تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۳
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی:

حق آبه در کمیسیون مشترک ایران و افغانستان در حال پیگیری است

فداحسین مالکی گفت: در اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور ایران و افغانستان پنج موضوع از جمله حق آبه، اقتصاد، امنیت در حال پیگیری است.
فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: طرح آبیاری 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان با لوله و حق آبه رودخانه هیرمند و تالاب هامون دو موضوع متفاوت هستند اما ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور ایران و افغانستان پنج موضوع از جمله حق آبه، اقتصاد، امنیت در حال پیگیری است.

عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی از موضوعات بین ایران و افغانستان توافق شده و برخی دیگر که عملی شود در نهایت این سند بزرگ به امضای روسای دو کشور می رسد.

شایان ذکر است؛ مالکی در گزارشی که 13 آذر ماه جاری با عنوان سرانجام مگاپروژه جنوب شرق کشور در هاله ای از ابهام/ ناامیدی از حق آبه رهاورد دیپلماسی ضعیف وزارت نیرو و امور خارجه  در این پایگاه خبری منتشر شد گفت: متاسفانه در سال های اخیر پیرامون این موضوع رایزنی‌هایی صورت گرفته است اما دیپلماسی وزارت امور خارجه نه تنها با افغانستان بلکه با کشورهای همسایه و منطقه ضعیف بوده است که این روند باعث از دست رفتن فرصت های بسیاری شد که نمونه آن حق آبه سیستان و بلوچستان از رود هیرمند و هامون است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حالی که اگر رایزنی به موقع صورت می گرفت افغان ها نسبت به این موضوع دریغ نمی کردند اما متاسفانه در سال های اخیر این اتفاق نیفتاد، پیگیری حق آبه رود هیرمند و هامون در دستور کار کمیسیون امنیت ملی قرار دارد، همچنین به ظریف تاکید شده حتما دیپلماسی در جهت فعال کردن بیشتر همسایگان داشته باشیم.

انتهای پیام/
 
http://asrehamoon.ir/vdca6un6a49nea1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا پیگیری های مسئولین برای حل مشکل خشکسالی سیستان را کافی میدانید؟
آری
خیر
اصلا پیگیری نمی شود