تاریخ انتشار :يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۴۶
رضا عباسی گفت: ۳ هزار و ۳۰۰ بیمار تالاسمی شناسایی شده در سیستان و بلوچستان داریم که در هفته دوبار نیاز به خون گیری دارند.  
حجامت، تاتو و خالکوبی مانع اهدای خون افراد است/بیماران تالاسمی بیشترین گیرندگان خون در سیستان و بلوچستان
 رضا عباسی، مدیر کل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان  در میز گردی که با هدف فرارسیدن ۹ مرداد ماه روز اهدای خون در دفتر پایگاه خبری عصرهامون تشکیل شد، بیان کرد: بیماران تالاسمی در سال ۸۰ هزار واحد خون نیاز دارند یعنی ۸۰ هزار اهداء کننده باید خون دهند تا خون مورد نیاز این بیماران را بتوانیم تامین کنیم.
 
عباسی ادامه داد: در جهت پیشگیری از بیماری تالاسمی باید نهاد های فرهنگی، دانشگاهاه های علوم پزشکی و مجموعه های که در این زمینه کار می کنند، مردم را توجیه کنند تا  انجام آزمایش های قبل ازدواج را جدی بگیرند.
 
وی افزود: اگر مشاهده کردیم آمار تالاسمی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است این مسئله را با جدیدت پیگیری و در رفع علل بروز آن تلاش و برنامه ریزی کنیم.
 
این مسئول نقش متنفذین، ریش سفیدان و بزرگان و طوایف را در این خصوص مهم برشمرد و گفت: این افراد باید مردم را توجیه کنند و بر آزمایشات قبل ازدواج تاکید کنند چرا که با وجود مسائل فرهنگی در این استان مردم آنقدری که گوش به حرف بزرگان و ریش سفیدان می دهند، گوش به حرف بقیه شاید ندهند.
 
وی بیان کرد: وجود بیماری های مثل تالاسمی، دیالیزو بیماران دیگر زنان باردار، نیاز بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی همه این ها شرایط خون را در این استان خیلی خاص می کند.
 
نیاز مصرفی خون در استان ۱۴۰هزار واحد است
 
مدیر کل انتقال خون استان تصریح کرد: با وجود همه تبلیغات و لطف و نوع دوستی که مردم دارند ما تنها ۶۰ هزار واحد می توانیم در استان خون بگیریم این در حالی است که مصرف خون استان ۱۴۰هزار واحد است.
 
عباسی ادامه داد: مجبوریم کمبود خون مصرفی استان را از استان های همجوار تامین کنیم، که این مسئله نیز با مشکلاتی نظیر  تامین هزینه ها و حمل و نقل خون و پیگیری که از استان های دیگر انجام شود از جمله این مشکلات است.
 
 
 
وی با تاکید بر اینکه توصیه مان این است که خون سیستان و بلوچستان به یک مرحله ای برسد که توسط خود مردم استان بتواند تامین شود افزود: خون محصولی است که جایگزین ندارد و کسی نمی تواند خون تولید کند یعنی حداقل علم  بشر تا به امروز به این درجه نرسیده که خون را بتواند تولید کند حالا شاید اگر می شد تولید کرد خیلی قضیه راحت تر بود بنابراین راهی وجود ندارد جز اینکه مردم بیاییند اهدا کنند و در صحنه باشند.
 
پایگاه های سیار راهکار مناسبی برای جبران کمبود خون در استان
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در استان ۶ پایگاه انتقال خون در شهرستان های سروان، ایرانشهر، چابهار، زابل و زاهدان خاش داریم گفت: مصرف خون در استان بالا هست و پایگاه های انتقال خون را دو شیفت صبح و بعدظهری کردیم  در حالی عمدتا در دیگر استان های کشور پایگاههای انتقال خون  فقط صبح کار می کنند چون خیلی مصرفی ندارند.
 
عباسی بیان کرد: در بسیاری از مراکز روستاها پایگاه انتقال خون نداریم و باید از ظرفیت اتوبوس های سیار استفاده کنیم که تا کنون توانسته ایم با همکاری سپاه و نیروهای نظامی و انتظامی تا حدودی این برنامه را انجام دهیم، این نکته لازم ضروری است که تامین اتوبوس های سیار کاری نیست که فقط دولت به تنهایی انجام دهد بلکه نیاز است از ظرفیت خیرین در این زمینه استفاده کنیم.
 
وی ادامه داد: اگر تامین اتوبوس توسط خیرین انجام شود تجهیزات و امکانات داخل را خود سازمان انتقال خون برعهده خواهد گرفت.
 
طوایف فرصت هستند؛ از این فرصت ها استفاده کنیم
 
مدیر کل انتقال خون با بیان اینکه طوایف بزرگی در این استان داریم بیان کرد: باید برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم از ظرفیت خوب طوایف موجود در استان بهره مند شویم، بطور مثال هر دو روزی را به یک طایفه اختصاص دهیم که روز اهدای خون آن طایفه باشد که به این ترتیب نوعی رقابت در اهدای خون بین طوایف ایجاد شود.
 
وی گفت: از بزرگان، ائمه جمعه و جماعات، دست اندر کاران در حوزه فرهنگی و مساجد تقاضا می شود تا در فرهنگ سازی و نهادینه کردن اهدای خون در استان همراهی و همکاری داشته باشند.
 
عباسی خاطر نشان کرد: با توجه به میزان مصرفی که در استان داریم همه گروه‌های خونی نیاز است و هر کسی با هر گروه خونی مراجعه کند سازمان انتقال خون خون گیری خواهد کرد و مصرف می شود .
 
 
 
بانوان تنها ۷ درصد در اهدای خون مشارکت دارند
 
مدیر کل انتقال خون استان بیان کرد: بیشتر اهدا کنندگان در استان  و حتی کشور مردان هستند و در کشورمیزان مشارکت بانوان در اهدای خون تنها پنج درصد است که این میزان در سیستان و بلوچستان دو درصد بیشتر است و بانوان ۷ درصد مشارکت دارند.
 
عباسی ادامه داد: اگر بتوانیم این فرهنگ سازی را در خانم ها بیشتر کنیم و مشارکت بانوان در اهدای خون به یک درصد قابل قبولی برسد، و بتوانیم این جمعیت را افزایش دهیم قطعا کمبود خون تا حدودی حل خواهد شد.
 
فواید اهدای خون
 
 وی ساخت مجدد گلبول های خونی، کنترل غلظت خون، کنترل میزان آهن موجود در بدن جلوگیری از بروز بیماریهای قلبی و عروقی را از جمله فواید اهدای خون برشمرد و بیان کرد: حدود ۸۸ درصد از مجموعه اهدا کنندگان خون کمتر احتمال دارد که به حمله قلبی دچار شوند و حدود ۳۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به هر نوع از بیماریهای قلبی و عروقی هستند.

 
عباسی تصریح کرد: دقیق ترین و قوی ترین دستگاههای غربالگری بیماری ایدز و هپاتیک B  و C را در سازمان انتقال خون داریم و از نظر تجهیزات آزمایشگاهی سازمان انتقال خون برابری می کند با کشورهای اروپایی و توسعه یافته و دقیق ترین جواب آزمایش ها داده می شود.
 
وی گفت: با توجه به اینکه سن اهدای خون ۱۸ تا ۶۵ سال است، میزان حضور و مشارکت جوانان پایین است که می طلبد روی این موضوع بررسی و جوانان برای اهدای خون ترغیب شوند.

وی حجامت و تاتو و خال کوبی را از محدویت ها و معافیت های اهدای خون برشمرد و گفت: نیاز است از لحاظ فرهنگی روی این مسائل کار شود.
 
کرونا میزان مشارکت اهدای خون را ۸ درصد کاهش داد

مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بروز کرونا نیز خود یکی از عوامل کاهش اهدای خون است گفت: در دنیا در مدت شیوع بیماری کرونا آمار اهدای خون ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد در حالی که در ایران تنها کاهش ۸  دردصدی داشت و این نشان از حس نو دوستی مردم ایران دارد.
 
وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا اهدا خون پولی است اما در ایران اهدای خون توسط مردم به صورت داوطلبانه و ایثارگرانه انجام می شود.
 
وی در پایان گفت: از مجموعه پایگاه خبری عصرهامون به خاطر توجه ویژه به ۹ مرداد ماه روز اهدای خون تشکر و قدر دانی دارم.
 
انتهای پیام/س
 

  http://asrehamoon.ir/vdcfmxdyew6dt0a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود