چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۶ ,29 March 2017
هیرمند
مُهر محرومیت و فقر بر پیشانی خانواده بیست نفره سیستانی/بیکاری کمر توکل را خم کرد

توکل از سختی هایی که دارد می گوید از همسرانی که هیچ کدامشان شناسنامه ندارند و تنها با مراسمات محلی به عقد او درآمده اند، توکل با وجود سختی هایی که در زندگی کشیده است شکر خدا به جا می آورد.

 
در حالی رئیس جمهور در سفر سال 93 خود به سیستان و بلوچستان احیای بازارچه های مرزی را یکی از برنامه های دولت برای این استان عنوان کرده بود که مدیرکل بازارچه های مرزی استان از تعطیلی بازارچه مرزی گمشاد خبر داد.
برخی از مردم مرزنشین سیستان در اعتراض به استاندار سیستان و بلوچستان خواستار بازگشتایی گذرگاه های مرزی بش دلبر، تخت عدالت و شاهگل شدند.
رویت شیء نورانی در آسمان سیستان بار دیگر معمای اشیای مرموز را مطرح کرد، اهالی منطقه می گویند این شی نورانی پس از مدتی محو شده است.
رئیس سازمان تامین اجتماعی شهرستان هیرمند از بازدید دانش آموزان دختر و پسر دوره اول متوسطه شهرستان هیرمند از سازمان تامین اجتماعی خبر داد.
وصیت نامه شهید رضا احمدی یکی از شهدای گرانقدر سیستان به همراه دسخط این شهید بزرگوار در سایت ندای هیرمند قرار گرفت.
در منطقه سیستان آرایشگرهایی وجود داشتند که با همراه داشتن وسایل خود به درب منازل و یا در گوشه ای از خیابان به آرایشگری مردان می پرداختند که در اصلاح سیستانی به آنها "دلاک " یا "اوستا" می گفتند.
وظیفه دان گفت: خانه گنبدی خشت و گلی سیستانی در دومین نمایشگاه سراسری توانمندیهای روستائیان و عشایر کشور در غرفه شهرستان هیرمند بنا شده است که بخشی از تمدن و معماری رایج منطقه سیستان را در سالیان نه چندان دور معرفی می‌کند.
پودینه اظهار داشت : با اجرای طرح احداث گلخانه، سالیانه ٦٠ میلیون تومان صرفه جویی اقتصادی خواهد شد و به طور کل می توان گفت که یک اقتصاد درون سازمانی تشکیل می شود.
یک جوان سیستانی طی نامه ای از مشکلات سیستان و بلوچستان خطاب به استاندار می نویسد.
مهدی پودینه شهردار دوست محمد از هدیه دو میلیون تومانی برای دانش آموزان نخبه شهرستان هیرمند خبر داد.
حجت الاسلام ظریف صیادی گفت: امام راحل توانست با ایجاد وحدت و یکپارچگی بر ظلمت پیروز شده و آن کسانی را که اسلام را پس می زدند از خاک این کشور بیرون نمایند، و با توکل به خدا انقلاب اسلامی را در مسیر پیروزی قرار داد.
در حالی مسئولین اداره برق زابل در پی آسیب اموال شهروندان بیان کردند که هیچگونه خاموشی ناخواسته در سطح این شهر وجود نداشته و تمام قطعی های برق از طریق صدا و سیما و رادیو شهری اعلام شده است که مسئولین صدا و سیما این موضوع را تکذیب کردند.
سیستان بالاترین آمار بروز سل و بیماران مسلول را در کشور دارد و سالانه از هر 100 هزار نفر سيستاني و بلوچ، 78 نفر مبتلا به سل هستندکه بیشترین بار هزینه‎ها در حوزه درمان و بهداشت را بر این استان تحمیل می‏‎کند.
امسال با توجه به سرعت و شدت آب و طغیان کردن رودخانه های متصل به دریاچه هامون بسیاری از نوجوانان به دور از چشم خانواده ها برای شنا به رودخانه ها مراجعه می کنند.
فرماندار شهرستان زابل با اعلام شناسایی 42 نقطه آسیب پذیر در سیل دوم سیستان خسارت‌ سیل اول در این منطقه را تشریح کرد.
رئیس ستاد بحران کشور با بیان اینکه وضعیت رودخانه ها در سیستان عادی شده ، گفت: سیلاب در زهک کنترل شده است.
با توجه به بارندگی های شدید در کشور همسایه، و عدم برنامه ریزی و مهار آب در افغانستان سیلاب چشم گیری وارد سیستان شده است که برخی از مسئولین با دستپاچگی آن را به خود ربط داده و یا آن را مدیریت صحیح خود می دانند.
رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان زابل گفت: افزایش ورود آب به سیستان، طغیان رودخانه نیاتک و در پی آن انسداد مسیر شهر بنجار شهرستان زابل به هیرمند شده است.
صبح امروز اهالی شیخ آباد به نشانه اعتراض در مقابل شهرداری زابل تجمع کردند.
نماینده مردم سیستان گفت: در حال بررسی چند پیشنهاد کاری برای بعد پایان مجلس هستم که در صورت عدم موافقتم به تدریس در دانشگاه مشغول می شوم.
 
نقش کدام یک در آبادانی سیستان و بلوچستان پر رنگ تر است؟
وحدت
امنیت
بهداشت و سلامت مردم
اقتصاد و معیشت مردم
همه موارد