تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۳
رئیس سازمان انتقال خون شهرستان زابل با اشاره به این که بیماران تالاسمی و سوانح بالاترین آمار دریافت کنندگان خون را در این شهرستان دارند، گفت: شیوع کرونا و آنفلونزا منجر به تشدید کمبود خون در این منطقه شده است.
آژیر قرمز وضعیت خون در سیستان شنیده شد /۲۵۰ بیمار تالاسمی چشم انتظار هدیه سرخ اهداکنندگان زندگی
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا، سیستان و بلوچستان از استان های پرمصرف خونی است  و کمبود خون یکی از دغدغه های همیشگی این استان بوده و بیماران زیادی زندگی شان به خون های اهدایی بستگی دارد، آمار بالای بیماران تالاسمی و هموفیلی ما و آمار بالای سوانح و حوادث و سایر موارد باعث شده که مصرف خون و فرآورده‌های خونی دراین خطه بالا باشد.

در این بین اما ذخایر خون در شهرستان زابل به دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی و بیماران تالاسمی همچنین کاهش آمار اهدای خون، ممکن است به وضعیت بحران برسد بیماران نیازمند اهدای خون فوری مردم در سازمان انتقال خون زابل هستند.

فهیمه حسینی رئیس سازمان انتقال خون شهرستان زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا با توجه به فصل سرما و بیماری آنفلوآنزا از بحرانی شدن در مرکز انتقال خون این شهرستان خبر داد و بیان کرد: به علت شیوع کرونا و آنفلونزا شاهد کاهش اهدای خون در منطقه هستیم و با توجه به اینکه  اهدای خون یک  ضرورت است و در حال حاضر به همه گروه های خونی با اولویت گروه خونی Oمثبت و منفی نیازمند هستیم.

وی افزود: با توجه به اینکه بیماران تالاسمی و هموفیلی از مصرف کنندگان دائمی خون هستند و مصرف خون برایشان حیاتی است متوسط مصرف روزانه خون 50 واحد است که متاسفانه 25 واحد خون اهدا می شود  و این زنگ خطر است و با کاهش و کمبود خون مواجه هستیم.

 حسینی تصریح کرد: تعداد بیماران تالاسمی در این شهرستان حدود 250 نفر هستند که در هر ماه نیازمند تزریق یک تا دو واحد خون می باشند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به حوادث و سوانح، تصادفات جاده ای، بیماران سرطانی،هموفیلی،دیالیزی،زنان و زایمان مصرف خون مخصوصا با سردی هوا رو به افزایش است.

حسینی با اشاره به ضرورت اهدای خون افزود: اهدای خون یک امر ضروریست لذا از شهروندان انتظار می رود حداقل یک مدت زمان کوچک برای کاری بزرگ که نجات جان یک انسان است، را در برنامه خود قرار داده و جان بیماری را نجات دهند.


انتهای پیام/
 
http://asrehamoon.ir/vdcco1qsx2bqpm8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما