تاریخ انتشار :پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۳
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تلاش ایران در شرایط کنونی کمک به لبنان، سوریه و عراق است تا در مبارزه با تروریسم موفق شوند، گفت: می‌دانیم خطر تروریسم و رژیم صهیونیستی دولبه یک قیچی هستند که این قیچی منافع امت اسلامی را هدف گرفته است.
لاریجانی: کمک ایران به لبنان،‌ سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم/ جعفری: در کنفرانس‌های جده، پاریس و نیویورک گفتم که ایران به ما کمک می‌کند
لاریجانی: کمک ایران به لبنان،‌ سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم/ جعفری: در کنفرانس‌های جده، پاریس و نیویورک گفتم که ایران به ما کمک می‌کند

به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، علی لاریجانی که در ادامه سفر منطقه‌ای خود به برخی کشورهای منطقه، در عراق به سر می‌برد، امروز (چهارشنبه 3 دی‌ماه) در دیدار با ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق با اشاره به اهمیت کشور عراق گفت: کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه به دنبال از بین بردن آرامش و دموکراسی در عراق هستند. بحران تروریسم در عراق دارای اهمیت بسیاری است و باید نگاه واقع‌بینانه‌ای درخصوص مسائل عراق داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به ذخایر انرژی عراق این کشور می‌توانست جهش بزرگی در منطقه داشته باشد، از این‌رو عده‌ای با توطئه به دنبال جلوگیری از این پیشرفت برآمدند.

وی افزود: هرچه داعش فعال‌تر باشد به تبع آن درگیری سیاسی و قومی بیشتر می‌شود که این موضوع به سود برخی کشورها است. همچنین جریان‌های تروریستی انرژی کشورهای منطقه را کاهش می‌دهد که این هم به سود رژیم صهیونیستی است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در شرایط کنونی برخی کشورهای منطقه از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، حال این حق عراق است که به صراحت از آنها مطالبه کند زیرا این حوزه جای رفتار تاکتیکی نیست، این موضوع مشهود است که کمک به تروریست در سوریه معادل کمک به تروریسم در عراق است، زیرا تروریست معتدل وجود ندارد؛ وقتی گروه‌های تروریستی را معتدل می‌نامند، این نامگذاری مغز و تفکر آنها را عوض نمی‌کند، بنابراین این اقدام تنها یک کلاهبرداری است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین به مسائل اقتصادی اشاره کرد و گفت: قوی شدن اقتصاد تنها با فروش نفت امکانپذیر نیست بلکه درست استفاده کردن و تبدیل این منابع به سرمایه‌گذاری مهم است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون همگرایی سیاسی خوبی در عراق ایجاد شده است، تصریح کرد: برخی افراد که در گذشته اغلب گله‌مند بودند هم‌اکنون به آینده سیاسی آن امیدوار هستند، از طرفی دیگر مسئولان عراقی باید ارزیابی واقع‌بینانه‌ای از علل بروز بحران در این کشور دهند. همچنین باید ساختار دفاعی و امنیتی عراق به‌گونه‌ای باشد که از تهدید ها جلوگیری کند.

دکتر لاریحانی ادامه داد: تلاش ایران در شرایط کنونی کمک به لبنان، سوریه و عراق است تا در مبارزه با تروریسم موفق شوند چون می‌دانیم خطر تروریسم و رژیم صهیونیستی دولبه یک قیچی هستند که این قیچی منافع امت اسلامی را هدف گرفته است.

در ادامه این دیدار ابراهیم جعفری نیز با بیان اینکه عراق به دنبال بسیج منطقه‌ای برای مبارزه با داعش است، گفت: البته این موضوع نیازمند زمان بیشتری است. از طرفی وضعیت عراق روزبه‌روز در حال بهتر شدن است. ایران از اقتصاد و رتبه علمی خوبی برخوردار است و بدون شک ایستادگی ایران در کنار عراق دارای اهمیت است و آنچه وظیفه ما در شرایط کنونی است تقویت اقتصاد امنیت و وحدت سیاسی در عراق است.

وزیر امور خارجه عراق تصریح کرد: ما هیچ وقت خجالت نمی‌کشیم که ایستادگی ایران در کنار خودمان را اعلام کنیم، از این‌رو من در چندین کنفرانس به‌ویژه کنفرانس‌های جده، پاریس و نیویورک بر این موضوع تاکید داشتم./

انتهای پیام/ 4030 http://asrehamoon.ir/vdccp4qe.2bqii8laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما