تاریخ انتشار :پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۲
بارش های سنگین روزهای اخیر در دلگان با خسارت های زیادی در بخش زیرساخت ها و به مردم همراه شد که آسیب دیدگی شبکه برق هزار و ۵۰۰ مشترک و آب شرب، از بین رفتن محصولات کشاورزی و تلف شدن دام مردم از جمله این خسارت هاست.
ضربه سهمگین باران به زیرساخت ها و مردم جنوب شرق کشور/از قطع ​برق ۱۵۰۰ مشترک تا خسارت به محصولات کشاورزی و منازل مسکونی
به گزارش عصرهامون؛ بارش های اخیر در سیستان و بلوچستان در برخی از شهرستان ها با شدت زیادی همراه بود، به گونه ای که بعضی نقاط در پی آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها دچار خسارت جدی شد.

تخریب منازل مردم، از بین رفتن اراضی کشاوری، قطعی شبکه برق و آب، انسداد محورهای مواصلاتی و تلف شدن دام ها و آسیب دیدگی محصولا کشاورزی از جمله این خسارت هاست که در دلگان بیش از هر نقاط دیگری شاهد آن بودیم.

از انسداد محورها تا قطعی آب شرب روستاها

ولی محمد بامری، رئیس ستاد مدیریت بحران و فرماندار دلگان در گفت و گو با خبرنگار ما درباره آخرین وضعیت این شهرستان که بر اثر بارش های سیل آسا دچار آسیب شده است، بیان کرد: در پی بارندگی های اخیر در دلگان که بیشترین میزان آن در رشته کوه های شهرستان ایرانشهر و استان کرمان رخ داد و از آنجایی که حوضه آبریز این رشته کوه ها دلگان است و به دریاچه فصلی جازموریان منتهی می شود، همه محورهای مواصلاتی شهرستان قطع شد.

وی افزود: بر اثر این بارش ها محور گلمورتی به بزمان، ایرانشهر، هودیان، اسلام آباد کرمان و چگردک قطع و هر منطقه تبدیل به یک جزیره شد.

این مقام مسئول گفت: با پیگیری های استاندار و دستور اکید وی، دستگاه های خدمات رسان و امدادی در شهرستان مستقر شدند، آب شرب تعدادی از روستاها قطع شده بود که توانستیم آن را پایدار کنیم، در شرایط فعلی فقط در ۴ روستا آب شرب قطع است که تلاش می شود، پنجشنبه وصل شود.

​برق ۱۵۰۰ مشترک قطع شد

وی ادامه داد: برق هزار و ۵۰۰ مشترک نیز قطع شد، نیروهای شرکت توزیع برق پای کار آمدند و در حال حاضر برق همه روستاها وصل شده، اکثر محورهای مواصلاتی بازگشایی شدند، اما محور هودیان و دهستان چاه کیچی همچنان مسدود است.

بامری اذعان کرد: بیشترین خسارت ها به بخش راه های شهرستان وارد شده، آبنماها از بین رفته و در حوزه کشاورزی نیز خیلی از محصولات مردم دچار آبگرفتگی و تعداد زیادی از دام ها تلف شده، زیرساخت های برق و آب خسارت جدی دیده است، در بخش مخابرات هم که از قبل مشکل داشتیم خسارت ها بیشتر شد.

ریزش دیوار و تخریب منازل مسکونی 

وی اضافه کرد: در بخش منازل مسکونی ریزش آوار، تخریب و ریزش دیوار رخ داد، تعداد زیادی از خانه های خشتی و گلی و بلوکی تخریب شد، هنوز ارتباط با دو دهستان بزرگ قطع است، به همین دلیل آمار دقیقی از تخریب خانه ها در دست نیست و اراضی کشاورزی زیادی از بین رفته است.

فرماندار دلگان بیان کرد: امدادرسانی به روستاهای صعب العبور و دیگر روستاها در حال انجام است، ارتش نیز وارد کار شده و در حال حاضر نیروهای امدادی در مناطق باتلاقی که گرفتار آب شده اند، در حال امدادرسانی هستند. 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی در حال حاضر مهم ترین نیازهای مردم مناطق سیل زده شهرستان امداد رسانی و اهدای اقلام امدادی مانند خوراک، پوشاک و مواد غذایی است که انتظار می رود خیران به این مهم همچون همیشه توجه ویژه ای داشته باشند. 
 

شبکه برق  ۱۰ روستا دچار خسارت شد 

خلیل عوض زاده، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: به دنبال هشدارهای هواشناسی که از بارندگی به خصوص در دلگان خبر داده بود، اولین اقدامی که صورت گرفت برگزاری جلسه کمیته بحران شرکت بود و همه نیروها در حالت آماده باش کامل قرار گرفتند، مرخصی ها لغو شد.

وی افزود: همچنین اکیپ ها در محل هایی که احتمال می دادیم بارندگی رخ دهد مستقر شدند، بارندگی خوبی سه شنبه شب در منطقه رخ داد. تعدادی از راه های دسترسی مسدود شده، رودخانه ها طغیان کرد و شبکه ها دچار مشکل شد، حدود ۱۰ روستا بامداد روز گذشته دچار قطعی شدند.

عوض زاده اظهار کرد: نیروهای این شرکت به موقع در منطقه حضور پیدا کردند، با ماشین آلات سنگینی که با همکاری فرمانداری و راهداری آماده شد، توانستند از مسیرها عبور کنند و تا ظهر روز گذشته ۸ روستا برق دار و با بررسی ادامه خط نیز قبل از غروب آفتاب برق دو روستای باقیمانده وصل شد، خوشبختانه شبکه برق تمام روستاهایی که دچار مشکل شده بودند، پایدار شده است. 

وضعیت برق همه نقاط شهری و روستایی استان پایدار است

وی ادامه داد: با فروکش کردن رودخانه ها و بازشدن راه دسترسی نقاط آسیب دیده را در کوتاه ترین زمان اصلاح خواهیم کرد، در حال حاضر برق کلیه نقاط شهری و روستایی استان پایدار است و هیچ مشکلی نداریم.

این مقام مسئول اذعان کرد: آنچه در بارندگی ها با آن مواجه می شویم، مسدود شدن جاده هاست که با همکاری ارگان های متولی اکیپ ها می توانند در محل تردد داشته باشند، این مشکل را در اتفاق های قبلی هم داشتیم و طولانی شدن بعضی رفع خرابی ها به دلیل عدم دسترسی راه هاست. 

وی با اشاره به تداوم بارندگی ها اظهار کرد: تا زمانی که ستاد بحران استانداری وضعیت را عادی اعلام نکند، نیروها در حالت آماده باش هستند، با توجه به بارندگی های شدید، ممکن است تاسیسات و تابلوهای برق دچار آبگرفتگی شوند، شهروندان از نزدیک شدن به این امکانات خودداری کنند، چراکه احتمال برق گرفتگی وجود دارد، همچنین هر گونه اشکالی را دیدند به سامانه ۱۲۱ اعلام کنند تا در سریع ترین زمان حل شود.  

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcc1pqsm2bq0p8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما