تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۵
بادها در شهرستان سراوان شمال به جنوب هستند و تخلیه نخاله در شمال این شهر موجب شده که با اندک وزرش باد تله ای از خاک و ریزگرد را وارد شهر کند و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی برای مردم بوجود بیاورد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از شستون، شهرستان سراوان بر اساس روش آمبرژه و بر پایه اطلاعات ایستگاه سینوپتیک دارای اقلیم بیابانی گرم و براساس روش گوسن دارای ضریب خشکی 3/6  بوده و دارای اقلیم بیابانی است که اکثر ماه های سال در دوره های خشک قرار دارند، که بر این اساس باد رطوبت لایه سطحی خاک را به اندازه کافی کاهش می دهد و نهایتا آغازگر فرسایش قابل توجه خواهد بود.
ایستگاه سینوپتیک معمولا کامل ترین مجموعه تجهیزات هواشناسی را دارا بوده و به صورت شبانه روزی و هر ساعت نسبت به ثبت اطلاعات و ارسال گزارشات هواشناسی اقدام می کند.
محمد رفیع دهقان رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری در گفت و گو با شستون در این زمینه می گوید که بر اساس آمار هواشناسی دستگاه سینوپتیک سراوان در يک دوره 25 ساله توزیع بادهای شمال شرقی 17/2، بادهای شمالی با 11/6 و بادهای غربی با 8/2  درصد بیشترین فراوانی را در این شهرستان دارد.
وی در ادامه انباشت نخاله های ساختمانی و تخلیه فاضلاب در شمال سراوان و معادن شن و ماسه در قسمت غربی  را یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی این شهرستان عنوان کرده و گفته اندک ورزش باد، تلی از خاک و ریز گردها را بر فضای شهری سراوان انباشته می کند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان اظهار کرده در جهت رفع این معضل زیست محیطی ارگان های متولی هم چون  شهرداری، محیط زیست و راه و شهر سازی براساس مطالعات طرح جامع شهری نسبت به تعریف سایتی  در جنوب سراوان جهت تخلیه نخاله کنند که متاسفانه بهانه گیری های شورای شهرستان سراوان به عنوان حامی مردم نتوانسته این مورد را محقق سازد.
در ادامه پیگیری های پایگاه خبری شستون از ارگان های متولی در این زمینه، مهران محمودی شهردار سراوان می گوید با توجه به اینکه قالب و شیب شهرستان شمال به جنوب است نخاله های شمال شهر سراوان یکی از مشکلات و نگرانی های همه شهروندان محسوب می شود.
وی گفته شهرستان سراوان به شهر و روستا معروف است و افراد از روستا ها به شهر نقل مکان کرده و فرهنگ روستا نشینی را وارد شهر کرده اند، با این حال جهت نريختن نخاله باید فرهنگ سازی خوبی انجام شود
شهردار سراوان اظهار کرده کار شهرداری اینگونه است که حق برداشت و انتقال به مکان امن هیچ نخاله ای را ندارد، مگر پول حمل نخاله را گرفته باشد.
وی در ادامه اذعان داشته که مردم ایجاد نخاله ساختمانی می کنند و تصورشان بر این است که شهرداری وظیفه دارد نخاله ها را جمع آوری کند که با قانون این فرهنگ مغایرت دارد.
محمودی گفته شهرداری از سیطره دولت خارج شده است و درآمد خود را از مغازه ها و پروانه های ساختمانی به دست می آورد با این حال ما تلاش می کنیم که بهترین خدمات را به مردم ارائه کنیم و در مقابل از آنها توقع داریم که با خدمات شهری همکاری کنند.
وی اظهار کرده مردم از گذشته نخاله خود را در شمال شهر تخلیه می کرده اند که با گسترش شهرستان سراوان این معضل بزرگی برای ساکنین شمال شهر شده است که با اندک وزش باد خاک، ریز گرد ها و بوی نا مطبوعی را وارد خانه های مردم می کند.
شهردار شهرستان سراوان با بیان اینکه شهرداری به تنهایی امکانات و ماشین آلات جمع آوری این نخاله ها را ندارد و همه ارگان ها با کامیون های خود باید به صورت جهاد گونه این نخاله ها را جمع آوری کنند و با مکان امن انتقال دهند، گفته با توجه به اینکه سایت رسمی تخلیه نخاله برای سراوان تعریف نشده است مردم می توانند نخاله های ساختمانی خود را در چاله های شمالی شهر تخلیه کنند. 
وی در پایان خاطر نشان کرده که نخاله ها فقط در چاله های عمیق شمال شهر باید ریخته شود و تخلیه نخاله در جاهای دیگر خلاف قانون محسوب شده و با فرد خاطی قطع به یقین برخورد خواهد شد.

 
 
 
 
انتهای پیام http://asrehamoon.ir/vdcc41qo.2bqo08laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما