تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
با حضور صنعتگران 25 استان کشور هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی با 158 غرفه در سیستان و بلوچستان آغاز به کار کرد.
هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی با 158 غرفه در سیستان و بلوچستان افتتاح شد
به گزارش عصرهامون، هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی سیستان و بلوچستان صبح امروز با حضور مسئولان استانی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌‌المللی زاهدان افتتاح شد.
معاون صنایع دستی اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حاشیه افتتاح این نمایشگاه اظهار کرد: در این نمایشگاه از 25 استان کشور صنعتگران حوزه صنایع دستی در قالب 158 غرفه حضور دارند.
بهروز عیسی زهی گفت: 80 غرفه از مجموع این تعداد متعلق به صنعتگران سیستان و بلوچستان است.
وی با بیان اینکه نمایشگاه سراسری صنایع دستی از امروز تا 17 آذرماه جهت بازدید عموم مردم دایر است، افزود: علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 15:30 تا 21 هر روز از صنایع دستی عرضه شده در این نمایشگاه بازدید و خرید داشته باشند.
این مسئول خاطر نشان کرد: سیستان وبلوچستان این استان پهناور کشور از ظرفیت بالایی در زمینه تنوع صنایع دستی و غذایی برخوردار است به گونه ای که در زمینه صنایع دستی تنوع کم‌نظیری در سفال کلپورگان، سوزن‌دوزی، سکه‌دوزی، خامه‌دوزی، سیاه‌دوزی و بلوچی‌دوزی دارد.
عیسی زهی در خصوص تنوع غذایی استان نیز گفت: تنوع غذایی شامل انواع غذاهای سنتی سیستانی و بلوچی در استان است به نحوی که همواره توجه گردشگران استان‌های دیگر را به خود جلب کرده است.
به گزارش عصرهامون تاریخچه صنایع دستی در سیستان و بلوچستان همچون دیگر مناطق ایران به گذشته های دور بر می گردد به طوری که موزه سفال«کلپورگان» در سیستان و بلوچستان تنها موزه سفال زنده در جهان است که حیات هفت هزار ساله را تداوم بخشیده و نقوش سفالینه هایش هزاران سال بدون تغییر و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
همچنین سوزن دوزی به عنوان یکی دیگر از هنرهای دستی زنان سیستانی و بلوچستانی، با ظرافت و هنر دستان هنرمند زن و پشتکار مداوم آنان است که خلق می شود و قدمت و سابقه این هنر و رواج آن در همه مناطق این استان به حدی است که از آن به منزله هویت، موجودیت و شناسنامه فرهنگی این مرز و بوم یاد می شود.
در پایان لازم به ذکر است که سوزن دوزی، نخ دوزی یا گلدوزی یکی از روشهای دیرینه آرایش و تزیین جامه زنان است به گونه ای که هیچ جامه زنانه ای یافت نمی شود که سوزن دوزی بر روی آن نقش نبسته باشد.
 
انتهای پیام/
 
 
http://asrehamoon.ir/vdcdnz0f9yt0zz6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود