تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۰
آمار پایان‌نامه‌ها و رساله‌های ثبت شده با قلمرو جغرافیایی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نشان داد، ۱۱ هزار و ۷۲۹ پارسا (۱۵.۴۰ درصد) دارای قلمروِ فرامرزی، ملی، استانی یا شهری بوده‌اند.
۱۵ درصد پایان‌نامه‌ها دارای قلمرو جغرافیایی هستند
به گزارش عصرهامون به نقل ازباشگاه خبرنگاران؛  در سامانه ملی ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده (SABT.IRANDOC.AC.IR)؛ یکی از پرسش‌هایی که هنگام ثبت این مدارک از دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی می‌شود، قلمرو جغرافیایی آنهاست. بر پایه داده‌هایی که در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در این سامانه وارد شده‌اند، از ۷۶ هزار و ۱۳۹ پایان‌نامه و رساله (پارسا) ثبت شده، ۱۱ هزار و ۷۲۹ پارسا (۱۵.۴۰ درصد) دارای قلمروِ فرامرزی، ملی، استانی یا شهری بوده‌اند.
به عنوان نمونه، مدارکی مانند «فراتحلیل مطالعات اوقات فراغت با تأکید بر فعالیت بدنی و ورزش» قلمرو جغرافیایی ندارند و مدارکی مانند «بررسی رابطه مدیریت دانش و مدیریت تغییر در بانک‌های شهر کازرون» دارای قلمرو جغرافیایی هستند.
در این میان، مدارکی مانند «بررسی نقش سیاسی شیعیان عراق در نظام سیاسی عراق نوین» دارای قلمرو «برون‌مرزی»؛ «بررسی وضعیت آب و هوایی در فلات ایران» دارای قلمرو «ملی»؛ «پتانسیل‌سنجی ژئوتوریسم و ژئوپارک در استان کرمانشاه» دارای قلمرو «استانی» و «تحلیل جغرافیایی مسکن در شهر کاشان» دارای قلمرو «شهری» هستند. افزون بر این، اگر یک مدرک، چند استان را در بر داشته باشد، دارای قلمرو «ملی» به شمار می‌رود. اگر مدرکی، چند شهر را در بر داشته باشد، دارای قلمرو «استانی» است.
اگر یک مدرک، منطقه‌ای کوچک‌تر از شهر (مانند یک یا چند روستا) را در بر داشته باشد، استان و شهر همسان با آن به کار می‌رود. اگر مدرکی، به یک پدیده طبیعی (مانند کوه، دریا، دریاچه، خلیج، آتشفشان، بیابان، تنگه، جزیره، جنگل، آبشار، چشمه، خور، دره، دماغه، و...) در یک شهر یا استان پرداخته باشد، قلمرو «استانی» آن به کار می‌رود. اگر یک مدرک، به یک پدیده طبیعی در چند استان پرداخته باشد، دارای قلمرو «ملی» است. جدول‌های پیوست، ریز اطلاعات این مدارک را نشان می‌دهند.
در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، ۴۷۲ پارسا با قلمرو برون‌مرزی، ۱.۶۱۳ پارسا با قلمرو ملی، ۳ هزار و ۷۴۶ پارسا با قلمرو استانی و ۵ هزار و ۸۹۸ پارسا با قلمرو شهری در سامانه ملی ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده وارد شده‌اند.
در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، ۹ هزار و ۶۴۴ پارسا با قلمرو استانی یا شهری در مناطق آمایش آموزش عالی ثبت شده که ۱.۴۴۸ پارسا در منطقه یک آمایش آموزش عالی بوده است همچنین در این بازه زمانی، ۳.۷۴۶ پارسا با قلمرو استانی ثبت شده که استان تهران با ۴۵۱ پارسا پیشتاز است.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛ شمار پارسا‌های ثبت شده با قلمرو شهری برای ۵۰ شهر نخست در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، نشان می‌دهد که شهر تهران با ۷۴۵ پارسا شهر نخست درقلمرو جغرافیایی پایان‌نامه‌ها است.

انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcdfs0f5yt0kn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما