تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۲
استاندار سیستان و بلوچستان گفت:از مجموع هزار و ۷۵۱ روستای طرح جهاد آبرسانی تاکنون ۸۱ روستا به طور کامل آبرسانی شده و برنامه ریزی لازم برای استفاده از منابع آبی جدید در دستور کار قرار گرفت.
آغاز آبرسانی به ۱۷۰۰ روستا در سیستان و بلوچستان/ طرح جهاد آبرسانی بزرگترین طرح آبرسانی تاریخ جمهوری اسلامی در استان است
به گزارش عصرهامون، حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان در رابطه با پروژه‌های بخش آب بیان کرد:  بر اساس مصوبه سفر ریاست محترم جمهور  ۱۰ حلقه چاه حرمک که به تامین کسری آب زاهدان کمک می‌کند حفاری، تجهیز و هر ۱۰ حلقه چاه به شبکه آب زاهدان متصل شده است اما میزان آبگیری از این چاه ها بستگی به کسری آب زاهدان دارد.
 
وی با اشاره به بارندگی های اخیر در استان افزود: با توجه به آمار ارائه شده بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب به ذخیره سدهای استان سیستان و بلوچستان اضافه شده است.
 
استاندار تصریح کرد: همچنین بر اساس آمار ارائه شده از سوی منابع طبیعی ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب ناشی از باران اخیر به وسیله سازه های آبخیزداری مورد استفاده قرار گرفته و مابقی آن که حقابه منابع طبیعی به شمار می‌رفت، موجب سیراب شدن قنوات و چاه ها و همچنین سفره های آب های زیر زمینی در سطح استان شد.
 
وی با اشاره به اینکه طرح جهاد آبرسانی بزرگترین طرح آبرسانی تاریخ جمهوری اسلامی در استان است، خاطرنشان کرد: برای تامین آب استان همزمان چند مسیر دیگر را نیز ادامه می دهیم که یکی از آنها خط انتقال آب دریای عمان است.
 
مدرس خیابانی بیان کرد: خط انتقال آب دریای عمان از ۴ جبهه آغاز شده و آبگیر نیز تحویل شده که هم اینک پیمانکار مشغول به کار است که امیدواریم در صورت تامین بودجه ظرف ۴ سال آب را به زاهدان برسانیم.
 
وی تاکید کرد: خوشبختانه هم اینک مخازن آب زاهدان هیچ کمبودی ندارند و اگر نیاز بود هر ۱۰ حلقه چاه حرمک قابلیت در مدار قرار گرفتن را دارند لذا امسال با کمترین میزان قطعی آب مواجه خواهیم بود.
 
استاندار افزود: تاکنون ۳ چاه ژرف حفر شده اما آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم از این چاه ها استفاده کنیم در این راستا یک آب شیرین کن ۱۰۰ متر مکعبی نصب شده که در ایام عید فطر و قربان آب آن در قالب بسته بندی در بین نمازگزاران عید فطر و قربان در بین مردم توزیع شد.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر یک مدول آب شیرین کن یک هزار مترمکعبی در چاه ژرف ۳ در حال نصب است، همچنین خط انتقال آب به طول ۶ کیلومتر تا اوایل شهریور ماه سال جاری نیز بهره برداری می شود تا بتوانیم از محل چاه ژرف شماره ۳ روستاهای اطراف را آبرسانی کنیم.
 
مدرس خیابانی  خاطرنشان کرد: دو مدول هزار متر مکعبی دیگر نیز در چاه ژرف شماره ۳ نصب خواهد شد و می توان گفت، در مجموع مشکلی در تامین آب شرب و دام در حوزه سیستان نداریم و امیدواریم از حقابه هیرمند را به طور کامل استفاده کنیم.
 
وی ادامه داد: انتقال اب چاه نیمه ها ۴ به ۳ و ۲ به ۱ انجام شده و امیدواریم بتوانیم هم از بارندگی ها و هم حق آبه هیرمند استفاده کنیم.
 
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه به زودی طرحی جهت استفاده از ظرفیت آب های سطحی استان تدوین می شود، اذعان کرد: با برنامه ریزی انجام شده امیدواریم تا با روش های نوین آبخیزداری بتوانیم از این آب ها شیرین منطقه استفاده کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه چاه نیمه ها یکی از طرح های موفق در زمینه استفاده از آب های سطحی بوده، گفت: به زودی و بعد از جلسه بحران حتماً با حضور مسئولان و کارشناسان طرحی در خصوص استفاده بهینه از آب های سطحی تدوین می شود.
 
انتهای پیام/س
  http://asrehamoon.ir/vdcjtyevmuqeiaz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود