سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,18 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
لغو همه تحریم ها مهم ترین خواسته جمهوری اسلامی ایران است/ اتکا به توان داخلی راهبرد اصلی برای افزایش عزت و اقتدار
 
عبدالناصر درخشان گفت: اتکا به توان داخلی مهم ترین راهبرد جمهوری اسلامی ایران در صورت تحقق مذاکرات وین و یا عدم مذاکرات است و در شرایط فعلی خواستار لغو همه تحریم ها هستیم.
عبدالناصر درخشان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: مهم ترین راهبرد جمهوری اسلامی ایران در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و یا عدم نتیجه آن اتکا به توان داخلی و متخصصان خود در همه زمینه ها و به ویژه برای تحقق نام سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی هاست.

وی ادامه داد: باید ابتدا این مشکلات را در داخل حل کنیم، وقتی کشور به سطح بالای تولیدات خود برسد آن زمان می توانیم با عزت و اقتدار بیشتری به آن چه می خواهیم برسیم.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس باید خیلی محکم و جدی به توان داخلی توجه داشته باشیم و این مشکلات را حل کنیم.

درخشان ادامه داد: خوشبختانه کشور در شرایط حاضر توانسته است تا حدودی این مشکلات را حل کند و توان داخلی هم این جایگاه را به ما داده است که وقتی مذاکره کنیم با شرایط برابر این کار را انجام دهیم، زیرا اگر بخواهیم مذاکره ای هم با دنیا داشته باشیم در یک شرایط برابر باید باشد.

وی ادامه داد: اینکه دولت اتکا به توان داخلی داشته باشد بسیار مهم است، اما نباید از گفت و گو هم هراس داشت، بلکه باید در شرایط کاملا برابر انجام شود، ما به جایگاهی رسیدیم که با اتکا به توان داخلی میزان غنی سازی مان به نزدیک 60 درصد رسیده است و در شرایط مطلوبی هستیم، اما نمی توانیم خودمان را ایزوله کنیم و گفت و گو نداشته باشیم، هر مشکلی از مشکلات کشور در حوزه بین الملل حل شود لازم است حرف بزنیم.

مهم ترین هدف از مذاکرات وین لغو همه تحریم هاست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مهم ترین هدف جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات وین لغو همه تحریم هاست و خواسته ما هم این است، این موضوع نشان می دهد که ما در شرایط مطلوبی قرار داریم و در شرایط برابر هستیم که این مطالبه را داریم.

درخشان اظهار کرد: اما اینکه تحریم ها به طور کامل لغو می شود یا خیر به نوع مذاکرات و نگاه ایالات متحده آمریکا به مذاکرات بستگی دارد، اینکه ما در شرایط فعلی خواستار لغو همه تحریم ها هستیم نشان دهنده جایگاه جمهوری اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: اگرچه به نظر می رسد نگاه بایدن با نگاه دیگر روسای جمهور قبلی ایالات متحده آمریکا به ویژه اوباما که هم فکر او است، تفاوت داشته باشد و گونه ای نباشد که همه تحریم ها را یک جا لحاظ کند و ممکن است تحریم ها را لغو کند، اما این کار در مذاکرات اولیه انجام نمی شود.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حتی در صورت لغو همه تحریم ها از سوی آمریکا این اتفاق پیش از پایان دولت دوازدهم رخ نمی دهد و روند مذاکرات عملا چندین ماهه خواهد بود و پیش از پایان دولت دوازدهم ممکن است به نتیجه مدنظر دولت نرسد.

درخشان در خصوص تعلیق تحریم ها از سوی آمریکا و تمدید آن ها در بازه های زمانی 120 یا 180 روزه بیان کرد: ما می خواهیم تحریم ها کاملا برداشته شود زیرا تحریم ها در صورتی که یک روز هم نباشد برای ملت و دولت ما فایده دارد، مردم ما در شرایط بسیار سختی زندگی می کنند که به علت همین تحریم هاست.

وی ادامه داد: ما خواستار این هستیم که اقتصادمان به هیچ عنوان وابسته به بین الملل نباشد، اما متاسفانه در حال حاضر بسیاری از فرصت های اقتصادی ما وابسته است، ارزش پول ملی، تامین مواد اولیه کارخانجات که نمی توانند آن را به دست بیاورند و یا با قیمت واقعی داشته باشند نشان از وابستگی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: کشورهای مختلفی در دنیا به پروژه های اصلی خود رسیده اند که تحریم نبوده اند، اما ما در تحریم هستیم و می خواهیم پروژه های هسته ای خود را با اقتدار دنبال کنیم، بارها و بارها اعلام کرده ایم پروژه هسته ای ما صلح آمیز است و به دنبال جنگ افزار نظامی نیستیم.

درخشان اظهار کرد: ما در کنار برنامه هسته ای می خواهیم به جلو حرکت کنیم و مستلزم این است که با همه کشورهای دنیا روابط حسنه و درستی داشته باشیم، شرایط حکومت داری و روابط بین الملل نیازمند این است که با همه کشورهایی که به همه ارزش هایمان احترام می گذارند ارتباط داشته باشیم.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۸۲۴


ارسال