سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۷
نماینده مردم سیستان در مجلس:
تصویب منطقه آزاد سیستان همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی است/ جبران عقب ماندگی های تاریخی شمال استان
 
محمد سرگزی گفت: ایرادات شورای نگهبان در خصوص ایجاد منطقه آزاد، توسعه نامتوازن و کاهش درآمدهای دولت با استدلال های حقوقی رفع و منطقه آزاد سیستان در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد و ایجاد آن همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
محمد سرگزی، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: ایجاد منطقه آزاد سیستان از دوره نهم مجلس در قالب لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد در کشور از سوی دولت مطرح کرد.

وی ادامه داد: پس از بررسی این لایحه، موضوع شورای نگهبان ایراداتی را به مصوبه مجلس در دوره نهم و دهم مطرح کرد، بعد از چند رفت و برگشت ایرادات شورای نگهبان مرتفع نشد و مجلس با اصرار بر نظر خود موضوع را برای حل اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به ایرادات شورای نگهبان پیرامون ایجاد مناطق آزاد برای لایحه کل مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی در مجمع، قرار شد این لایحه در کمیسیون های تخصصی از جمله کمیسیون اقتصاد کلان و زیر بنایی مطرح شود.

سرگزی تصریح کرد: از خرداد 99 موضوع در کمیسیون های مجمع تشخیص مورد بررسی قرار گرفت، در کمیسیون های مختلف حضور پیدا کردیم و استدلال های حقوقی لازم در خصوص اینکه ایرادات شورای نگهبان متوجه منطقه آزاد سیستان نیست ارائه شد.

بیان استدلال در برابر ایرادات شورای نگهبان

وی ادامه داد: یکی از ایرادات شورای نگهبان در این زمینه بود که ایجاد منطقه آزاد سبب کاهش درآمدهای دولت می شود و این بر خلاف سیاست های کلان اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این خصوص استدلال کردیم ما بازار مصرف بسیار خوب در افغانستان داریم و از طرف دیگر نتیجه و هدف مناطق آزاد تولید است و با ایجاد منطقه آزاد و شرایطی که برای تولیدکنندگان فراهم می شود نه تنها درآمد دولت کاهش پیدا نمی کند بلکه درآمد افزایش دارد.

سرگزی عنوان کرد: ایراد دوم شورای نگهبان این بود که ایجاد منطقه آزاد سبب توسعه نامتوازن می شود و باقی نقاط کشور از مناطق آزاد عقب می مانند.

وی ادامه داد: در این باره ما اعلام کردیم بعد از گذشت 42 سال از انقلاب، سیستان در بسیاری از شاخص های توسعه ای بسیار عقب تر از دیگر نقاط کشور است و منطقه آزاد ممکن است کمک کند بخشی از این عقب ماندگی را جبران کنیم، نه اینکه منطقه آزاد شرایطی را ایجاد کند که به یک باره وضعیت ما در خیلی از شاخص های توسعه ای بالا برود.

سرگزی گفت: ایرادات شورای نگهبان را با ادبیات حقوقی و استدلال های لازم بررسی و اعلام کردیم هشت منطقه آزاد موجود در لایحه باید به صورت جداگانه بررسی و در صحن مجمع تشخیص رای گیری شود.

وی ادامه داد: علت آن هم ماده 28 آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که اعلام می دارد؛ در مقام حل اختلاف مجمع می تواند در راستای اصلاح به طور جزء مصوبه مجلس را مورد بررسی قرار دهد، لذا مناطق آزاد در کمیسیون های مجمع به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفت و نظرات کمیسیون ها به صورت جداگانه اعلام شد.

پذیرش اعضای کمیسیون زیربنایی برای ارجاع موضوع به صحن مجمع

وی اظهار کرد: آخرین جلسه مجمع تشخیص هم که در فروردین ماه امسال در کمیسیون زیربنایی با حضور بنده، استاندار و معاون وی تشکیل شد با دفاعیاتی که به واسطه مباحث جمعیتی، مهاجرت، خشکسالی و مشکلات آب، اشتغال صورت گرفت اعضای کمیسیون زیربنایی پذیرفتند که موضوع را به صحن مجمع ارجاع دهند که در آن جا تصمیم گیری شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بعد از آن هم با تک تک اعضای مجمع تشخیص از جمله رئیس، دبیر و اعضای موثر آن در حوزه مناطق آزاد صحبت و موضوع در صحن مطرح و به اتفاق آرا تصویب شد.

لزوم پیگیری سریع فرآیند اجرایی

سرگزی گفت: بعد از تصویب منطقه آزاد باید فرآیند اجرایی آغاز شود، دبیرخانه مناطق آزاد مدیر پروژه تعریف می کند تا اقدامات جانمایی به لحاظ شرایط مختلف منطقه آزاد دنبال شود و از طرف دیگر همزمان تهیه و تنظیم اساسنامه منطقه آزاد سیستان دنبال و کارهای عملیات اجرایی آن به سرعت پیگیری شود.

وی ادامه داد: برخی گمان می کنند مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام دوباره باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد که صحیح نیست و با تصویب مجمع این مصوبه تبدیل به قانون شده است و دیگر نیازی برای ارجاع به مجلس ندارد.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۳۷۸


ارسال