چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۲۸
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛
قیام 15 خرداد؛ آغاز رویارویی نهضت اسلامی در برابر استکبار
 
علی کیخا گفت: 15 خرداد آغاز رویارویی نهضت اسلامی در برابر استکبار بود و انقلاب اسلامی نیز برخواسته از قیام مردم ایران در این روز است.
علی کیخا،  کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با عصرهامون، با اشاره به قیام 15 خرداد به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در سال 1342 بیان کرد: دلیل قیام 15 خرداد این بود که آمریکا با ورود به ایران بعد از انگلیس، قوانین غیرعرف جوامع بشری را به دولت ایران به ویژه کاپیتولاسیون تحمیل کردند.

وی ادامه داد: حضرت امام (ره) در نشستی که با طلاب حوزه علمیه قم داشتند، به دلیل اینکه آمریکایی‌ها ملت و حتی دولت ایران را تحقیر می‌کردند و مردم ایران مجبور بودند از قوانینی که آمریکا به ایران تحمیل می‌کند، تبعیت کنند، برآشفتند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ایشان فریاد زدند و ملت ایران و علما را بیدار و به دولت گوشزد کردند که نباید چنین قوانینی را بپذیرند و ملت را در ضلالت قرار دهند، این سخنرانی آتشین حضرت امام خمینی (ره) باعث شد تا مردم ایران به ویژه ساکنان ورامین، تهران قم و دیگر نقاط کشور قیام کنند.

کیخا اضافه کرد: بنابراین علیه شاه و دسیسه ای که آمریکا در ایران به وجود آورده بود، قیام سراسری ایجاد شد که شروع آن از ورامین بود و به تهران، قم و دیگر شهرها سرایت کرد.
 
وی گفت: با ایجاد این قیام سراسری، آمریکایی ها دیدند چاره‌ای جز برخورد با آن ندارند، بنابراین شاه که متاسفانه نوکر و دست بسته ابرقدرت ها به ویژه آمریکایی‌ها بود، به دستور آمریکا  ارتش را وارد میدان کرد و با رهبری آمریکا قیام ۱۵ خرداد که می توانست منجر به پیروزی حکومت اسلامی در آن زمان شود، با شکست مواجه شد.

این کارشناس اضافه کرد: در آن روز آن ها تعداد زیادی از مردم را به شهادت رساندند، خیلی ها مجروح شدند و عده ای را هم ساواک آن زمان دستگیر کرد و به زندان ها انتقال داد.
 
به گفته کیخا، آن ها حضرت امام خمینی (ره) را نیز دستگیر و به ترکیه، عراق، کویت و سپس پاریس منتقل کردند تا بلکه بتوانند با سرکوبی آن قیام، این موضوع را جمع کنند اما غافل از این بودند که حضرت امام (ره) گفتند که اگر مرا از این فرودگاه به آن فرودگاه و از این کشور به آن کشور ببرید، حرف من یکی است و باید استکبار جهانی از بین برود، مردم ایران باید قیام و خواسته های خود را عملی کنند.

وی گفت: حضرت امام  (ره) همچنان رهبری خود را از کار خارج از کشور به وسیله عده‌ای از علما و کسانی که مورد وثوق ایشان بودند، مردم را هدایت می کردند، پیام های خود را به داخل کشور می فرستادند و مردم را برای قیام سراسری آماده می کردند.

 این مدرس دانشگاه افزود: این اقدام ها در نهایت منجر شد به قیام سراسری مردم ایران در ۱۳۵۷ و در ۲۲ بهمن ۵۷ این قیام سراسری منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۰۲۰


ارسال