تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۴
شماری از اهالی روستای "دوموکی" بخش بم پشت شهرستان سراوان به دنبال افزایش جمعیت دانش آموزان، خواستار احداق و راه اندازی مقطع تحصیلی متوسطه دوم در این روستا شدند.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون، بخش بم پشت یکی از نقاط مرزی شهرستان سراوان است که اهالی این منطقه گهگداری در شبکه های اجتماعی اعتراضات، گلایه مندی و خواسته های خود از مسئولین در خصوص فراهم سازی زیرساخت ها و امکانات مطرح می کنند.

احداث مدرسه جهت تحصیل، راه سازی، فراهم سازی زیرساخت های مخابراتی و آب شرب از جمله مهم ترین مطالبات اهالی بم پشت از متولیان امر است که سالهاست با آن دست و پنجه نرم می کنند.

پراکندگی روستاها در این منطقه موجب شده تا برخی از والدین برای تحصیل دانش آموزان دچار مشکل شوند چرا که به دلیل نبود مدرسه در مقطع تحصیلی دوره اول و دوم در روستاها، برخی از افراد جهت تردد به مرکز بخش یا همان شهر سیرکان با مشکل مواجه هستند و یکی از خواسته های والدین در این خطه از کشور احداث مدرسه است.

کمبود امکانات و تجهیزات برای تحصیل در روستای دموکی

عیسی زهی یکی از اهالی روستای دموکی بخش بم پشت شهرستان سراوان به خبرنگار ما گفت: مدرسه دوموکی در سال 56 تاسیس شده و دارای سه کلاس است که دانش آموزان این روستا در آن مشغول به تحصیل هستند.
 
وی افزود: در آن زمان که این مدرسه در روستای دموکی احداث شد، کمتر از 20 نفر دانش آموز مشغول به تحصیل بودند اما در حال حاضر با توجه به رشد جمعیت، روستای دموکی دارای 150 دانش آموز است.

این روستایی ادامه داد: با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتیم و با کمک های مردمی توانسته ایم سه کلاس بلوکی بسازیم که از لحاظ ایمنی استاندارد نیست.
 
عیسی زهی با اشاره به اینکه مدرسه این روستا از نظر امکانات و تجهیزات مانند میز و نیمکت مشکل دارد، خاطر نشان کرد: روستای دموکی فاقد مدرسه برای مقاطع تحصیلی متوسطه دوره اول و دوم است که دانش آموزان برای متوسطه اول باید به روستاهای اطراف و برای تحصیل در مقطع ابتدایی به مرکز بخش و شهر سیرکان مراجعه کنند.
 
 تعداد دانش آموزان به حد نصاب نرسیده است


در همین راستا کریم بخش درازهی رئیس آموزش و پرورش بخش بم پشت به خبرنگار ما گفت: نزدیک ترین مدرسه در مقطع تحصیلی دوره اول دخترانه و پسرانه روستای آسکاندشت است که تقریبا پنج کیلومتر با روستای دموکی فاصله دارد.

وی با اشاره به اینکه مقطع تحصیلی دوره دوم فقط در شهر سیرکان قرار دارد، ادامه داد: در هر روستا تعداد دانش آموزان به حد نصاب نرسیده و تقریبا برای احداث مدرسه باید حداقل 60 دانش آموز باشد که بتوانیم دوره متوسطه دوم را راه اندازی کنیم.
 
رئیس آموزش و پرورش بخش بم پشت گفت: با توجه به پراکندگی روستاها نمی توانیم نیروی انسانی لازم را فراهم کنیم، از آنجایی که تعداد روستاها بسیار زیاد و آمار دانش آموزان اندک فقط در شهر سیرکان مقطع تحصیلی دوره دوم داریم.

درازهی در پایان خاطر نشان کرد: مدرسه شبانه روزی نیز در شهر سیرکان فعال است و دانش آموزان به صورت شبانه روزی نیز پذیرش می شوند اما دانش آموزان روستای دموکی جهت تحصیل در مقاطع تحصیلی متوسطه دور اول و دوم سرویس ایاب و ذهاب دارند که در حال حاضر باتوجه به شیوع ویرس کرونا و جلوگیری از تجمع در این برهه از زمان و در شرایط فعلی سرویس دهی مقدور نیست.
 
انتهای پیام/ http://asrehamoon.ir/vdciqzaz3t1apz2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما