ms']['section_id'] =0; ?>ms']['section_id'] =0; ?> عصر هامون - الویت های روحانی در سیستان و بلوچستان چیست؟ - نسخه قابل چاپ

کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

الویت های روحانی در سیستان و بلوچستان چیست؟

16 تير 1392 ساعت 9:36

شهروندان سیستانی و بلوچستانی با حضور شگفت آور خود در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، جهانیان را انگشت به دهان گذاردند، حال نوبت به رییس جمهور منتخب است تا به همه ی این امیدها پاسخ مثبت دهد.
به گزارش عصر هامون؛ بسیاری از رسانه های بیگانه و نظریه پردازان معاند داخلی و خارجی سعی داشتند در ایام پیش از انتخابات باتفکیک میان مذاهب و اقوام و با خط کشی هایی مانند سنی و شیعه و سیستانی و بلوچ، مردم این استان را متفرق ساخته و آرای آنان را درهم بشکنند، لیکن این مردمان بدون کوچکترین توجهی به این شانتاژهای رسانه ای به راه اسلام رفته و مهر تاییدی بر نظام اسلامی زدند.
بیش از ۲۰ روز از حماسه خرداد و اعلام نام رییس جمهور منتخب می گذرد و هنوز شهروندان سیستانی و بلوچستانی به انتظار نشسته اند تا رییس جمهور منتخب شان طرح ها و برنامه هایش را در رابطه با مشکلات و قابلیت های این استان بیان کند و یا دست کم با بردن نام این استان در برخی محافل و سخنرانی های اقتصادی و سیاسی نویدی برای تغییر در آینده به ساکنان این پهنه ی عظیم ایران دهد، لیکن هنوز در صحبت ها و سخنرانی هایشان سیستان و بلوچستان محلی از اعراب نداشته است.
سیستان و بلوچستان با دارا بودن ۱۳۰۰متر مرز خاکی و دریایی از جمله استان های مرزنشین و به تبع آن تاثیرگذار بر سایر ملل منطقه است.
ضعف فرهنگی،اقتصادی ، سیاسی و امنیتی در افغانستان و پاکستان که بدلیل کم توجهی برخی مدیران به این استان نیز سرایت کرده است، می تواند به نقطه ی قوتی شگرف تبدیل شده و محلی برای صدور تفکر ناب انقلابی و اسلامی به سایر ملل منطقه و جهان باشد.
همچنین سیستان و بلوچستان، با دارا بودن مرز دریایی پهناور و موقعیت کشتیرانی گسترده ای که دارد توان بالقوه ای در اشتغال زایی و درآمد افزایی برای مردم این استان دارا است، یاری به سازمان بنادر و کشتیرانی و همچنین گماردن مدیریت و نیروی انسانی متخصص و متعهد بر این سازمان می تواند حکم تنفس مصنوعی و احیای دوباره اشتغال دریایی در این استان باشد.
از دیگر قابلیت های سیستان و بلوچستان که متاسفانه امروز بعنوان یک ضعف از آن نام برده می شود، تنوع قومی و مذهبی در این استان است، زندگی مسالمت آمیز و منسجم دو مذهب بزرگ اسلام یعنی تشیع و تسنن در سیستان و بلوچستان، موقعیت ژئو ریلیجیوس( جغرافیای مذهبی) بینظیری ایجاد کرده است،دولت جدید می تواند با ایجاد سازمان ها و دانشگاه های بین المللی اقوام و مذاهب در سیستان و بلوچستان، این استان را به پایگاه مناسبی برای صدور فرهنگ اتحاد و اجماع بر ریسمان اسلام ناب محمدی تبدیل کند.
کشاورزی نیز قابلیتی غیر قابل انکار در سیستان و بلوچستان است، کشاورزی در زمینه های کشت گندم و کاشت و بهره برداری از درختان خرما و مرکبات، می تواند علاوه بر درآمدزایی برای کشاورزان ، سیستان و بلوچستان را به قطب صادرات این اقلام تبدیل کند.
هنرمندان شبکه استانی در گفتگو با خبرنگار عصر هامون در خصوص الویت رییس جمهور آینده در این استان گفتند:
خانم الهام پارسا فر بازیگر سریال پوست پیاز: از رییس جمهور آینده انتظار داریم که به جامعه هنری اهمیت بیشتری بدهد زیرا به هنر و هنرمندان توجه کمی می شود.

عباس کیخا نیز از دیگر بازیگران این سریال اظهار داشت: حضور حداکثری مردم در این انتخابات باری را بر دوش منتخبین شورای شهر و رئیس جمهور گذاشت که این بار گران همتی مردانه و عزمی جانانه می طلبد.
مسعود کیخا، رییس مجتمع بزرگ فرهنگی هنری زاهدان نیز گفت: استعداد و توانایی های جوانان و نوجوانان سیستانی و بلوچستانی بر هیچ کس پوشیده نیست، امیدواریم رییس جمهور منتخب نیز این قابلیت ها را لحاظ کند.
همچنین مهندس حاتم نارویی در رابطه با قابلیت مرزها گفت: مرز طولانی سیستان و بلوچستان نه تنها می تواند نیازهای کشور را تامین کند بلکه راهگشای مشکلات اقتصادی کشورهای همسایه و محل رفع نیازهای آنها در بخش بازرگانی و ترانزیت کالا خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به استعدادهای انسانی و قابلیت های کشاورزی و معدنی سیستان و بلوچستان همیاری مردم برای بهره برداری هر چه بهتر از این قابلیت ها بویژه مزیت های تجاری و بازرگانی مرز در راستای توسعه اشتغال و امرار معاش آنان را مورد تاکید قرار داد.
استاندار همدلی و وحدت معتمدان و سران طوایف و قبایل و مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان را با مسوولان عامل مهمی در پیشبرد برنامه ها و رونق و شکوفایی استان دانست.
نارویی گفت: مدیران امانتدار و خدمتگزار مردم هستند و باید به گرفتاریها و مشکلات آنان بدون هیچ گونه منت و تشریفات اداری رسیدگی کنند.
وی با تاکید بر اصل شایسته سالاری، تعهد، تخصص و مردمداری در مسوولیت ها، طرح برخی مطالب توسط جریانهای تمامیت خواه را مردود عنوان و بیان کرد: این جریانها در سایه هوشیاری مردم راه به جایی نخواهند برد.

انتهای پیام/۵۶۹۶


کد مطلب: 3660

آدرس مطلب :
http://www.asrehamoon.ir/news/3660/الویت-های-روحانی-سیستان-بلوچستان-چیست

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir