سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ,25 June 2019
خاش
پاکسازی تفتان توسط کوهنوردان یا تیشه به ریشه طبیعت زدن؟!

طرح پاکسازی ارتفاعات آتشفشان نیمه فعال تفتان در هفته اخیر از سوی کوهنوردان، با حاشیه هایی همراه بود که باعث ‏ناراحتی دوستداران محیط زیست شد.‏

 
شهرستان خاش با داشتن 215 اثر تاریخی و طبیعی یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان به شمار می رود.
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان وبلوچستان(ایرانشهر) از مسدود بودن مسیر دلگان به ایرانشهر بر اثر سیلاب و طغیان رودخانه های محلی خبر داد.
مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: به دلیل خشکسالی های رخداده در سطح استان، حیوانات حیات وحش به مکان زندگی انسانی و چراگاه های دامی نزدیک شده و در مواردی دام های اهلی را مورد گزش قرار می دهند.
یک بانوی کارآفرین با آموزش هنرهای صنایع دستی و جمع آوری داروهای گیاهی زمینه اشتغالزایی برای یکصد نفر در بخش ایرندگان خاش ر افراهم کرده است.
مدیر جهاد کشاورزی خاش گفت: ۵‏‎ ‎هزار هکتار گندم بصورت مکانیزه در این شهرستان کشت شده است.‏
فرمانده انتظامی شهرستان خاش گفت:مردی جوان که در پی اختلاف شدید خانوادگی همسرش را به قتل رسانده بود، ساعاتی پس از جنایت دستگیر شد.
پس از انتشار خبرهایی مبنی بر تشکیل صف های طولانی در نانوایی های شهرستان خاش، فرماندار این منطقه گفت: عده ای به دنبال شایعه پراکنی هستند و شهروندان نباید نگرانی در تامین نان مصرفی داشته باشند.
نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت خارجه باید تمام همت خود در ماجرای دستگیری اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی به کار گیرد و از مطالبات کشور در این خصوص پیگیری و دفاع کند.
مديرامورباغبانی سازمان جهادكشاورزی سیستان وبلوچستان از پیش بینی برداشت 20 هزارتن انار از سطح باغات بارور خبر داد و گفت: به واسطه آب و هوای مناسب تفتان، سنگان خاش، مرغوب ترین انار استان می باشد.
رئيس پليس راه جنوب استان سيستان و بلوچستان گفت: واژگونی يک دستگاه پژو 405 در محور "ایرانشهر-خاش " یک کشته و 5 مجروح برجای گذاشت.
نماینده مردم شهرستان های سراوان، سیب و سوران و مهرستان گفت: جاده سراوان_خاش یکی از جاده های کاملا غیر استاندار و نگران کننده به شمار می رود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه امسال برداشت هفت هزار و 800 تن پسته در استان پیش بینی شده است، گفت: کمبود واحدهای بسته بندی، فرآوری و ترمینال ضبط پسته عمده مشکلات این بخش است.
نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضائیه و مسئولان باید با سودجویان و سرمایه دارانی که در بازار سکه و ارز تلاطم به وجود آورده اند، برخورد قانونی کند.
مسئول نهاد نمایندگی آستان قدس رضوی در سیستان وبلوچستان گفت: به برکت حضور کاروان زیرسایه خورشید در ‏استان،خانواده‌‌‌ محروم خاشی خانه دار شد.‏
شهرستان خاش به برکت وجود کوه آتشفشان تفتان یکی از مناطق مهم تولید محصولات باغی نظیر زردآلو، هلو، انجیر، آلو، انار و پسته است که تولید این میوه ها زمینه اشتغالزایی را برای بیش از دو هزار نفر فراهم کرده است.
فرماندار و رئيس شوراي تامين شهرستان خاش گفت: سه افسر پليس اين شهرستان در درگيري با سوداگران مرگ به شهادت رسیدند.
مسئول فوریت های پزشکی شهرستان خاش گفت: بر اثر واژگونی خودروی پژو 405 در محور خاش به ایرانشهر 4 نفر مجروح شدند.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان خاش گفت: این شهرستان، رتبه نخست محصولات گلخانه ای را از نظر کیفیت و کمیت در استان سیستان و بلوچستان دارد و این محصولات را علاوه بر بازار استان، به کشورهای افغانستان، پاکستان و حوزه خلیج فارس صادر می کند.
استاد تاریخ دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه استکبارستیزی در میان قوم بلوچ موج می زند گفت: مردمان این خطه همواره در صف اول دفاع از مرزهای ایران قرار دارند.
استاندار سیستان و بلوچستان ترجیح داد این بار خارج از مرکز استان فرمانداران را در منطقه ای ییلاقی در دامنه آتشفشانی تفتان گرد هم جمع کند.
 
به نظر شما کدامیک از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس دهم موفق تر عمل کرده اند؟
محمد نعیم امینی فرد- نماینده ایرانشهر
حبیب الله دهمرده- نماینده زابل
علیم یارمحمدی- نماینده زاهدان
حسینعلی شهریاری- نماینده زاهدان
عبدالغفور ایران نژاد- نماینده چابهار
احمدعلی کیخا- نماینده زابل
علی کرد- نماینده خاش
محمدباسط درازهی- نماینده سراوان
هيچ كدام