تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۴
عباسعلی ارجمندی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری و سرپرست فرمانداری ویژه زابل گفت: موضوع حق آبه سیستان در سال جاری جلوه عملی به خود گرفت و هم اینک از چهار دریچه بند کمال خان دو دریچه بازگشایی شده است.
موضوع حق آبه سیستان جلوه عملی به خود گرفت/ هدایت آب ورودی به چاه نیمه ها در دستور کار است
به گزارش عصرهامون، عباسعلی ارجمندی با اشاره به رهاسازی آب از سد کمال خان به سمت سیستان، بیان کرد: با رایزنی هایی که در سطح ملی توسط استاندار و نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان صورت گرفت موضوع حق آبه سیستان در سال جاری جلوه عملی به خود گرفت و هم اینک از چهار دریچه بند کمال خان دو دریچه بازگشایی شده است.

وی با بیان اینکه اقدام فوق در کوتاه ترین زمان آب را وارد حوزه ایران خواهد کرد، ادامه داد: سیاست موجود، ذخیره سازی آب ورودی در مخازن چاه نیمه ها است، که در این زمینه لایروبی در ورودی و خروجی های مرز ایران و دریچه توسط دستگاه های اجرایی مانند آب منطقه ای در حال انجام بوده و بخش اعظم آن انجام شده است.

سرپرست فرمانداری ویژه زابل تصریح کرد: بخش قابل توجهی از فراه رود آبگیری شده، اگر چه سطح آب جاری در آن بسیار پایین می باشد، ولی بخشی از دریاچه هامون نیز به واسطه آب ورودی آن آبگیری شده است.

ارجمندی گفت: با توجه به اطلاعات میدانی دریافت شده از آن سوی مرز، در حال حاضر آب در 25 کیلومتری مرز ایران است.

وی تاکید کرد: در آن سوی مرز موضوع لایروبی انجام نشده و بر این اساس ورود آب به منطقه سیستان به کندی پیش می رود اما در حوزه مرزی ایران لایروبی ها کاملا انجام شده است.

به گفته این مسئول، یک بند 2.5 متری به دلیل مهار آب و هدایت آن به حوزه چاه نیمه ها احداث شده که به واسطه آن بیشتر آب ورودی به سمت چاه نیمه ها برای تامین آب شرب مورد نیاز مردم هدایت خواهد شد.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdchxmnzi23nkmd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما