ساماندهی ستاد تسهیل است
ساسان معین در گفت و گو با خبرنگار گلستان ما، اظهار کرد: در هشت ماه گذشته ۱۱ هزار و ۲۳۴ مورد ازدواج در گلستان ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۳.۵ درصد افزایش ثبت ازدواج داشتیم.
معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان گلستان خاطرنشان کرد: تا پایان آذرماه سال جاری متقاضیان ثبت نام ۲۶ هزار ۱۳۸ مورد بوده که تاکنون ۱۹ هزار ۲۱۳ نفر تسهیلات ازدواج را دریافت کرده و ۶ هزار ۹۲۵ نفر در صف هستند.
وی با اشاره به علت های کندی روند پرداخت تسهیلات ازدواج عنوان کرد: تضامین بانکی و شرایطی که بانک ها ایجاد کرده اند کار را سخت کرده، بسیاری از طبقات متوسط و پایین جامعه با مشکل تامین ضامن رو به رو هستند و نمی توانند شرایط بانک ها را ایجاد کنند.
معین ابراز کرد: چندین بار برای برگزاری جلسه ستاد تسهیل ازدواج جوانان نامه زده ایم و پیگیر بوده ایم چرا که تاکنون باید پنجمین جلسه را در استان برگزار می کردیم اما هنوز چهارمین جلسه هم برگزار نشده و هر دفعه به نوعی جلسات عقب می افتد.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان یادآورشد: بارها پیگیر شدیم تا به فرمانداران بحث اهمیت ستاد تسهیل ازدواج جوانان را انتقال دهیم اما جابجایی فرمانداران ما را از کارها عقب انداخته است و با وجود اینکه بین ۵ رتبه نخست در ۶ ماه اول بویم اما از رتبه خود نزول کرده ایم.
وی در مطلبی تعجب برانگیز عنوان کرد: دبیرخانه هماهنگی امور بانک ها آمار تسهیلات را از بنده می گیرد در صورتی که به عنوان دبیرخانه باید نامه بزند ریز متقاضی، دریافت کننده و افراد در صف را بگیرند و از بانک هایی که همکاری نمی کنند مطالبه گری داشته باشد تا چالش ها را حل کنند.
معین اذعان کرد: میانگین دریافت وام ازدواج ۷۴ درصد در گلستان بوده که از میانگین کشوری ۵ درصد عقب هستیم.
معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان با انتقاد از شرایط سخت بانک ها تصریح کرد: یکی از جوانان می گوید به بانکی مراجعه کرده و بانک گفته اگر مدارکت آماده است وام را دریافت کند و اعلام داشته مطابق شرایط اعلامی عمل نمی کند و بانک شرایط پرداخت را تعیین می کند.
وی گفت: باید ستاد تسهیل تشکیل شود تا چاره یابی شود دبیرخانه هماهنگی امور بانک ها باید پیگیری های لازم را کنند تا گزارش ها را اعلام کنند و چالش یابی شود چه بانک هایی در پرداخت ها سخت گیری و تاخیر دارند.
پیگیر علت عدم پرداخت تسهیلات ازدواج از وزیر اقتصاد هستیم
رمضان سنگدوینی در گفت و گو با خبرنگار گلستان ما، اظهار کرد: در خصوص تسهیل روند پرداخت تسهیلات ازدواج و امهال تسهیلات بخش کشاورزی دیداری با وزیر اقتصاد داشتیم و پیگیر این مسئله بودیم.
دبیر مجمع نمایندگان گلستان خاطرنشان کرد: در این دیدار به وزیر اقتصاد تاکید کردیم به دلیل آنکه آخر سال است بانک ها از ارائه تسهیلات خودداری می کنند و تنها بانک قرض الحسنه مهر ایران است که این تسهیلات را می پردازد و حتی تسهیلات ازدواج جوانان نیز با مشکل رو به رو شده است.
وی افزود: آن چیزی که مجلس برای بودجه مصوب می کند محقق می شود و قطعا تامین اعتبار از سوی دولت و بانک ها انجام می شود و لذا پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان در سال ۱۴۰۱ براساس برنامه ریزی انجام می شود.

سنگدوینی یادآورشد: دولت در کمیسیون تلفیق و در صحن مجلس از پیشنهاداتی که در کمیسیون تلفیق مصوب شده دفاع می کند و وقتی مجلس رای می دهد آن اعتبار و بودجه لازم را می بینند.
نماینده گرگان و آق قلا تصریح کرد: در خصوص عدم برگزاری کارگروه تسهیل ازدواج در  سه ماه اخیر گفت: از استاندار گلستان، رئیس کل دادگستری و مدیرکل ورزش و جوانان درخواست داریم این کارگروه را پیگیری کنند، مردم قبل از سال نو قطعا به این تسهیلات نیاز دارند و امیدواریم بتوانیم با پیگیری های لازم این مشکلات را کمتر کنیم.
نزدیک شدن به پایان عصر خودکامگی بانک ها
از نکات مهم در لایحه بودجه سال آینده این است که بند مشخص و رقم وام ازدواج جوانان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ حذف شده است و ظاهرا دولت اختیار کلی برای تعیین آن در هیات وزیران را با هماهنگی دستگاه‌ها درخواست کرده است.
براساس تبصره ۱۶ ماده واحده لایحه بودجه سال آینده که مربوط به تسهیلات تکلیفی است عنوان شد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات اعتباری غیر بانکی مکلف به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از محل صد در صد مانده سپرده های قرض الحسنه و پنجاه درصد (۵۰) سپرده های جاری شبکه بانکی پس از کسر سپرده قانونی به موارد مندرج در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی از جمله قانون برنامه ششم توسعه است.

گویا با تصمیمات دولت در خصوص تسهیلات بناست تا به پایان عصر خودکامگی بانک ها نزدیک شویم چرا که در دیدار رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی، تسهیل پرداخت وام به مردم یکی از دستورات اصلی سید ابراهیم رییسی بود و بناست در تسهیلات خرد به مردم به جای وثیقه و ضامن، اعتبارسنجی صورت پذیرد.
فارغ از تصمیم های امیدوار کننده دولتی ها در سطح کلان اما اجرای آن ها نیاز به عزمی راسخ از سوی مسوولان سطح استانی است چرا که آن ها نیز اجرایی حاکمیت در سطح جامعه خرد تر هستند و شاید نیاز باشد تا نگاه استانداران و مدیران از ارائه آمار به سمت برگزاری جلسات موثر و نتیجه بخش ختم شود.
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcfxtdymw6djta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما