تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۰
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به خشکسالی در منطقه هیرمند گفت: روسیه مطالعات استخراج سفره‌های آب زیرزمینی هیرمند را انجام می‌دهد.
روسیه مطالعات استخراج سفره‌های آب زیرزمینی ‌منطقه هیرمند را انجام می‌دهد
روسیه مطالعات استخراج سفره‌های آب زیرزمینی ‌منطقه هیرمند را انجام می‌دهد
به گزارش عصر هامون به نقل از ندای هیرمند، علی اوسط هاشمی در جمع امامان جمعه تشیع و تسنن، مدیران ادارات، معتمدین، اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران و مردم هیرمند در سالن اجتماعات آموزش و پرورش هیرمند، اظهار داشت: این نخستین سفر رسمی من به شهرستان‌های شمالی استان برای دیدار مردم است تا شنیدن سخنان و مسائل و مشکلات مردم آینده را تعریف کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: آنچه که در این سفر مورد توجه است نخستین و مهم‌ترین آن بحث کمک به سلامت هوای منطقه و ارتقای زیست توام با سلامت در سطح منطقه به دلیل خشک شدن هامون و طوفان‌های شن است.

وی ادامه داد: در نظر داریم تدبیر کنیم اقتصاد مردم کامل از بین نرود و با جایگزینی الگوها و مدل‌های جدید بتوانیم موجبات پایداری حضور مردم در سطح منطقه را فراهم آوریم.

هاشمی گفت: مردم منطقه نگاه خاصی به خاک آبا و اجدادی خود دارند و این علاقه را نمی‌توانیم از مردم بگیریم و یا بگذاریم که ضعیف بشود، ما وظیفه داریم که از این علاقه مردم به سرزمینشان صیانت کنیم.

وی اذعان داشت: به دلیل نقش مرزداری و مرزبانی که مردم بر عهده دارند، نگاه مضاعف ما را می‌طلبد که بتوانیم حقوق مرزبانان و مرزنشینان را در حد شایسته برای آنها در نظر بگیریم.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در این راستا دولت برای مردم حقوقی در نظر گرفته که در پی آن هر مرزنشین می‌تواند ماهیانه دو میلیون تومان کالا وارد کشور کند و از طرفی تمام مرزنشینان سهمیه ۱۸۰ دلاری که می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

این مسئول افزود: نکته دیگری که جز سیاست‌های ما است استفاده صحیح و بهینه از منابع آبی در اختیار در منطقه است که با استفاده از متدهای نوین و مدیریت صحیح و تغییر در الگو، اقتصاد و معیشت مردم منطقه را قوت ببخشیم.

وی گفت: یک سری سفرهای آب زیرزمینی عمیقی در منطقه وجود دارد که طبق برآوردهای انجام شده از منابع آبی قوی برخوردار است که با توافق وزارت نیرو، ردیف خاصی برای اینجا در نظر گرفته شده است.

هاشمی افزود: یک شرکت روسی کار مطالعات سفره‌های آب زمینی منطقه را انجام خواهد داد و امیدواریم که هر چه زودتر هر قرارداد این کار منعقد شود.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: پل دوم میلک و ایجاد پایانه‌ها نیز فرصتی نو برای منطقه است که طبق برآوردها اگر به موقع این پروژه‌ها اجرایی شود، می‌تواند زمینه اشتغال هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم کند.

سلطانعلی دهمرده فرماندار هیرمند و حجت‌الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند نیز در ادامه این مراسم خواستار انتقال آب با لوله به اراضی کشاورزی هیرمند، بازگشایی و فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی گمشاد و گلشاه، منطقه ویژه اقتصادی سیستان، اجرایی کردن مصوبه ۸ شهریور ماه سال ۱۳۹۰ هئیت وزیران مبنی بر فروش سوخت به مرزنشینان و مبادلات مرزی شدند.

انتهای پیام/۹۰۳۱ http://asrehamoon.ir/vdcexo8e.jh8fwi9bbj.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود