تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۶
شهروندان سیستانی و بلوچستانی با حضور شگفت آور خود در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، جهانیان را انگشت به دهان گذاردند، حال نوبت به رییس جمهور منتخب است تا به همه ی این امیدها پاسخ مثبت دهد.
الویت های روحانی در سیستان و بلوچستان چیست؟


به گزارش عصر هامون؛ بسیاری از رسانه های بیگانه و نظریه پردازان معاند داخلی و خارجی سعی داشتند در ایام پیش از انتخابات باتفکیک میان مذاهب و اقوام و با خط کشی هایی مانند سنی و شیعه و سیستانی و بلوچ، مردم این استان را متفرق ساخته و آرای آنان را درهم بشکنند، لیکن این مردمان بدون کوچکترین توجهی به این شانتاژهای رسانه ای به راه اسلام رفته و مهر تاییدی بر نظام اسلامی زدند.
بیش از ۲۰ روز از حماسه خرداد و اعلام نام رییس جمهور منتخب می گذرد و هنوز شهروندان سیستانی و بلوچستانی به انتظار نشسته اند تا رییس جمهور منتخب شان طرح ها و برنامه هایش را در رابطه با مشکلات و قابلیت های این استان بیان کند و یا دست کم با بردن نام این استان در برخی محافل و سخنرانی های اقتصادی و سیاسی نویدی برای تغییر در آینده به ساکنان این پهنه ی عظیم ایران دهد، لیکن هنوز در صحبت ها و سخنرانی هایشان سیستان و بلوچستان محلی از اعراب نداشته است.
سیستان و بلوچستان با دارا بودن ۱۳۰۰متر مرز خاکی و دریایی از جمله استان های مرزنشین و به تبع آن تاثیرگذار بر سایر ملل منطقه است.
ضعف فرهنگی،اقتصادی ، سیاسی و امنیتی در افغانستان و پاکستان که بدلیل کم توجهی برخی مدیران به این استان نیز سرایت کرده است، می تواند به نقطه ی قوتی شگرف تبدیل شده و محلی برای صدور تفکر ناب انقلابی و اسلامی به سایر ملل منطقه و جهان باشد.
همچنین سیستان و بلوچستان، با دارا بودن مرز دریایی پهناور و موقعیت کشتیرانی گسترده ای که دارد توان بالقوه ای در اشتغال زایی و درآمد افزایی برای مردم این استان دارا است، یاری به سازمان بنادر و کشتیرانی و همچنین گماردن مدیریت و نیروی انسانی متخصص و متعهد بر این سازمان می تواند حکم تنفس مصنوعی و احیای دوباره اشتغال دریایی در این استان باشد.
از دیگر قابلیت های سیستان و بلوچستان که متاسفانه امروز بعنوان یک ضعف از آن نام برده می شود، تنوع قومی و مذهبی در این استان است، زندگی مسالمت آمیز و منسجم دو مذهب بزرگ اسلام یعنی تشیع و تسنن در سیستان و بلوچستان، موقعیت ژئو ریلیجیوس( جغرافیای مذهبی) بینظیری ایجاد کرده است،دولت جدید می تواند با ایجاد سازمان ها و دانشگاه های بین المللی اقوام و مذاهب در سیستان و بلوچستان، این استان را به پایگاه مناسبی برای صدور فرهنگ اتحاد و اجماع بر ریسمان اسلام ناب محمدی تبدیل کند.
کشاورزی نیز قابلیتی غیر قابل انکار در سیستان و بلوچستان است، کشاورزی در زمینه های کشت گندم و کاشت و بهره برداری از درختان خرما و مرکبات، می تواند علاوه بر درآمدزایی برای کشاورزان ، سیستان و بلوچستان را به قطب صادرات این اقلام تبدیل کند.
هنرمندان شبکه استانی در گفتگو با خبرنگار عصر هامون در خصوص الویت رییس جمهور آینده در این استان گفتند:
خانم الهام پارسا فر بازیگر سریال پوست پیاز: از رییس جمهور آینده انتظار داریم که به جامعه هنری اهمیت بیشتری بدهد زیرا به هنر و هنرمندان توجه کمی می شود.

عباس کیخا نیز از دیگر بازیگران این سریال اظهار داشت: حضور حداکثری مردم در این انتخابات باری را بر دوش منتخبین شورای شهر و رئیس جمهور گذاشت که این بار گران همتی مردانه و عزمی جانانه می طلبد.
مسعود کیخا، رییس مجتمع بزرگ فرهنگی هنری زاهدان نیز گفت: استعداد و توانایی های جوانان و نوجوانان سیستانی و بلوچستانی بر هیچ کس پوشیده نیست، امیدواریم رییس جمهور منتخب نیز این قابلیت ها را لحاظ کند.
همچنین مهندس حاتم نارویی در رابطه با قابلیت مرزها گفت: مرز طولانی سیستان و بلوچستان نه تنها می تواند نیازهای کشور را تامین کند بلکه راهگشای مشکلات اقتصادی کشورهای همسایه و محل رفع نیازهای آنها در بخش بازرگانی و ترانزیت کالا خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به استعدادهای انسانی و قابلیت های کشاورزی و معدنی سیستان و بلوچستان همیاری مردم برای بهره برداری هر چه بهتر از این قابلیت ها بویژه مزیت های تجاری و بازرگانی مرز در راستای توسعه اشتغال و امرار معاش آنان را مورد تاکید قرار داد.
استاندار همدلی و وحدت معتمدان و سران طوایف و قبایل و مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان را با مسوولان عامل مهمی در پیشبرد برنامه ها و رونق و شکوفایی استان دانست.
نارویی گفت: مدیران امانتدار و خدمتگزار مردم هستند و باید به گرفتاریها و مشکلات آنان بدون هیچ گونه منت و تشریفات اداری رسیدگی کنند.
وی با تاکید بر اصل شایسته سالاری، تعهد، تخصص و مردمداری در مسوولیت ها، طرح برخی مطالب توسط جریانهای تمامیت خواه را مردود عنوان و بیان کرد: این جریانها در سایه هوشیاری مردم راه به جایی نخواهند برد.

انتهای پیام/۵۶۹۶ http://asrehamoon.ir/vdcg.39wrak93zpr4a.html
نام شما
آدرس ايميل شما

لبیک
تیترش چقد ربط داره به متن؟ یکم دقت کنین
واااااا خب معلومه بنده خدا اول قابلیت های استان گفته تا مردم بدونن الویت استان ما چیه.
بندهمستانه
بنده خدا راست میگه چرا بهونه میگیرید?
یکی هم که دردمردم میگه شماها واسش طاقچه بالا میزارید.