تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۵
مسکن سال هاست به دغدغه جدی بسیاری از مردم تبدیل شده که در این راستا بانک ها اقدام به افزایش نرخ تسهیلات کرده اند، وام هایی با اقساط میلیونی که در شرایط فعلی کشور نه تنها دردی از اقشار کم درآمد و فاقد مسکن دوا نمی کند، بلکه به گرانی ها دامن می زند، اقشاری که با این شرایط همچنان در رویای خانه دار شدن خواهند ماند.
رویای خانه دار شدن زیر آوار اقساط میلیونی/وام های مَسکنی که مُسکن هم نیست
به گزارش عصرهامون؛ خانه دار شدن سال هاست زیر سایه بی تدبیری های دولت قبل به آرزوی بسیاری از جوانان و حتی میانسالان تبدیل شده است، دولتی که نه تنها در اجرای طرح مسکن اجتماعی ناتوان بود، بلکه شاهد ارائه وام های کلان با اقساط میلیونی و سودهای بالا بودیم که در واقع نمی توانست گره گشای افراد فاقد مسکن باشد.
 
ماجرایی که همچنان تداوم دارد و اقشار متوسط و ضعیف جامعه امکان استفاده از آن را ندارند، چراکه به گفته کارشناسان اقتصاد افرادی که به سختی نان شب شان را تامین می کنند، بدون تردید امکان ذخیره پول برای پرداخت اقساط میلیونی را نیز نخواهند داشت.
 
امسال هم شاهد افزایش این وام ها که به گفته بسیاری از مردم بی مصرف است، هستیم، اقدامی که طبق گفته کارشناسان دردی از مردم دوا نمی کند و حتی می تواند به گران تر شدن مسکن دامن بزند، آن ها اظهار دارند که تولید مسکن موتور محرکه اقتصاد اگر این وام ها به سمت ساخت خانه هدایت شود می تواند مثمر باشد.
 
دردی از مردم دوا نمی شود
 
عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: افزایش وام های خرید مسکن نه تنها دردی از مردم دوا نمی کند، بلکه ممکن است که تقاضا را تشدید کند.
 
به گفته وی، تسهیل خرید مسکن مشکل عدم تعادل بازار مسکن را حل نمی کند، حتی اگر وام به ۳.۵ میلیارد تومان برسد، خانواده ای که نیاز به ۱۰۰ متر دارد نمی تواند خانه بخرد.
 
این کارشناس با بیان این که راه حل مشکل مسکن ساخت بیشمار مسکن است، اظهار کرد: تولید انبوه مسکن و ازدیاد عرضه به بازار، کاری اساسی و قطعی در جهت خارج کردن مسکن از کالای سرمایه ای به مصرفی خواهد بود که طرح جهش مسکن با رویکردی که از آن سخن گفته می شود، می تواند رویای خانه دار شدن را به واقعیت تبدیل کند.
 
وی افزود: اگر دنبال حل مشکل مسکن محرومان هستیم، حتما باید آورده آن ها را ابتدا صفر در نظر بگیریم، یعنی باید کلید در دست مسکن را تحویل محرومان داد و بعد از آن که صاحب مسکن شدند با حذف هزینه اجاره آنها، مازاد بودجه ماهیانه شان را به بانک برگردانند، باید طبق عقود اجاره به شرط تملیک در اختیار این اقشار قرار داده شود.
 
 
لزوم خروج مسکن از کالای سرمایه ای به مصرفی

 
شیخی با بیان این که با ارائه چنین تسهیلاتی محرومان صاحب خانه نخواهند شد، تصریح کرد: کسی که روزانه ۴۰ هزار تومان درآمد ندارد، چگونه می تواند هم خوراک و دیگر هزینه های روزانه را تامین و هم ۴۰ میلیون تومان ذخیره و برای ثبت نام مسکن به دولت پرداخت کند.
 
وی اذعان کرد: یک دور باطل را باید پاره کرد که پاره کردن این دور باطل عرضه و تقاضای مسکن در بازار و تولید آن توسط بنگاه های جدید و افزایش عرضه در جهت خارج کردن مسکن از کالای سرمایه ای به مصرفی است.
 
وام‌های بی‌ مصرف خرید مسکن و دردی که دوا نمی شود
 
اسماعیل حسین زهی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در این باره بیان کرد: وام خرید مسکن با اقساط ماهیانه ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در شرایط فعلی کشور خارج از توان مردم به ویژه اقشار کم درآمد و فاقد مسکن است.
 
وی با بیان این که این وام ها حاصلی جز نارضایتی مردم به همراه نداشته است و زمینه سوء استفاده رسانه‌های بیگانه را فراهم می‌کند افزود: مشخص نیست تصمیم گیری برای پرداخت وامی با سود ۶۰۰ میلیون تومانی و اقساط بسیار سنگین با چه هدف و مبنایی انجام می‌شود.
 
وام‌ها به حوزه ساخت خانه هدایت شود

 
حسین زهی با بیان این که در بازار خالی از نظارت همین اعلام افزایش وام خرید مسکن نیز خود موجب گرانی مسکن می‌شود، اظهار کرد: باید در این خصوص تجدید نظر صورت بگیرد و راهکار دیگری برای خانه دار کردن طبقه متوسط و حتی اقشار کم درآمد طراحی و اجرایی شود.
 
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: برای جلوگیری از ایجاد تورم، رونق تولید و اشتغال باید وام‌ها به حوزه ساخت خانه هدایت شود، چراکه تولید مسکن موتور محرکه اقتصاد بوده و موجب رونق بسیار از شغل‌ها می‌شود.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdchqinzw23nkqd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود