جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ,4 December 2020
 
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
بخور نخورهای بیماران مبتلا به HIV/تسریع در بهبودی و کنترل بیماری ایدز با تغذیه سالم
مسعود فیروزکوهی گفت: تغذیه سالم و مناسب می تواند در تقویت سیستم دفاعی بدن افراد مبتلا به ایدز، پیشگیری از ابتلا به مشکلات ناشی از این بیماری و تسریع در بهبودی کمک کند.
 
میدان داری بزرگترین اپیدمی تاریخ در روزهای کرونایی/ بخور و نخورهای دیابتی‌ ها در جدال با کووید 19
مسعود فیروزکوهی گفت: افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت کووید 19 هستند، در این شرایط توجه به تغذیه و مصرف کافی پروتئین بسیار مهم است، چراکه هر گونه کمبود مواد معدنی و ویتامین ها می تواند شرایط را بدتر کند.
 
روایتی از گورستان های رازآلود و تاریخی جنوب شرق کشور/ مرثیه سرایی اجنه برای مردگان خود در قبرستان جن ها
محمدعلی ابراهیمی گفت: گورستان‌های متعددی در سیستان و بلوچستان از دوره‌های مختلف وجود دارد که واقعیت‌های تاریخی و حقایقی از تمدن‌ها، انسان‌ها، آیین‌ها و تاریخ پر رمز و راز این کهن دیار را دردل خود جای داده است.
 
دور زدن قانون به چه پشتوانه ای!/ قطع ارتباط دانشگاه دریانوردی با دریا دستاورد اقدام عجولانه شهردار چابهار
حمزه خلیلی، فعال سیاسی و اجتماعی گفت: دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار قطب علمی دریانوردی کشور است که ساخت پروژه جاده ساحلی، اعتبار جهانی آن را خدشه دار می کند.
 
توصیه های طلایی برای روزهای نارنجی/ تغذیه سالم؛ سپر دفاعی قوی در جدال با کرونا
مسعود فیروزکوهی گفت: پاییز فصلی است که بیماری های ویروسی بیشتر خودش را نشان می دهد، بنابراین تغذیه مناسب و سالم در این فصل برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاومت در برابر این امراض به ویژه کرونا از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
آبشارهای سیستان و بلوچستان، جاذبه هایی از جنس نور و روشنایی/ جاده ترانزیتی چابهار – میلک گردشگری جنوب شرق کشور را رونق می بخشد
محمدعلی ابراهیمی گفت: سیستان و بلوچستان، به ویژه شهرستان نیکشهر آن را می توان به سرزمین آبشارها تعبیر کرد، زیرا این جادبه های طبیعی از شمال تا جنوب استان دیده می شود و در نیکشهر به حد اعلای خود می رسد.
 
طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در سیستان و بلوچستان کلید خورد/ معرفی مهم ترین شاخص های امسال تکاپو در جنوب شرق کشور
سروش کیانی گفت: ایجاد اشتغال جدید به همراه تثبیت و توسعه اشتغال موجود در چارچوب برنامه های تعیین شده مهم ترین هدفی طرح تکاپو یا طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار است.
 
سواد رسانه ای و انتخاب مراجع رسمی خبری در رفع تهدیدات دشمنان موثر است/ تایید 250 طرح در شورای پدافند غیرعامل سیستان و بلوچستان
میثم مرادیان گفت: سواد رسانه ای و انتخاب مراجع رسمی خبری در شناخت تهدیدات دشمنان و رفع آن ها تاثیرگذار است و می تواند تهدید دشمنان از طریق فضای مجازی و رسانه ها را که امپراتوری های بزرگی در این حوزه در کشورهای غربی و صهیونیست ها وجود دارد، خنثی کند.
 
حال ناخوش میراث سمعی و بصری/ برنامه حافظه جهانی یونسکو؛ مرهمی بر وضعیت وخیم آثار قدیمی دیداری و شنیداری
محمدعلی ابراهیمی گفت: نامگذاری 27 اکتبر مصادف با هشت آبان ماه به عنوان "روز جهانی میراث سمعی و بصری" می تواند تلنگری در جهت افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و نگهداری درست و بهینه از اسناد دیداری و شنیداری باشد.
 
بلایی که کمبود کلسیم و ویتامین دی بر سر مفاصل می آورد/ بخور نخورهای مفید برای نابودی پوکی استخوان
مسعود فیروزکوهی گفت: کاهش دریافت کلسیم و ویتامین دی از طریق مواد غذایی، موجب پوکی استخوان می شود که مصرف برخی مواد غذایی از جمله امگا 3 و لبنیات برای سلامت مفاصل توصیه می شود.
 
اقدام‌های فراملی برای مبارزه با ترانزیت مواد مخدر در جنوب شرق/ جلوگیری از ورود 170 تن مواد افیونی به عمق کشور
محمد رضا نصیری از اجرای هشت هزار عملیات موفق از مهر 98 خبر داد و گفت: در سیستان و بلوچستان نه تنها از ورود مواد مخدر به کشور جلوگیری می شود، بلکه با تقدیم جانبازان و خون شهدا، با قاچاقچیان مقابله بین‌المللی می‌کنیم.
 
ضرورت کنترل قیمت افسارگسیخته مواد غذایی در روزهای کرونایی/ فراوانی بیکاری و درآمدهای ناچیز به نا امنی تغذیه‌ای دامن می‌زند
مسعود فیروزکوهی گفت: مهاجرت از روستا به حاشیه شهر، فراوانی بیكاری و درآمدهای ناچیز و آگاهی کم تغذیه ای از جمله عوامل تاثیرگذار در ناامنی غذایی است که باید توسط دولت و بخش خصوصی درمان شوند.
 
‏ تغییر سبک زندگی سبب شکست کرونا می شود/ استفاده از ماسک موثرترین سلاح برای مبارزه با کووید-19
محمد هادی عباسی گفت: ویروس کرونا زلزله ای در همه ارکان زندگی بشر ایجاد کرد و به تعبیری می توان گفت باعث شد تا انسان ها از زندگی بر روی کره زمین ‏قبل از کرونا به کره زمین بعد از کرونا مهاجرت کنند.‏
 
همسران دریانوردان؛ مردان واقعی زندگی/به دریا رفته می داند مصیبت های طوفان را+ فیلم
کاپیتان سعید حمیدی گفت: تا کسی شرایط کار در دریا را لمس نکند، سختی کار دریانورد را نمی داند، اما متاسفانه حقوق آن ها در حد تلاششان نیست، در حالی که در شرایط سختی کار می کنند.
 
دستاورد‌های دفاع مقدس؛ از پیشرفت‌های اقتصادی تا منطقه ای/خودکفایی نظامی ایران اسلامی ثمره نگاه انقلابی است
مجتبی میر گفت: در زمینه های متعدد تجربه های مختلفی از دفاع مقدس به یادگار مانده، اما آنچه بیشتر لمس می شود، مسائل اقتصادی و منطقه ای است که در شرایط فعلی هم با آن مواجه هستیم.
 
روایتی از تک تیراندازی که پدر معنوی بسیجیان شد/ وحدت و امنیت؛ یادگار حبیب دلها برای مردم جنوب شرق
فرزند شهید حبیب لک زایی گفت: ایجاد وحدت و امنیت یکی از مهمترین اهداف سردار در سیستان و بلوچستان بود که در این راستا اقدام های ارزشمندی را انجام داد و نامی نیک از خود به یادگار گذاشت.
 
سیستان و بلوچستان دروازه ورود گردشگران خارجی است/ نقش آفرینی جنوب شرق کشور در اقتصاد ملی
مجتبی میرحسینی گفت: با استفاده از جغرافیای منطقه‌ای سیستان و بلوچستان به لحاظ همسایگی با کشورهای افغانستان و پاکستان می‌توان از ظرفیت آنها برای توسعه گردشگری استفاده کرد و تعداد گردشگران خارجی را افزایش داد.
 
رفتارهای پرخطر؛ زمینه ساز معضلات اجتماعی/ برنامه پیشگیرانه دولت برای جمعیت 13 میلیونی دانش آموزی کشور
حمیدرضا رخشانی گفت: با توجه به وجود بیش از13 میلیون دانش آموز در کشور، آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی در پیشگیری اولیه از گرایش به آسیب های اجتماعی و اعتیاد دارد.
 
روایتی از نوجوان اهل سنت که کم سن و سال ترین شهید دفاع مقدس لقب گرفت/ وقتی کوله بار مردانگی "سبیل" با دعای خیر مادر پر شد
مادر شهید سبیل اخلاقی گفت: "سبیل" آنقدر عزمش برای رفتن به جبهه جزم بود که فوری عضو بسیج شد، کتاب هایش را به مدرسه تحویل داد، هیجان و عشق به رفتن در چشمانش موج می زد و برای مقابله با دشمن لحظه شماری می کرد.
 
مشکلات کنونی کشور ناشی از روحیه ریاست بر مردم در بین دولتمردان است/ براندازی نظام؛ هدف استکبار در حمایت از صدام
سید محمد موسوی گفت: مشکلات کنونی کشور ناشی از روحیه ریاست بر مردم و از بین رفتن روحیه خدمتگزاری در میان برخی مسئولان و دلتمردان است.