پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۵
معاون فنی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان خبر داد؛
معده و روده بزرگ؛ سرطان های شایع در سیستان و بلوچستان/ بیماری‌های غیر واگیر عامل اصلی مرگ و میر هستند
 
خداداد شیخ زاده گفت: شایعترین سرطان ها در جمعیت مردان سیستان و بلوچستان شامل معده، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، مثانه، لوکمی و کولورکتال ( روده بزرگ ) و شایعترین سرطان ها در جمعیت زنان استان شامل پستان، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، تیروئید، کولورکتال و معده است.
خداداد شیخ زاده، معاون فنی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: امروزه بیماری‌های غیر واگیر عامل اصلی مرگ و میر در جهان و کشور هستند، چهار بیماری عمده غیرواگیر شامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی هستند.

وی ادامه داد: این بیماری ها به ترتیب مسئول 68 درصد از مرگ و میرها در جهان و 72 درصد از مرگ و میرها در ایران هستند و بدیهی است مسبب این چهار بیماری ریشه در سبک زندگی و رفتارهای افراد، رژیم غذایی ناسالم، نداشتن فعالیت بدنی، دخانیات و مصرف الکل دارد.

این مقام مسئول با اشاره به هفته ملی مبارزه با سرطان از یکم لغایت هفتم بهمن با شعار سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خودمراقبتی و امید؛ اظهار کرد: با افزایش امید به زندگی و بالا رفتن طول عمر افراد، تغییر در سبک زندگی، افزایش مصرف دخانیات، مصرف کم میوه و سبزی، کم تحرکی و ... بیماری های غیر واگیر از جمله سرطان ها در حال افزایش است که می توان با رعایت خودمراقبتی آن ها را مدیریت و با تشخیص زودهنگام و به موقع آن را درمان کرد.

معاون فنی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان گفت: پرهیز از استعمال دخانیات، داشتن فعالیت بدنی روزانه، وزن ایده آل، تغذیه سالم، محافظت در برابر عفونت ها، رعایت اصول ایمنی و مراجعه به پزشک را از جمله راهکار‌های پیشگیری از سرطان است.

شیخ زاده اظهار کرد: سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زود هنگام، تومور در مراحل اولیه و محدود بوده، در نتیجه درمان آن آسانتر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است.

میزان شیوع سرطان در ایران

این مقام مسئول اظهار کرد: میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی به ترتیب 134 و 128 نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است، در حالی که متوسط جهانی بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب 205 و 165 نفر است، بنابراین بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است.

وی عنوان کرد: پوست، معده، پروستات، مثانه، و روده بزرگ سرطان های با بیشترین بروز در مردان ایرانی و پستان، پوست، روده بزرگ، معده سرطان های با بیشترین بروز در زنان ایرانی هستند.

معاون فنی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان گفت: سرطان یکی از مشکلات اصلی نظام سلامت در ایران بوده که مبارزه با آن، نیازمند برنامه ریزی مسئولان و جلب مشارکت مردم است.

شیخ زاده بیان کرد: به دلیل اهمیت و ابعاد موضوع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکم تا هفتم بهمن ماه را به عنوان هفته پویش ملی مبارزه با سرطان در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: این پویش برای گسترش اطلاع رسانی، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم درباره قابل پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باور‌های نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیر بودن آن، جلب مشارکت سیاستگذاران و مجریان سلامت درون و برون بخشی در کنترل عوامل خطر سرطان، اجرا می‌شود.

معاون فنی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان گفت: شایعترین سرطان ها در جمعیت مردان سیستان و بلوچستان شامل معده، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، مثانه، لوکمی و کولورکتال ( روده بزرگ ) و شایعترین سرطان ها در جمعیت زنان استان شامل پستان، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، تیروئید، کولورکتال و معده است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۵۷۴


ارسال