تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۰
مبین علی میر گفت: در ۶ ماه نخست امسال ۶۵۲ هزار تن کالا از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۴۱ درصد افزایش را نشان می دهد.
افزایش ۴۱ درصدی صادرات از بازارچه های مرزی در نیمه اول امسال/ سیستان و بلوچستان هیچ منعی در ورود کالا ندارد
مبین علی میر، مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: در ۶ ماه نخست امسال ۶۵۲ هزار تن کالا از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۴۱ درصد افزایش را نشان می دهد. 

وی ادامه داد: با استقرار دولت جدید، سیستان و بلوچستان می تواند محل تامین کالاهای اساسی از جمله برج، گوشت و میوه های گرمسیری مورد نیاز کشور باشد. 

این مقام مسئول تصریح کرد: در این مدت ۲ هزار و۹۵۴ راس گاو، گوساله و شتر از بازارچه های مرزی استان وارد کشور شده است.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: همچنین در این بازه زمانی ۸۶ هزار تن میوه گرمسیری نظیر آناناس، موز، نارنگی و انبه چتایی هم با استفاده از ارز پیله وران وارد سیستان و بلوچستان و کشور شده که نقش بسزایی در کاهش قیمت این محصولات داشته است. 

میر افزود: در جلساتی که در خصوص تامین برنج و گوشت کشور برگزار می شود اعلام کردیم سیستان و بلوچستان می تواند برنج و گوشت مورد نیاز کشور را از طریق بازارچه های مرزی تامین کند و قیمت آن هم پایین تر از نرخی است که تاکنون از طریق ارز نیمایی وارد شده و می توانیم سبب کاهش قیمت این کالاهای اساسی در کشور شویم. 

وی ادامه داد: حتی اعلام شده است پیله وران و تجار سیستان و بلوچستان نیازی به ارز نیمایی بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی ندارند و ارز مورد نیاز آن از طریق ارز صادرات تامین می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: از این طریق بازارچه های مرزی به دوران رونق گذشته خود بازمی گردد و خریداران گوشت هم می توانند از طریق سیستان و بلوچستان، گوشت مورد نیاز کشور را تامین کنند.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به مصوبه های هیئت دولت ورود برنج، انبه، چای، کنجد، و اقلام میوه های گرمسیری آزاد است که تجار می توانند با ثبت آماری، این کالاها را به استان و کشور وارد کنند و از تخفیف های ویژه بهره مند شوند.

میر اظهار کرد: همچنین در حال حاضر سیمان، آهن، مواد غذایی، لوازم یدکی، خرما و دیگر محصولات کشاورزی مانند گوجه و سیب زمینی از بازارچه های مرزی صادر می شود.

واردات همه کالاها از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان آزاد است

وی ادامه داد: تجار می توانند واردات کالا را انجام دهند و از تخفیف های ویژه کوله بران و مرزنشینان بهره مند شوند، سیستان و بلوچستان هیچ منعی در ورود کالا ندارد و واردات همه کالاها از بازارچه های مرزی آزاد است.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در حال حاضر هشت بازارچه در سیستان و بلوچستان فعال است، عنوان کرد: تجارت در بازارچه های مرزی به معنی واقعی صادرات غیر نفتی را شامل می شود و کمک قابل توجهی به چرخه اقتصاد و تولید کشور دارد.

وی بیان کرد: به شرط رفع موانع ایجاد شده این آمادگی وجود دارد که صادرات غیر نفتی از محل بازارچه های مرزی به رقم حدود سه و نیم میلیارد دلار در سال برسد که از محل این ارز می توان بسیاری از کالاها را وارد کرد و نیاز نیست از بانک مرکزی ارز دریافت شود و این بزرگترین خدمت در شرایط کنونی به کشور است.

این مقام مسئول گفت: واردات میوه از محل ارز صادرات توسط پیله وران نمونه موفق از تجارت و قطع کردن دست مافیای ارزی بود که حاضریم در بسیاری از کالاها این نقش را ایفا و دست دلالان ارزی را نیز قطع کنیم به شرطی که اراده ای وجود داشته باشد.

انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcbs5b88rhba8p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود