تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۱
روایت خواندنیِ یک کارآفرین در شرقی ترین نقطه ایران،

وقتی حرکت سوزن زندگی می آفریند/ فضای مجازی فرصتی بکر برای معلولان

هرچند قصه زندگی‌ محبوبه با غصه همراه بود، اما حالا توانسته‌ توانمندی خود را به دیگران ثابت کند، کارآفرین سراوانی معلولیت را محرومیت ندانست و با سختی ها جنگید تا به آرزوهایش برسد.
وقتی حرکت سوزن زندگی می آفریند/ فضای مجازی فرصتی بکر برای معلولان
به گزارش عصرهامون، معلولیت، قصه پر غصه‌ای است که تنها کسانی با آن آشنایی دارند که خود یا عضوی از خانواده آنها معلول باشد.

معلولیت واژه‌ای است که بیشتر در ذهن ما به معنای یک ناتوانی معنی می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای فرد معلول ایجاد کند اما در این میان جمعی از معلولان با این مشکلات کنار آمده‌اند و افرادی درس آموز برای دیگران شده و ثابت کرده‌اند معلولیت هیچگاه محدودیت و محرومیت از ادامه زندگی اجتماعی، دستیابی به افتخارات و سربلندی‌ها نیست و سعی کرده‌اند با حفظ اعتماد به نفس و تلاش مضاعف وارد اجتماع شوند و مانند دیگر افراد جامعه زندگی کنند.

در همین راستا و به مناسبت روز دختر به  سراغ یکی از بانوان موفق رفتیم. محبوبه دُرزاده یکی از معلولان کم توان اما پر کار به رغم معلولیت شدید، در جنوب شرقی ترین نقطه ایران است، که این روزها هنرهای خود را در شبکه های اجتماعی به نمایش می گذارد تا از این طریق بتواند کسب درآمد کرده، و شعار "خواستن توانستن است" را به حقیقت تبدیل کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار شستون اظهار کرد: ۳۳ سال سن دارم و مادر زادی دارای معلولیت بودم، به گونه ای که نه توان حرکت کردن دارم و نه نشستن؛ اما برای رسیدن به موفقیت و دستیابی به اهداف و آرزوهایم معلولیت مانعم نشد و با تلاش و اراده همه سدها و موانعی که پیش رویم باشد را از میان بر می دارم.

دُرزاده با بیان اینکه از سن 17 سالگی با کمک یکی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در منزل، نوشتن و خواندن را آموخته است، افزود: از کودکی علاقه زیادی به نقاشی داشتم و در اوقات فراغت با خلق تصاویر از مناظر مختلف ذهن خود را درگیر محیط پیرامون می کردم.

وی اضافه کرد: از آنجایی که علاقه یادی به هنر سوزن دوزی و قلاب بافی داشتم خیلی زود این هنر را یاد گرفته و در همین راستا نمونه کارهایم را با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی به نمایش گذاشته و از این طریق با فروش محصولات تولیدی شده، کسب درآمد می کنم؛ و از انجام اینکار رضایت کامل دارم چرا که فعل "خواستن توانستن" را با وجود معلولیت به معنای کامل محقق کرده ام.

دُرزاده ادامه داد: شاید برای خیلی‌ها باورکردنی نباشد، کسی که نمی تواند راه برود یا حتی بنشیند چگونه این زیورآلات را درست می کند، اما در واقع معلولیت محدودیت نبوده، بنده عاشق کارم هستم و این انگیزه باعث می شود که متوجه سختی ها نشوم.

این بانوی کارآفرین گفت: تنها خواسته ام حمایت مسئولان از افراد معلول است، این تفکر که یک فرد معلول توانایی انجام کاری ندارد کاملا اشتباه بوده و یک معلول هم می تواند دانشمند، معلم و یا مادر شود.
 
انتهای پیام/
http://asrehamoon.ir/vdcaoan6a49nye1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود