تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۵
صبح امروز مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص احیا شدن تالاب هامون مدعی شد که تالاب هامون جان تازه ای گرفته و و این آب گیری بی سابقه بوده است.
گزارشات غیر واقعی مسئولین در احیای خیالی تالاب هامون
گزارشات غیر واقعی مسئولین در احیای خیالی تالاب هامون
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون به نقل از ندای هیرمند ، صبح امروز مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص احیا شدن تالاب هامون مدعی شد که تالاب هامون جان تازه ای گرفته و و این آب گیری بی سابقه بوده است .

ذکر این صحبت های دور از واقعیت از سوی مدیر کل حفاظت محیط زیست ضمن مکدر کردن مردم سیستان و مغشوش کردن اذهان عمومی، این نکته را مورد بحث قرار میدهد .آیا با بیان  گزارشات  غیر واقعی تالاب هامون احیا خواهد شد   ؟ یا ریزگردهایی که چند  روز اخیر نفس مردم را بریده ناپدید شده است ؟وی در صحبت های اخیر خود  در خصوص احیای تالاب هامون اظهار داشت: بارندگی های چند روز اخیر و به راه افتادن سیلاب در کشور همسایه باعث شد تا آب وارد تالاب هامون شود.سیلاب وردی به تالاب هامون با متوسط دبی ۲۰ متر مکعب بخشهای از تالاب هامون را دربرگرفته که مهمترین قسمتهای آن می توان به لورگ باغ و هامون هیرمند اشاره کرده که از مراکز عمده ایجاد ریزگرد در منطقه هستند. ورود سیلاب و کنترل ریزگردها با توجه به وجود بادهای ۱۲۰ روز سیستان و همچنین طوفانهای چند روز اخیر در کنترل و تعدیل آب و هوای منطقه نقش بسزایی داشته است و توانسته مراکز ریزگرد یاد شده را به خوبی مهار نماید.

محمودی ادامه داد: سیلاب در مرداد ماه بسیار کم سابقه بوده و با توجه به ورودی سیلابهای زمستان گذشته به تالاب و آبگیری برخی از مناطق و با توجه به مطالعات و اقدامات عمرانی انجام شده برای کنترل و تگهداشت آب می توان بعد از گذشت سالها خشکسالی در بیشتر یا تمام سال در تالاب هامون آب داشته باشیم که این موضوع بسیاری از معظلات و تهدیدات منطقه مانند ریزگردها را مهار، وکشاورزی و … را احیا خواهد کرد.در حالی که  در گذشته  نچندان  دور ودر طول سال آب ورودی به  هامون  تدوام  داشت  که  قطع  تدریجی آن  در قویت چاه  نیمه ها امروز یکی از دلایل عمده  تالاب هامون  محسوب می گردد. 

چندی قبل در کارگروه  تالاب هامون  در استان  نیز مدیر کل محیط زیست  از کاهش ۴۶ درصدی ریزگردها در سال جاری خبر داد در حالی که  در چند روز گذشته  شدیدترین  طوفانها را با غلظت هوای بالاتر از ۱۱ برابر حد بحران شاهد بودیم .  

حال باید  به این موضوع اندیشید که از  نظر آقای محمودی ریزگرد های سه روز گذشته و امروز نه تنها وجود نداشته بلکه  سیستان از آب و هوای معتدل و بهاری برخوردار بوده  و کشاورزان در حال کشت در مزارع خود بوده اند .ودر حقیقت اهداف پشت  پرده  از ارائه  این  گزارشات  چیست ؟ 

مصاحبه اخیر خانم ابتکار بانوی نجات هامون و  محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان  در احیای و آبگیری بخشهای وسیعی از  تالاب هامون نشان از بی آگاهی محض ایشان نسبت به رخدادهای چند ساله سیستان دارد  ، متاسفانه سیستان و سیستانی  همیشه مورد وعده های تو خالی و حتی تمسخر آمیز بوده است .

مدیر کل محیط زیست استان با بیان اینکه بعد از سالها خشکسالی میتوانیم در تمام فصول سال آب داشته باشیم،  وعده ی بزرگی به مردم سیستان داده که امید است به حقیقت بپیوندد.

انتهای پیام/9031 http://asrehamoon.ir/vdcjamea.uqe8ozsffu.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود