تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۱
استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های پهناور کشور است که علاوه بر محرومیت های رفاهی و امکاناتی با پدیده کمبود پزشک در مناطق روستایی و کم برخوردار نیز مواجه است.
محروم ترین استان کشور کیلومترها زیر خط سلامتی/ کمبود شدید پزشک در سایه سه دانشگاه علوم پزشکی!
 به گزارش عصرهامون، سلامت، حق تمام انسان‌هاست و ارائه عادلانه خدمات سلامت، از ضروریاتی است که سیاستگذاران هر کشور باید به آن توجه ویژه داشته باشند، یکی از شاخص‌های دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، توزیع مناسب مراکز درمانی و دسترسی مردم به پزشکان است.
 
دسترسی به پزشک یکی از مولفه‌هایی است که در روند درمان بیماران اثرگذار است و اگر در کمترین زمان ممکن دسترسی به پزشک صورت نگیرد، می‌تواند آسیب‌هایی را به بیمار وارد کند.
 
موضوع کمبود پزشک و مشکل دسترسی مردم به پزشکان بالاخص در مناطق محروم، این روزها به یکی از چالشی‌ترین مسائل حوزه سلامت تبدیل شده است.
 
سهم 6 شهرستان تنها 1 پزشک متخصص!

در همین زمینه در چند سال اخیر تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نسبت به دسترسی نامناسب مردم حوزه انتخابیه خود به پزشک انتقاداتی را بیان کردند و خواستار حل مسئله کمبود پزشک در کشور شدند. در این زمینه معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس با انتقاد از کمبود پزشک در استان سیستان و بلوچستان گفت که در تمام حوزه نمایندگی من از جاسک تا راسک که شامل ۶ شهرستان است، تنها یک متخصص عفونی وجود دارد!
 
ملک فاضلی عضو کمیسیون بهداشت و در مان مجلس در گفت و گو با عصرهامون گفت: درسیستان و بلوچستان و به خصوص مناطق دور افتاده استان به دلیل مشکلاتی محرومیت و کمبود امکانات رفاهی استقبال کمتری را از امدن پزشکان در این مناطق صورت می گیرد، از زمانی که کاهش ارز ملی را داشتیم و درآمد پزشک پایین امد، به  یک پنجم و یک دهم رسید این استقبال نیز کاهش شدیدتری پیدا کرد.
 
وی افزود: در کمیسیون بهداشت و درمان ساز و کارهای را برای پزشکان متخصص تعیین شد که  در مناطق غیر برخوردار محدویت سقف دریافتی پزشکان حذف و مالیات پلکانی نیز برداشته شود تا انگیزه ای در جهت ماندگاری برای پزشکان متخصص باشد.
 
نماینده مردم سراوان تصریح کرد:در سیستان و بلوچستان به دلیل اینکه مراکز درمانی خصوصی بسیار اندک است و پزشک برای تامین منابع مالی راهی جز درمانگاه های دولتی ندارند قطعا رغبت به ماندگاری در استان را نخواهد داشت.
 
 منابع مالی اندک باعث خروج پزشکان می شود

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: وقتی توزیع منابع را یکسان می کنیم و هر آنچه برای پزشکی که در تهران است در سیستان و بلوچستان هم همان پرداختی صورت می گیرد در حالی که این میزان پرداختی برای پزشکی که در نقطه صفر مرزی با حداقل امکانات مستقر شده است رضایت بخش نیست و در این صورت ماندگاری لازم را نخواهیم داشت.
 
وی با اشاره به وضعیت ماندگاری پزشکان عمومی در مناطق محروم بیان کرد: چند روز گذشته جلسه ای با معاونت بهداشتی وزیر و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در وزارت بهداشت انجام و ساز و کارهایی را بررسی که در کوتاه مدت مشکل پرداختی پزشکان حل و در دراز مدت برنامه ای را به شکل قانونی شکل که یک در آمد مستمر برای پزشک واریز شود.
 
این نماینده مجلس تامین امکانات رفاهی را یکی دیگر از عوامل ماندگاری پزشکان در مناطق کم برخودار عنوان کرد و افزود: در بعضی مناطق اب رسانی در ماه دوبار انجام می شود و در شهری مثل سیرکان بم پشت در بازدیدهای که داشتیم یک پزشک تقاضا داشت به جای دوبار در ماه هفته ای یکبار حداقل اب رسانی انجام شود.
 
وی ادامه داد: وقتی این وضعیت را بهبود پیدا نکند، مکان استراحت پزشک را تجهیر نکنیم درامد پزشک را بالا نبریم ماندگاری پزشک به وجود نخواهد امد.
 
نماینده مردم سراوان خاطر نشان کرد: اگر به حدود هشت سال گذشته برگردیم، در همه مناطق روستایی پزشک داشتیم چون میزان پرداختی پزشکان رضایت بخش و مطلوب بود اما با توجه به اینکه توان خرید پول ما به یک دهم رسیده است اگر دریافتی پزشک را 5 برابر می کردیم هیچ وقت مهاجرت پزشکان حتی از روستاها را شاهد نبودیم.

 قانون جوانی جمعیت باعث شد بسیاری از متخصصان زن از مناطق کم بروند
 
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چندی پیش در گفت و با عصرهامون گفت: در سال ۹۲ قانون عدالت آموزشی تصویب و اجرا شد و بسیاری از پزشکان تخصص گرفتند و تعهد حضور در مناطق را دادند اما بعد از اجرای قانون جوانی جمعیت بسیاری از پزشکان متخصص خصوصا پزشکان زن به تبعیت از همسر از مناطق تعهد خود رفتند.
 
این نماینده مجلس ادامه داد: در قانون جوانی جمعیت گفته شده است خانم ها به تبعیت از همسر و به ازای هر فرزندی که می آورند از تعهداتشان کم می شود که بسیاری از پزشکان خانم از این قانون استفاده و یکباره حدود ۸۰۰ نفر از متخصصین زنان و زایمان آن هم بیشتر از مناطق محروم رفتند، و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد.
 
وی با توجه به اینکه خانم ها از نبود متخصص زن در برخی رشته ها شکایت دارند گفت: این شکایت ها به حق است چرا که ما سونوگرافی برای خانم ها نداریم و خیلی جاها با توجه به آموزش های دینی که داریم واقعا هم حق دارند که نگذارند یک متخصص مرد بخواهد سونوگرافی و یکسری کارها را انجام دهد.
 
وی با اشاره به مهاجرت سالانه پزشکان ماهر و متخصص از کشور عنوان کرد: برای تربیت یک پزشک ماهر میلیارد ها هزینه صرف می شود که با مهاجرت پزشکان به خارج از کشور به راحتی این ثروت و سرمایه را از دست می دهیم.
 
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب در سال ۶۵ و ۶۶ وجود خانم ها در تمام رشته های تخصصی افزایش یافت و عنوان شد باید خانم ها در تمام رشته ها باشند و در رشته زنان هم فقط متخصص زن مجاز به شرکت بودند آن هم بخاطر مسائل آموزه های دینی که داریم .
 
شهریاری با اشاره به اینکه در بعضی رشته ها که رشته های خاصی هستند مشکل کمبود پزشک زن داریم بیان کرد: در رشته رادیولوژی در کل کشور متخصص رادیولوژی خانم در اکثر شهرستان ها کمبود داریم و مشکلی که در خصوص پزشکان خانم داریم قبل اینکه تعهد بدهند ازدواج می کنند و بعد جابجا می شوند ومتاسفانه هنوز نمی دانیم باید چه راهکاری برای رفع این مشکل پیدا کنیم.
 
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdcco1qso2bqp48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما