تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۳
رضا راحت دهمرده گفت: حدود ۶۵ درصد آمار مربوط به افراد ثبت‌نام شده در سامانه اتباع امور خارجه برای دریافت شناسنامه از طریق قانون پدر خارجی و مادر ایرانی، مربوط به سیستان و بلوچستان است.
۶۵ درصد ثبت‌نام کنندگان دریافت شناسنامه از طریق مادر ایرانی مربوط به سیستان و بلوچستان است
رضا راحت دهمرده، مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه یکی از مهم ترین گروه های متقاضی شناسنامه در سیستان و بلوچستان هستند. 

وی ادامه داد: متعاقب وقوع جنگ در کشورهای همسایه و مهاجرت غیر قانونی قشر زیادی از اتباع بیگانه به ایران و همچنین ازدواج بدون مجوز قانونی از طرف دولت با زنان ایرانی، پس از گذشت چند سال شاهد فرزندان حاصل از این ازدواج های شرعی و غیر قانونی بودیم که بدون شناسنامه در استان زندگی می کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه تعداد این طیف از دسته های دیگر بسیار بیشتر بوده و بر این اساس بیشترین درخواست شناسنامه از طریق قانون مادر ایرانی برای سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان عنوان کرد: با عنایت به تصویب قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال ۹۸ و تصویب آیین نامه اجرایی این قانون از طریق هیئت دولت عمده مشکلات این افراد برطرف می شود.

راحت دهمرده تصریح کرد: تعداد قابل توجهی از افراد بی‌شناسنامه استان از همین افراد دارای مادر ایرانی هستند و با توجه به قانون تصویب شده در این زمینه که اوایل سال گذشته آیین‌نامه، شیوه‌نامه و دستورالعمل‌های آن ابلاغ شد، افرادی که مادر ایرانی و پدر خارجی دارند می‌توانند برای دریافت شناسنامه اقدام کنند و این قانون شامل حال افراد با همه رده‌های سنی می‌شود.

وی عنوان کرد: حدود ۶۵ درصد آمار مربوط به افراد ثبت‌نام شده در سامانه اتباع امور خارجه برای دریافت شناسنامه از طریق قانون پدر خارجی و مادر ایرانی، مربوط به سیستان و بلوچستان است.

این مقام مسئول گفت: ثبت‌نام حتماً در سامانه امور اتباع خارجه انجام می‌شود و پس از آن که این افراد فرم‌های مربوطه را پر کردند، اداره امور اتباع در این زمینه از اداره کل ثبت احوال برای بررسی صحت سند مادر استعلام می‌گیرد.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: افرادی هستند که به دلیل عدم ثبت فوت و یا خرید و فروش شناسنامه‌های فوتی، غصبی و جعلی قصد دارند ثبت احوال را گمراه کنند که در زمینه دریافت شناسنامه از طریق مادر ایرانی، تاکنون بیش از هزار و ۳۰۰ استعلام از ثبت احوال انجام و پاسخ‌های لازم نیز داده شده، تعدادی نیز رد شده‌اند که به استناد دلایل و مدارکی که داشتیم فرد مدعی صاحب شناسنامه نبوده است.

راحت دهمرده ادامه داد: بعد از استعلام از ما، نوبت به استعلام از دستگاه‌های امنیتی می‌رسد که آیا شوهر تبعه بیگانه مشکل امنیتی دارد یا خیر و بعد از تکمیل پرونده، فرد به ثبت احوال ارجاع داده می‌شود و شناسنامه را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت می‌کند و دیگر به جلسه شورای تأمین و ... نیازی نیست و در این روش ما بر اساس نامه اداره امور اتباع شناسنامه را صادر خواهیم کرد.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcdkf0fzyt0ok6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما