تاریخ انتشار :چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۱
پزشک اپیدمیولوژی گفت: دلیلی وجود ندارد که بیشتر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند؛ اما باید گفت تا زمانی که تعاملی صورت نگیرد و مسئولان دغدغه‌ مردم را نداشته باشند، شاید تبعیت از پروتکل‌ها انتظار بالایی باشد.
نمی‌‌دانیم چه میزان ویروس جهش یافته کرونا در کشور وجود دارد/ پیشگیری نکنیم، موج بعدی کرونا می‌آید
به گزارش عصرهامون،  مسعود یونسیان،استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی  راه دانا؛ در پاسخ به این پرسش که اظهارنظرهای مسئولان باید چگونه باشد تا مردم به توهم شکست کرونا و عادی انگاری وضعیت دچار نشوند، گفت: مهم‌ترین مسئله در جریان کرونا آن است که ما باید سخن چه کسی را به عنوان متولی و مسئول گوش کنیم؟ طبیعتاً باید سخنگوی وزارت بهداشت، پاسخگوی ابهامات و سؤالات باشد و حتی ندیده‌ام مسئولان بهداشتی بر مسئله عادی انگاری کرونا تأکید کنند.
وی ادامه داد: اصل مشکل آنجاست که تریبون‌های متعددی وجود دارد که درباره مسائل کرونا اطلاع‌رسانی می‌کنند، اگر بپذیریم اصالت با تریبون وزارت بهداشت است، فکر می‌کنم همیشه هشدارهای لازم را درباره ویروس کرونا داده‌اند.
اقدامات پیشگیرانه را اجرا نکنیم، موج بعدی را رقم خواهد خورد
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: هنگامی که تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا کاهش می‌یابد زمان انجام اقداماتی است که ما در اوج بیماری نمی‌توانیم اجرا کنیم، از آن جمله می‌توان به شناسایی بیماران مبتلا به کرونا، شناسایی تماس‌های بیماران، پیگیری و قرنطینه کردن آنها اشاره کرد و اگر این اقدامات را اجرا نکنیم وضعیت ویروس به شکل آتش زیر خاکستر، موج بعدی را رقم خواهد زد.
وی متذکر شد: در اینکه موج چهارم را در پیش خواهیم داشت، شکی نیست؛ اما باید اقداماتی را اجرایی کنیم تا موج بعدی عظیم نباشد.
 
دولت توانسته به وظیفه خود در حوزه کمک معیشت عمل کند؟
این اپیدمیولوژیست خطاب به دولت و دستگاه های حمایتی خواستار اختصاص هزینه‌های کمک معیشتی به مردم شد و اظهار کرد: نباید مقصر اصلی شلوغی‌ خیابان‌ها را مردم دانست؛ بلکه باید دید وقتی‌که می‌گویند به خیابان‌ها نیایید، آیا دولت توانسته به وظیفه خود در حوزه کمک معیشت عمل کند؟ ما زمانی می‌توانیم از مردم انتظار داشته باشیم فعالیتهای اقتصادی خود را متوقف کنند که برای آنها تمهیدات نسبی فراهم کنیم.
 
حمایت از آسیب دیدگان کرونا، تنها وام یک میلیون تومانی نیست
وی تصریح کرد: وقتی دستورالعملی می‌خواهد اجرا شود باید حمایتی هم صورت بگیرد. حمایت تنها یک وام یک‌میلیون تومانی نیست! بلکه باید کمک بلاعوض باشد، در واقع شاید کارمندان مشکلی نداشته باشند و حقوق بگیر باشند؛ اما آن‌کسی که از کرونا آسیب می‌بیند را چرا حمایت نمی کنید؟
یونسیان بیان کرد: دلیلی وجود ندارد که بیشتر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند؛ اما باید گفت تا زمانی تعاملی صورت نگیرد و مسئولان دغدغه‌های مردم را نداشته باشند، شاید تبعیت از پروتکل‌ها انتظار بالایی باشد.

وی در ادامه با اشاره به تحرکات ویروس های جهش یافته در کشور، خاطرنشان کرد: ما نمی‌دانیم چه میزان از ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور وجود دارد و قضاوت درباره آن دشوار است؛ اما واقعیت این است هر زمانی که تعداد مبتلایان به کرونا افزایش می‌یابد به دلیل اینکه بیمارستان‌ها و آی سی یوها پر می‌شوند، آمار فوتی‌های افزایش می‌یابد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: در صورت وقوع موج چهارم واضح است که مانند دیگر موج‌ها تعداد مبتلایان به کرونا و جان‌باختگان افزایش خواهد یافت.
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcjyxevhuqetiz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود