تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۹
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سراوان:

چهار هکتار سطح زیر کشت توت موزی در سراوان

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سراوان از چهار هکتار سطح زیر کشت توت موزی در سراوان خبر داد.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون، چندی پیش بعضی از کانال ها و سایت های خبری مبنی بر پرورش توت موزی در یکی از روستاهای کرج برای اولین بار در کشور خبر دادند.
اما بیش از چند سال است این نوع توت توسط کشاورزان سراوانی به صورت پراکنده پرورش داده می شود که با توجه به آب و هوای مناسب این منطقه رشد قابل توجهی داشته است.
شیرزاد کمالی در گفت و گو با شستون توت خوشه ای  و توت مجنون را از نام های دیگر توت موزی عنوان کرد و اذعان داشت: سطح زیر کشت این توت در شهرستان سراوان به ۴هکتار می رسد.
وی با اشاره به اینکه توت موزی به صورت پراکنده در باغات و منازل سراوان کاشت می شود، گفت: در هر هکتار ۵تا۶ تن از این محصول برداشت می شود.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سراوان گفت: در ماه های خرداد و تیر فصل برداشت توت موزی است اما بیشترین برداشت در تیر ماه صورت می گیرد.
کمالی افزود: در اواسط و اوایل بهمن عمل کاشت و‌ پیوند این محصول کمیاب انجام می شود.
وی بار دهی فراوان را از ویژیگی های بارز توت موزی برشمرد و‌خاطر نشان کرد: شرایط آب و هوایی شهرستان های سراوان و خاش موجب شده است تا این محصول به راحتی در این آب و هوا دوام داشته باشد.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سراوان تصریح کرد: زمان دقیق پرورش توت موزی در شهرستان فعلا در دسترس نیست.
شایان ذکر است توت موزی در مناطق سردسیری و نیمه گرمسیری و در خاک های رسی سنگین،خشکی، سرمای زیاد و‌ هرس زیاد نیز مقاوم است. این توت شبیه به موز بودن و طول آن بین ۷ تا ۱۵سانتی متر است و گاها هم تا ۲۰سانتی متر می رسد.
 
انتهای پیام/م http://asrehamoon.ir/vdcfyydc.w6de1agiiw.html
منبع : شستون
نام شما
آدرس ايميل شما