تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۹
مهران محمودی گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در گلشن با هماهنگی استاندار سیستان و بلوچستان تقاضای ایجاد شهرک کشاورزی در این منطقه به مدیریت برنامه و بودجه داده شده است.
به گزارش عصرهامون؛ مهران محمودی سرپرست فرماندای گلشن در گفت و گو با شستون بیان کرد: کشاورزی یکی از نقاط قوت و ظرفیت های موجود در گلشن به شمار می رود.

وی افزود: 12 هزار هکتار نخیلات در گلشن وجود دارد که از این مقدار 8 هزار هکتار به صورت دیم در منطقه مک سوخته به دلیل بالا بودن حجم آب به سطح زمین کشت می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه خرمای ربی گلشن بهترین و ارگانیک ترین محصول کشاورزی این منطقه در دنیا است، ادامه داد: به دلیل اینکه کشاورزی و کشت شالی در کله گان وجود دارد و با توجه به باغات و دیگر محصولات کشاورزی که در این منطقه کشت می شود، کله گان به ماسوله مازندران تعبیر شده است.

محمودی گفت: کله گان به عنوان منطقه بهشت بلوچستان نام دارد و منطقه دیگر که در سیستان و بلوچستان با این عنوان شهرت دارد، ایرندگان است که در آن منطقه نیز شالیزار وجود دارد.

وی اذعان کرد: گلشن به عنوان باغ شهر ثبت ملی است، به این دلیل که تمام شهر گلشن از روی کوه های مشرف مانند یک چمن طبیعی مشاهده می شود که منازل در دل نخیلات و باغات قرار گرفته است.

سرپرست فرمانداری گلشن ادامه داد: حدود 42 گلخانه فعال در گلشن وجود دارد که با هماهنگی استاندار تقاضای شهرک کشاورزی به مدیریت برنامه و بودجه داده شده است، امکان احداث و ایجاد شهرک های کشاورزی در هرکجا وجود ندارد اما با طرح مطالعات جامع و کارشناسی شده با توجه به ظرفیت های موجود مانند آب، زمین و حاصلخیز بودن زمین اقدام شده که در صورت تصویب در تلاش هستیم که علاوه بر تامین نیاز استان های مجاور؛ صادرات صیفی‌جات را داشته باشیم.

محمودی خاطر نشان کرد: خرمای گلشن به کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان و از قسمت شرق کشور به روسیه صادر می شود که در نظر داریم برای بهره برداری بهینه این محصول به صورت آکادمیک صادر شود و از سوی دیگر با بسته بندی های انجام شده سود حاصل از فروش به جای اینکه در جیب دلالان رود به کشاورز این منطقه تعلق گیرد.

وی گفت: خرمای ربی و مضافتی گلشن با برند خرمای بم به فروش می رسد که در تلاش هستیم  با تایید طرح مطالعاتی، محصول این منطقه با برند بومی به فروش رسد.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcdfk0fjyt0sj6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود