مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان:

کمبود اکسیژن و آب علت مرگ ماهیان رودخانه کاجوی قصرقند است

13 ارديبهشت 1400 ساعت 12:29

عیسی میرانی شاهرودی گفت: به نظر می رسد مرگ ماهی ها در رودخانه کاجو به دلیل بی آب شدن رودخانه و کمبود اکسیژن بود و این ماهی ها از نوع رودخانه ای بودند که ارزش اقتصادی چندانی نداشتند.


عیسی میرانی شاهرودی، مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: پس از انتشار کلیپ مرگ ماهی ها در رودخانه کاجو، این رودخانه در پی بارندگی های اخیر پر آب شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس امکان دارد ماهی های مرده دیگر در رودخانه وجود نداشته باشند و توسط آب جابه جا شده باشند.

این مقام مسئول بیان کرد: با بررسی های کلیپ منتشر شده و اظهارات همکاران محلی در شهرستان قصرقند مشخص است که رودخانه بی آب شده بود و این ماهی ها به دلیل کاهش حجم آب رودخانه و کمبود اکسیژن از بین رفته اند.

مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان عنوان کرد: نوع ماهی موجود در آن منطقه به نظر می رسد ماهی رودخانه ای باشد و ماهی پرورشی و خوراکی مرسوم نیست.

میرانی شاهرودی خاطرنشان کرد: در استان بیشتر حوزه آب بندان ها ماهی های پرورشی وجود دارند و در رودخانه ها معمولا ماهی های بومی و رودخانه ای دیده می شود و ماهیان دارای ارزش اقتصادی بالا در رودخانه وجود ندارد.

وی افزود: سدهای ماشکید، زیردان و شیکلک و آب بندان ها را ماهی دار می کنیم که از نوع پرورشی است و در رودخانه ها این کار انجام نمی شود.

این مقام مسئول ادامه داد: مرگ و میر ماهی به دلیل خشک شدن آب رودخانه بوده و همکاران دامپزشکی هم بررسی هایی انجام دادند و همین موضوع را اعلام کردند.

مدیرکل آب های داخلی شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ماهی های رودخانه ای معمولا بیش از صد گرم وزن ندارند و به همین دلیل دارای ارزش اقتصادی نیستند.

میرانی شاهرودی تصریح کرد: ماهی های دارای ارزش اقتصادی از یک تا ده کیلوگرم وزن دارند و نمونه های آن در سدهای زیردان، ماشکید و پیشین دیده می شود.

وی اظهار کرد: در سیل سال 98 ماهی ها از سد خارج شده بودند و مردم بومی آن ها را صید کردند که وزن بالایی داشتند ولی ماهی های مرده در رودخانه کاجو از نوع پرورشی نبودند.

انتهای پیام/
 


کد مطلب: 137148

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/interview/137148/کمبود-اکسیژن-آب-علت-مرگ-ماهیان-رودخانه-کاجوی-قصرقند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/