چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ,27 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۸
معاون فنی سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان:
کاهش طول بستری مبتلایان به کرونا با اهدای پلاسما/ کووید19و گرمای هوا دو عامل مراجعه کمتر به مراکز خون در سیستان وبلوچستان
 
شهرام کرمی گفت: شیوع ویروس کرونا و گرمای هوا دو عامل مهم برای مراجعه کمتر شهروندان به مراکز و پایگاه های انتقال خون شده است.
شهرام کرمی، معاون فنی سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان این مطلب که وضعیت خونی در استان نسبتاً پایدار ولی شکننده است، افزود: میزان ذخایر خونی سیستان وبلوچستان در شرایطی که حادثه غیرمترقبه ای رخ ندهد، کفاف دو روز آینده بیماران را می دهد.

وی بیان کرد: شیوع ویروس کرونا طی چهار ماه اخیری که کشور با آن درگیر است از یک سو و گرمای هوا از سوی دیگر باعث شده تا با کمبود مراجعین در زمینه اهدای خون مواجه باشیم.

این مقام مسئول ادامه داد: داوطلبین اهدای خون بنا به دلایل زیادی مانند کرونا، کمتر به پایگاه های انتقال خون مراجعه می‌کنند و این امر ذخایر خون استان که باید در حد پنج روز باشد را تضعیف کرده است.

وی تصریح کرد: این وضعیت خونی در استان چندان مطلوب نیست به گونه ای که اگر بیماری نیاز به گروه خونی خاصی مانند A منفیوO منفی داشته باشد که شیوع آن در جامعه کمتر می باشد ممکن است برای دریافت خون در لحظات اول دچار مشکل شویم.

کرمی گفت: از آنجایی که تزریق خون آخرین خط درمان برای بسیاری از بیماران مانند مادران باردار محاسبه می‌شود اگر جریان خون به موقع نباشد عملاً برای آنها حکم نوشدارو پس از مرگ سهراب را ایفا می کند.

وی خاطر نشان کرد: اگر نخواهیم به این نقطه از وضعیت برسیم باید شهروندان اقدام به اهدای خون کنند و مراجعه به مراکز و پایگاه های انتقال خون افزایش یابد.

معاون فنی سازمان انتقال خون استان افزود: پلاسمای خون افراد بهبود یافته کرونا که 28 روز پس از بهبودی گرفته می شود در درمان مبتلایان به کرونا، کاهش طول مدت بستری و مرگ و میر بسیار ارزشمند است.
 
به گفته این مقام مسئول، اهدا کنندگان خون و همین طور پلاسما اطمینان داشته باشند که انتقال خون بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور در حال حاضر و همین طور همیشه، ضد عفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۱۹۷


ارسال