تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۰
مدیر کل اسبق آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد حمله یک جانبه به تاسیسات هسته ای ایران ناقض منشور سازمان ملل است.
همه جهان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را محکوم می‌کنند/ حمله به ایران نقض منشور سازمان ملل است
همه جهان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را محکوم می‌کنند/ حمله به ایران نقض منشور سازمان ملل است
به گزارش عصر هامون،به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، "جاناتان من" مجری شبکه در ابتدا درباره اجرای توافق هسته ای ایران و پنج به علاوه یک گفت کارشناسان در سازمان ملل متحد آماده می شوند اولین دور از بازرسیهای هسته ای را در ایران انجام دهند. این بازرسیها بر اساس توافقی تاریخی میان جمهوری اسلامی و قدرتهای جهان انجام می شود. از دوشنبه ، بازرسان هر روز به سایتهای هسته ای ایران دسترسی خواهند داشت. برای بررسی این مسئله با هانس بلیکس رئیس اسبق آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتگو می کنیم. از نظر شما معنای این بازرسیها چیست؟

هانس بلیکس گفت بازرسان آژانس مدتهاست که در ایران هستند اما این بار آنها قرار است از تاسیسات بیشتری بازرسی کنند و همچنین ایران نیز در این مدت قرار است اقدامات خاصی انجام دهد.

مجری گفت نظارت بازرسان بر توقف غنی سازی بیشتر از پنج درصد چگونه ممکن خواهد بود؟
هانس بلیکس گفت البته من کارشناس فنی نیستم که از جزئیات این کار مطلع باشم. به نظر من چیز مرموزی در این خصوص وجود ندارد. این کار قابل انجام است. آنها همچنین ابزارهایی برای راست آزمایی این مسئله دارند.

مجری گفت از خطراتی که برنامه هسته ای برای ایران داشته است می توان به مواردی از جمله حمله سایبری با ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای ایران یا ترور مشکوک دانشمندان هسته ای این کشور اشاره کرد. نظر شما چیست؟
هانس بلیکس گفت باور غالب این است که حمله با ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای ایران با سازماندهی اسرائیل و آمریکا بوده است. اما در شرایط کنونی آمریکا می خواهد توافق با ایران به نتیجه برسد. ایرانیها هم تا حدودی یاد گرفته اند چگونه از خود در برابر چنین حملاتی دفاع کنند. درباره ترور دانشمندان هسته ای ایران هم بگویم که هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا این ترورها را بسیار زشت توصیف کرد و به نظر من همه جهان این ترورها را محکوم می کنند.

مجری گفت هنوز تردیدهای زیادی در آمریکا درباره نتیجه این بازرسیها وجود دارد. آیا با توجه به تجربه شما ، می توان امیدوار بود که در نهایت بازرسی برنامه ایران موفق باشد؟
هانس بلیکس گفت من در حال حاضر خوشبین هستم زیرا آنها گام به گام حرکت می کنند یعنی اگر یک طرف گامی به عقب بردارد طرف مقابل نیز همین کار را می کند. این روند در واقع جایگزین حمله نظامی یکجانبه آمریکا یا اسرائیل به ایران است که منشور سازمان ملل متحد را نقض خواهد کرد و می تواند پیامدهای خیلی خطرناکی داشته باشد.


انتهای پیام/۵۰۸۲ http://asrehamoon.ir/vdciypa5.t1ayv2bcct.html
نام شما
آدرس ايميل شما