تاریخ انتشار :سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
نیروهای جان بر کف سپاه و بسیج از انقلاب تاکنون در خاکریز اول عرصه های مختلف حضور داشتند، این اسطوره های مردانگی در روزهای کرونایی پا به پای مدافعان سلامت در خط مقدم مقابله با کرونا ایستادند و با جوانمردی و از خودگذشتگی روزهای دفاع مقدس را در یادها تداعی کردند.
نقش آفرینی سپاه و بسیج؛ از دوران دفاع مقدس تا روزهای کرونایی/اسطوره هایی که جوانمردی و از خودگذشتگی را با تمام وجود معنا کردند
به گزارش عصرهامون؛ ملت ایران بعد از پیروزی انقلابی اسلامی اتفاق های مختلفی را پشت سر گذاشته اند، یکی از سخت ترین شرایطی که سال ها پیش سپری شد، دوران هشت سال دفاع مقدس است که با وجود همه مشکلات سراسر افتخار بود و درس های بزرگی را به یادگار گذاشت.
 
قریب به بیست ماه است که شرایط کرونایی را در کشور همچون دیگر نقاط جهان سپری می کنیم که این وضعیت نیز تاثیر زیادی بر جامعه بر جای گذاشت و با مشکلات متعددی همراه بود، اما با این وجود ایران اسلامی در این شرایط سخت و تلخ نیز علی الرغم تحریم های ظالمانه خوش درخشید و اقدام های موثری انجام شد.
 
کارهای بسیار بزرگی که تا همیشه در ذهن ها ماندگار خواهد بود، اما آنچه اهمیت دارد شناخت مجریان این اقدام های موثر و نقش برجسته آن هاست، جهادگران جان بر کفی که همچون همیشه در این صحنه حساس حضور یافتند و در واقع اگر کمک آن ها نبود شاید شرایط مناسبی را شاهد نبودیم و همچون کشورهای غربی تجربه های تلخ تری برایمان به یادگار می ماند.
 
ایثارگرانی که از دل سپاه و بسیج پای کار آمدند و نه تنها در زمینه بیماریابی و اهدای بسته های بهداشتی و معیشتی خدمات بزرگی ارائه دادند، بلکه در سرعت ‌بخشی امر واکسیناسیون و با اجرای طرح شهید سلیمانی برای جلوگیری از بحران ویروس کرونا نقش برجسته ای ایفا کردند.
 
بسیجیانی که همیشه و در عرصه های مختلف در خاکریز اول حضور فعالانه ای داشته اند و در ایام کرونا نیز اجازه ندادند ملت ایران علاوه بر رنج بیماری، متحمل دیگر مشکلات شوند.
 
 
حضور پر رنگ بسیج از ابتدای انقلاب

 
مجتبی میر، کارشناس مسائل در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: بسیج به عنوان یک نهاد مردمی با استفاده از ظرفیت‌های بسیار بزرگی که در اختیار دارد، به ویژه نیروی انسانی جهادگر و انقلابی از ابتدای انقلاب تاکنون در عرصه های مختلف و شهرها و روستاها حضور پر رنگی داشته و اقدام های موثری انجام داده که مهم ترین آن در عرصه محرومیت زدایی و سازندگی است.
 
وی ادامه داد: جنگ تحمیلی باعث شد که سازندگی با تعلل رو به رو و مشکلاتی برای کشور ایجاد شود، ولی در واقع ماموریت سازندگی و محرومیت زدایی همچنان به عنوان محور اصلی فعالیت های سپاه و بسیج در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، خدمات رفاهی و درمانی دنبال می شود.
 
میر افزود: بسیجیان جان بر کف برای مقابله با ویروس کرونا نیز نقش برجسته و گسترده ای ایفا کردند و اقدام های خیلی خوبی را در کنار خادمان سلامت انجام دادند، آن ها از ابتدای امر با کمک سپاه در راستای اطلاع رسانی، آموزش، غربالگری، بیماریابی، اهدای بسته های بهداشتی و معیشتی و اکنون هم واکسیناسیون گام‌های موثری را برداشتند.
 
به گفته وی، شاید اگر اقدام های بسیج و سپاه و همکاری مطلوب آن ها در روزهای کرونایی نبود، شرایط بغرنج تری را شاهد بودیم، آن ها از ابتدای انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان خدمات بسیار خوبی انجام دادند، به گونه ای که با همکاری خوبی که صورت گرفت ایران در ریشه کنی سریع بیماری هایی مثل فلج اطفال دنیا را شگفت زده کرد.
 
وی افزود: نیروهای جهادگر و جان بر کف سپاه و بسیج علاوه بر سربلندی در دیگر ماموریت هایشان، با اجرای طرح شهید سلیمانی در روزهای کرونایی در خاکریز اول مبارزه با کرونا همچون دوران هشت سال دفاع مقدس حضور پر رنگی داشتند.
 
 
طرح شهید سلیمانی؛ بزرگ و ماندگار
 
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره مشارکت سپاه و بسیج در ایام کرونا در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: باید بابت خدمات سپاه و بسیج طی ۲۰ ماهی که از شیوع کرونا گذشت، تقدیر و تشکر کنیم، چراکه ارائه خدمات تا ۳۰ درصد مربوط به وزارت بهداشت و درمان است، بقیه کارها به دیگر نهادها بر می گردد.
 
وی با اشاره به مشارکت سپاه و بسیج در بیماریابی و سرعت ‌بخشی در امر واکسیناسیون، گفت: طرح شهید سلیمانی یکی از طرح های بزرگ و ماندگار برای جلوگیری از بحران کرونا بود که باید بابت اجرای این برنامه به صورت ویژه از سپاه تقدیر کرد.
 
شهریاری تصریح کرد: در واقع عزیزان سپاه و بسیج همیشه به موقع عمل می کنند، اوایل انقلاب در امر واکسیناسیون فلج اطفال و بعد از آن تزریق دیگر واکسن ها به دادمان رسیدند و توانستیم کارهای بسیار بزرگی را انجام دهیم.

کمک بزرگ سپاه و بسیج در روزهای کرونایی
 
وی اضافه کرد: در این ۲۰ ماه سپاه و بسیج با ایجاد بیمارستان های صحرایی، ارائه امکانات، تجهیزات و تیم های پزشکی شان کمک بسیار زیادی انجام دادند، البته عزیزانمان در ارتش جمهوری اسلامی نیز خیلی تلاش کردند و حتی در زاهدان هم شاهد حضور آن ها و ایجاد بیمارستان های صحرایی بودیم.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس اذعان کرد: نیروی انتظامی نیز مرکز خوبی را در زاهدان برای بیماران کرونایی دایر کرد، هلال احمر، تمام نهادها و خیران و به ویژه گروه های جهادی در این حوزه کمک های بسیار خوبی ارائه دادند که حتی مورد تفقد رهبر معظم انقلاب هم قرار گرفتند.
 
به گفته وی، ملت ایران وقتی در سختی قرار می گیرند همه پا به پای هم وارد میدان می شوند و کمک می کنند که باید از همه عزیزان بسیج، سپاه، هلال احمر و ارتش تشکر و قدردانی شود که در روزهای کرونایی هم امکانات شان به کمک آمد.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: بسیج و سپاه به کمک واکسیناسیون عمومی عمومی آمده اند تا بتوانیم با توجه به این که واردات واکسن در حد قابل قبولی است، واکسیناسیون عمومی را به سرعت انجام و هر چه سریعتر آمار مرگ و میرها را کاهش دهیم.
 
انتهای پیام/
 
http://asrehamoon.ir/vdcc4iqsx2bq0x8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود