تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۹
این روز‌ها با اوج گیری موج سوم کرونا در سیستان وبلوچستان روزانه بر تعداد مبتلایان به کووید ۱۹در استان افزوده شده، و بیماران قرنطینه در خانه به علت کمبود و گاها نبود اکسیژن به سختی نفس کشیده و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
وضعیت سیاه کرونا و کمبود اکسیژن در سیستان و بلوچستان/ عدم حمایت مسئولان منجر به تعطیلی جایگاه تولید اکسیژن در"زابل" شد
به گزارش عصرهامون، چالش این روزهای کرونایی مردم مانند وضعیت فوق بحرانی سیستان و بلوچستان تغییر کرده است.

در این ایام مردم با مشکلات جدی همچون کمبود سرم، گرانی دستگاه اکسیژن در بازار و کمبود کپسول و گاها نبود آن دست و پنجه نرم کرده به گونه ای که بیماران برای نفس کشیدن با مشکل مواجه هستند؛ بیان این مطلب بدان جهت است که طی هفته اخیر برخی از بیمارستان های سیستان و بلوچستان به دلیل تکمیل شدن ظرفیت، پذیرای بیماران نبوده و بیماران برای درمان در خانه قرنطینه و تنها برای تزریق آمپول روزانه به اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند.

با افزایش آمار بیماران کرونایی، مهم‌ترین نیاز این بیماران که وجود دستگاه‌های اکسیژن ساز است، با مشکل کمبود مواجه شده؛ طی پیام های متعددی که مخاطبین این تحریریه خبر برای ما ارسال کردند "کارخانه تولید اکسیژن " در شمال سیستان وبلوچستان تعطیل بوده و مردم در چنین شرایطی باید برای تامین کپسول مورد نیاز بیماران در خانه، به زاهدان مراجعه کنند.

کمبود اکسیژن برای نفس کشیدن

درانی یکی از شهروندان زاهدانی با بیان اینکه شرایط مادرش از لحاظ بیماری کرونا به شدت وخیم و بیمارستان به علت تکمیل بودن ظرفیت از پذیرش وی خودداری کرده است، گفت: تمام شهر زاهدان را در جست وجوی کپسول کرایه‌ای بالا و پایین کرده اما به نتیجه نرسیده ایم، گویا کپسول کرایه ای در این شرایط بحرانی که مردم نیاز ضروری به آن دارند آب رفته است.

وی افزود: با رایزنی های صورت گرفته و تلاش های فراوان توانستیم یک عدد کپسول اکسیژن پیدا کنیم اما برای بهبود حال مادرم باید روزانه به بیمارستان مراجعه تا تزریق صورت گیرد.

به گفته یکی دیگر از شهروندان ساکن در استان "آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم"، کارخانه تولید اکسیژن در منطقه سیستان چرا در شرایط بحرانی که مردم با مشکلات عدیده ای مواجه بوده باید تعطیل باشد؟ تعداد زیادی از مردم باید برای تامین یک عدد کپسول اکسیژن در این منطقه ساعت های طولانی منتظر بمانند تا شاید بخت یار باشد و آن روز نیاز خود را تامین کنند.

فعلا کمبود اکسیژن در بیمارستان نداریم

رشید رحمتی، مدیر روابط عمومی دانشگاه زابل در گفت وگو با خبرنگار ما، افزود: کمبود اکسیژن برای بیماران بستری به ویژه بیماران کووید 19 در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل  فعلا وجود ندارد.

وی گفت: کمبود اکسیژن در سطح شهر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی نیست؛ اما آنچه مهم است اینکه در بیمارستان ها مشکلی وجود ندارد و هم اکنون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از زابل اقدام به خرید اکسیژن می کند.

به گفته این مقام مسئول، اگر به همین شکل پیش رفته و مردم رعایت نکنند و آمار مبتلایان به کرونا افزایش یابد، قطعا در آینده از نظر اکسیژن به مشکل برخواهیم خورد.

تعطیلی 2 ماهه جایگاه اکسیژن در روزاهای سیاه کرونایی!

عزیز رودینی، مسئول جایگاه اکسیژن نیاتک هیرمند در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: جایگاه اکسیژن این منطقه قریب به 2 ماه است که به علت فروش پایین و عدم حمایت مسئولین تعطیل شده است.

وی افزود: متولیان امر حاضر بوده این کالای ضروری را از خارج استان با دو برابر قیمت بیشتر خریداری کنند اما حمایتی از ما صورت نگرفت، که این امر برای تولید این جایگاه به صرفه نبود و باعث تعطیلی آن شد.

به گفته رودینی، پیش بینی می شود طی 10 روز آینده مجدد این جایگاه وارد مدار تولید شود.

مسئول جایگاه اکسیژن نیاتک هیرمند ادامه داد: در صورت فعالیت مجدد این جایگاه می تواند با فعالیت شبانه روزی خود 480 سیلندر ۴۰ لیتری تولید و روانه بازار مصرف کند.
 
انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcgwy9qyak9wt4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود