دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۱
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
ابلاغ مراتب ثبت ملی ۱۳ اثر منقول ‌تاریخی به استاندار سیستان و بلوچستان
 
علیرضا جلالزایی گفت: مراتب ثبت ۱۳ اثر منقول فرهنگی‌ تاریخی در نامه‌ای‌ از سوی وزیر میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استاندار سیستان و بلوچستان ابلاغ شد.
علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: بهمن سال گذشته جلسه ای در این خصوص برگزار و به تازگی مراتب ثبت ۱۳ اثر منقول فرهنگی‌ تاریخی در نامه‌ای‌ از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار سیستان و بلوچستان ابلاغ شد.
 
وی ادامه داد: این آثار مربوط به 2 محوطه تاریخی شهر سوخته سیستان و اسپیدژ بزمان بوده و بسیار ارزشمند است، به همین دلیل به استاندار که رئیس شورای دوستداران میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان است ابلاغ شده و همه این آثار در موزه منطقه ای جنوب شرق نگهداری می شود.
 
جلالزایی بیان کرد: یکی از مهم ترین دلایل ابلاغ، آگاهی دستگاه هایی است که می توانند در جلوگیری از خروج آن ها نقش داشته باشند تا از کشور خارج نشود.
 
وی اظهار کرد: این 13 اثر شامل ظرف مکعبی، لیوان، پیاله آجری، پنج پیاله نخودی، کاسه خاکستری مربوط به اسپیدژ بزمان و جام پایه‌دار،  2 خمره نخودی و یک پیاله مربوط به شهر سوخته است.

شایان ذکر است؛ در بخشی از متن نامه دکتر علی‌اصغر مونسان به احمدعلی موهبتی آمده: "در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی، مصوب آبان ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی و نظام‌نامه اجرایی آن، مصوب ۱۳۱۱ هیئت وزرا، بند «ج» از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب بهمن ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی، ماده ۲۲ آئین‌نامه حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۸۱ شورای امنیت کشور، فصل دوم آیین‌نامه مدیریت، سامان‌دهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی‌تاریخی منقول مجاز مصوب ۱۳۸۴ هیئت وزیران، مراتب ثبت ۱۳ اثر منقول فرهنگی‌تاریخی به شرح زیر، پس از تشریفات قانونی لازم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اعلام می‌شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۷۲۵


ارسال